Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Święto Konstytucji Trzeciego Maja 2, fot  Dominik Paszliński
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:45

Patriotyczny maj. Zapraszamy do wspólnego świętowania

Przed nami dni pełne symboli, radości i przeżywanych wspólnie wzruszeń – od uroczystego podniesienia flag na maszt, przez dźwięki carillonów unoszące się nad miastem, po widowiskową rekonstrukcję historycznej przysięgi gdańszczan. W programie nie zabraknie też wydarzeń upamiętniających ważne rocznice dla Polski i Europy. A na mieszkańców i turystów czeka aż 1500 flag, które będzie można zabrać ze sobą, by wspólnie uczcić te szczególne dni.

Nadchodzące tygodnie to czas, kiedy będziemy nie tylko świętować, ale także zatrzymywać się na chwilę refleksji nad wspólnymi wartościami i dziedzictwem. Szczegóły zostały opisane w komunikacie po konferencji prasowej. 

21 lat Polski w Unii Europejskiej

Z okazji 21. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w czwartek, 1 maja, nad Gdańskiem ponownie załopocze niebieska flaga z gwiazdami – symbol jedności europejskiej. O godzinie 10.00 na Górze Gradowej, gdzie znajduje się najwyższy maszt w mieście, odbędzie się uroczyste podniesienie flagi Unii Europejskiej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska. Całości towarzyszyć będzie wykonanie „Ody do radości” – finałowego fragmentu IX symfonii Beethovena, będącego hymnem UE.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W czwartek, 2 maja, w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, punktualnie o godzinie 12.00, przy dźwiękach trąbki, na wysokim, 42-metrowym maszcie ponownie pojawią się narodowe barwy w imponującym formacie. W wydarzeniu na Górze Gradowej weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, a uczestnicy będą mogli bezpłatnie odebrać flagi, by ozdobić nimi swoje domy i balkony.
Na Górze Gradowej żołnierze garnizonu Gdańsk będą asystować przy uroczystym podniesieniu flagi państwowej oraz zaprezentują pokaz artyleryjski z okazji Dnia Flagi.


Godzinę wcześniej, o 11.00, biało-czerwone flagi będzie można otrzymać w specjalnym punkcie przygotowanym pod budynkiem LOT-u. Równocześnie, z wieży kościoła św. Katarzyny rozlegnie się nastrojowy koncert carillonowy zatytułowany „Carillony dla Biało-Czerwonej”. W wykonaniu Moniki Kaźmierczak – miejskiej carillonistki – zabrzmią utwory na cześć flagi, która symbolizuje jedność, wolność i historię naszego narodu.

Wspólne świętowanie z Garnizonem Gdańsk

Odświętna, historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk odbędzie się pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą. Następnie zaplanowano przemarsz, gdzie o godz. 15.30 odbędzie się inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i  Rzeczpospolitej. Tam rekonstruktorzy w strojach z epoki złożą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej.

3 Maja – święto Konstytucji

234 lata temu, 3 maja, w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gdańsku zabrzmią dzwony, mieszkańcy będą mogli wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć historyczną zmianę warty pod wieżą więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i Rzeczypospolitej, która odbędzie się pod Dworem Artusa.

Gdańscy samorządowcy uczczą 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Będzie tam także można odebrać flagi RP i Gdańska. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa. 

Pokój i pojednanie

Uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej uczci w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. W sobotę o godzinie 10.45 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny przez 15 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.

Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniesie się do Ratusza Głównego Miasta. Tam o godzinie 13.00 będzie można wysłuchać koncertu carillonów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej. W programie znalazły się utwory patriotyczne, w tym Hymn Narodowy oraz kompozycje Stanisława Moniuszki. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online na Facebooku carillonów gdańskich.

Godnie z symbolami

Biało-czerwona flaga, godło z orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego to najważniejsze symbole Polski. Przypominają nam o historii, naszych wspólnych wartościach i o tym, kim jesteśmy jako naród. Kiedy obchodzimy święta państwowe albo bierzemy udział w ważnych wydarzeniach, to właśnie te symbole pomagają nam poczuć się jedną wspólnotą. Dla Polek i Polaków mają one ogromne znaczenie i są powodem do dumy.

Z tej okazji zachęcamy wszystkich mieszkańców Gdańska, by w dniach świątecznych udekorowali swoje domy, balkony i okna biało-czerwonymi flagami. To prosty sposób, by pokazać, że jesteśmy razem i pamiętamy o naszych wartościach. Warto też pamiętać, jak prawidłowo obchodzić się z flagą. Powinna być czysta, bez plam, nie może być zniszczona ani wypłowiała. Nie wolno też pisać po niej ani nic na niej rysować.

Biało-czerwony Gdańsk

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 30 kwietnia – 5 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

  • Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
  • Pomnik Tym, co za Polskość przy Podwalu Staromiejskim
  • Pomnik Poległych Stoczniowców przy placu Solidarności
  • Wiadukt przy ul. Uczniowska
  • Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej

8 maja - 80. rocznica zakończenia II wojny światowej

Na 8 maja przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. tego dnia, o godzinie 14.30 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Staromiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

9 maja - Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 10.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. Podczas uroczystości na Górze Gradowej mieszkańcy będą mogli odebrać flagi Unii Europejskiej i Polski.

Na ten dzień także zaplanowano koncert carillonowy. O godz. 11.00, na wieży kościoła św. Katarzyny, Wojciech Lauer wykona 27 hymny krajów członkowskich Unii Europejskiej. 

Szczegółowy program wydarzeń:

1 maja - Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

  • 10.00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie trąbki (będą wydawane flagi państwowe RP, europejskie i gdańskie)
  • 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / Hymn Unii Europejskiej

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  • 11.00 / wieża kościoła św. Katarzyny / Muzeum Nauki Gdańskiej / Carillony dla „Biało-czerwonej”
  • 11.00 / specjalny punkt pod budynkiem LOT-u / wydawanie flag państwowych RP, europejskich i gdańskich
  • 12.00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP przy akompaniamencie trąbki (będą wydawane flagi państwowe RP i gdańskie)

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja

  • 11.00 / pomnik króla Jana III Sobieskiego / uroczystość patriotyczna (będą wydawane flagi państwowe RP i gdańskie i odczytana zostanie preambuła Konstytucji 3 Maja)
  • 13.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / świąteczno-patriotyczny koncert carillonowy
  • 15.00 / plac przed Zespołem Przedbramia / uroczysta historyczna Zmiana Warty
  • 15.30 / Przedproże Dworu Artusa / inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej
  • 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / utwór Majowa Jutrzenka

8 maja - 80. rocznica zakończenia II wojny światowej

  • 14.30 / pomnik Tym, co za polskość Gdańska / ul. Podwale Staromiejskie / uroczystość patriotyczna (modlitwa międzywyznaniowa z udziałem duchownych różnych religii i wyznań)

9 maja - Dzień Europy

  • 10.00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej (będą wydawane flagi państwowe RP, europejskie i gdańskie)
  • 11.00 / wieża kościoła św. Katarzyny / Muzeum Nauki Gdańskiej / Hymny Europy. Koncert na carillon
  • 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / Hymn Unii Europejskiej

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941–1944 w Ponarach koło Wilna

  • 11.00 / pomnik Ponarski na cmentarzu Łostowickim / uroczystość patriotyczna (Apel Pamięci - odezwa harcerska)

12 maja - 90. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 11.00 / pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego / al. Grunwaldzka / uroczystość patriotyczna (poczęstunek z kuchni polowej po uroczystości)

19 maja - Upamiętnienie Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939–1945

  • 12.00 / pomnik gen. Stanisława Maczka / al. Wojska Polskiego / uroczystość patriotyczna

 

fot. www.gdansk.pl

Załączniki