Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

gcm-download-2500-2025-04-25-briefing-patryjotyczny-gdansk-015-680b609d197f3
Zdjęcie portretowe: Marcin Szeląg

Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:55

Wspólna celebracja tradycji i wartości. Patriotyczne uroczystości majowe w Gdańsku

Uroczyste podniesienie flag na maszt, dźwięki carillonów niosące się nad miastem, rekonstrukcja historycznej przysięgi oraz upamiętnienie ważnych dla Polski i Europy rocznic to tylko niektóre z elementów bogatego programu obchodów patriotycznych w naszym mieście. Dla mieszkańców i turystów przygotowano także niemal 1500 flag.

Nadchodzące tygodnie to czas, kiedy będziemy nie tylko świętować, ale także zatrzymywać się na chwilę refleksji nad wspólnymi wartościami i dziedzictwem.

21 lat Polski w Unii Europejskiej

– Rozpoczynamy w Gdańsku cykl uroczystości w ramach tzw. patriotycznego maja, który obfituje w ważne dla nas wszystkich rocznice. Spotykamy się m.in. 1 maja na Górze Gradowej, by uczcić 21. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, podnosząc flagę europejską jako symbol naszej przynależności do tej wspólnoty – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Przez ostatnie 20 lat Unia Europejska znacząco wpłynęła na rozwój naszego miasta – od wielkich inwestycji, jak tunel pod Martwą Wisłą, nowe linie tramwajowe czy trasy komunikacyjne, po lokalne projekty społeczne i rewitalizację dzielnic, a niedawno ogłosiliśmy też przetarg na nową zajezdnię tramwajową, związaną z największym projektem komunikacyjnym Gdańsk Południe – Wrzeszcz. Zapraszam do wspólnego świętowania i wzmacniania naszej wspólnotowości.

Z okazji 21. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w czwartek, 1 maja, nad Gdańskiem ponownie załopocze niebieska flaga z gwiazdami – symbol jedności europejskiej. O godzinie 10.00 na Górze Gradowej, gdzie znajduje się najwyższy maszt w mieście, odbędzie się uroczyste podniesienie flagi Unii Europejskiej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska. Całości towarzyszyć będzie wykonanie „Ody do radości” – finałowego fragmentu IX symfonii Beethovena, będącego hymnem UE.

Minęły już 21 lata od przystąpienia Polski do unijnej wspólnoty – czasu intensywnego rozwoju i owocnej współpracy. Przystąpienie do Unii otworzyło nowe możliwości, umożliwiając realizację wielu kluczowych inwestycji oraz wymianę wiedzy i doświadczeń. Gdańsk, podobnie jak cała Polska, przeszedł przez ten czas ogromne przeobrażenia. Członkostwo w Unii to także siła solidarności – wspólne działanie na rzecz lepszego jutra i skuteczniejsze stawianie czoła globalnym wyzwaniom.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

– W Gdańsku patriotyzm przeżywamy wspólnie, jako jedna wielka, otwarta i solidarna wspólnota – podkreśla Katarzyna Czerniewska, Radna Miasta Gdańska. – Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystościach, które będą okazją zarówno do zadumy, jak i radosnego świętowania. Nie zabraknie symbolicznych momentów, jak składanie wieńców pod pomnikami, przypominających o trudnej drodze Polski do niepodległości. Zachęcamy również do indywidualnych gestów – dekorowania okien, balkonów i tarasów flagami Gdańska, Polski i Unii Europejskiej, które tradycyjnie rozdamy mieszkańcom. Warto w tych dniach być razem – niech wspólne świętowanie będzie wyrazem naszej wdzięczności i miłości do ojczyzny.

Barwy narodowe – biel i czerwień – to znaki naszej tożsamości, które od pokoleń łączą Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania czy wieku. Są wyrazem wspólnego dziedzictwa, dumy i umiłowania Ojczyzny. W czwartek, 2 maja, w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, punktualnie o godzinie 12.00, przy dźwiękach trąbki, na wysokim, 42-metrowym maszcie ponownie pojawią się narodowe barwy w imponującym formacie. W wydarzeniu na Górze Gradowej weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, a uczestnicy będą mogli bezpłatnie odebrać flagi, by ozdobić nimi swoje domy i balkony.

Godzinę wcześniej, o 11.00, biało-czerwone flagi będzie można otrzymać w specjalnym punkcie przygotowanym pod budynkiem LOT-u. Równocześnie, z wieży kościoła św. Katarzyny rozlegnie się nastrojowy koncert carillonowy zatytułowany „Carillony dla Biało-Czerwonej”. W wykonaniu Moniki Kaźmierczak – miejskiej carillonistki – zabrzmią utwory na cześć flagi, która symbolizuje jedność, wolność i historię naszego narodu.

Vivat Gdańsk! Vivat Rzeczpospolita!

- Na Górze Gradowej żołnierze garnizonu Gdańsk będą asystować przy uroczystym podniesieniu flagi państwowej oraz zaprezentują pokaz artyleryjski z okazji Dnia Flagi. To symboliczny moment, który chcemy przeżywać wspólnie z mieszkańcami Gdańska i wszystkimi, którzy tego dnia odwiedzą nasze miasto - mówiły Karolina Kucharska i Danuta Szlas, przedstawicielki Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. - Z kolei 3 maja zapraszamy na wyjątkowe wydarzenia o bardziej historycznym i cywilnym charakterze. O godzinie 15.00, przed Zespołem Przedbramia, odbędzie się inscenizacja historycznej zmiany warty z udziałem żołnierzy i cywilów. Następnie przejdziemy fragmentem Traktu Królewskiego do Dworu Artusa, gdzie odegrana zostanie uroczystość złożenia przysięgi na wierność królowi Rzeczypospolitej. Do udziału w niej zapraszamy nie tylko rekonstruktorów i żołnierzy, ale również wszystkich mieszkańców oraz gości, którzy będą mogli symbolicznie włączyć się w to wydarzenie. Chcemy wspólnie pielęgnować pamięć o naszej historii i budować więź między wojskiem a społeczeństwem.

Odświętna, historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk odbędzie się pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą. Następnie zaplanowano przemarsz, gdzie o godz. 15.30 odbędzie się inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i  Rzeczpospolitej. Tam rekonstruktorzy w strojach z epoki złożą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej.

Święto Konstytucji 3 Maja

234 lata temu, 3 maja, w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gdańsku zabrzmią dzwony, mieszkańcy będą mogli wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć historyczną zmianę warty pod wieżą więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i Rzeczypospolitej, która odbędzie się pod Dworem Artusa.

Gdańscy samorządowcy uczczą 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Będzie tam także można odebrać flagi RP i Gdańska. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa. 

Pokój i pojednanie

Uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej uczci w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. W sobotę o godzinie 10.45 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny przez 15 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.

Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniesie się do Ratusza Głównego Miasta. Tam o godzinie 13.00 będzie można wysłuchać koncertu carillonów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej. W programie znalazły się utwory patriotyczne, w tym Hymn Narodowy oraz kompozycje Stanisława Moniuszki. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online na Facebooku carillonów gdańskich.

Godnie z symbolami

Biało-czerwona flaga, godło z orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego to najważniejsze symbole Polski. Przypominają nam o historii, naszych wspólnych wartościach i o tym, kim jesteśmy jako naród. Kiedy obchodzimy święta państwowe albo bierzemy udział w ważnych wydarzeniach, to właśnie te symbole pomagają nam poczuć się jedną wspólnotą. Dla Polek i Polaków mają one ogromne znaczenie i są powodem do dumy.

Z tej okazji zachęcamy wszystkich mieszkańców Gdańska, by w dniach świątecznych udekorowali swoje domy, balkony i okna biało-czerwonymi flagami. To prosty sposób, by pokazać, że jesteśmy razem i pamiętamy o naszych wartościach. Warto też pamiętać, jak prawidłowo obchodzić się z flagą. Powinna być czysta, bez plam, nie może być zniszczona ani wypłowiała. Nie wolno też pisać po niej ani nic na niej rysować.

Biało-czerwony Gdańsk

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 30 kwietnia – 5 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

  • Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
  • Pomnik Tym, co za Polskość przy Podwalu Staromiejskim
  • Pomnik Poległych Stoczniowców przy placu Solidarności
  • Wiadukt przy ul. Uczniowska
  • Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej

80. rocznica zakończenia II wojny światowej

– Patriotyzm to nie tylko pamięć, ale także odpowiedzialność za przyszłość – mówi Marcin Mickun, Radny Miasta Gdańska. – Tegoroczny maj to czas ważnych rocznic: 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej i 90. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkajmy się 8 maja o godz. 14.30 przy pomniku na Podwalu Staromiejskim, by oddać hołd walczącym o polskość Gdańska. 10 maja uczcimy ofiary Ponar, a 12 maja wspomnimy Piłsudskiego – bohatera naszej niepodległości. Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć i przekazywać ją młodym, by żyli w duchu wolności, solidarności i odpowiedzialności. Bądźmy razem w tym patriotycznym maju, także świętując 21-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Na 8 maja przypada 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. tego dnia, o godzinie 14.30 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Staromiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

9 maja - Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 10.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta. Podczas uroczystości na Górze Gradowej mieszkańcy będą mogli odebrać flagi Unii Europejskiej i Polski.

Na ten dzień także zaplanowano koncert carillonowy. O godz. 11.00, na wieży kościoła św. Katarzyny, Wojciech Lauer wykona 27 hymny krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Port Czystej Energii i Dni Funduszy Europejskich

W ramach ogólnopolskiego wydarzenia: Dni Funduszy Europejskich, w dniach 9 i 10 maja, można odwiedzić także Port Czystej Energii. Będzie można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających - od nowoczesnych centrów i parków nauki, przez Filharmonie, aż po ciekawe inwestycje kolejowe, zajezdnie tramwajowe, instalacje komunalne. Akcja promuje inwestycje, które powstały dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Europejskich i Krajowego Planu Odbudowy.

 

Szczegółowy program wydarzeń:

1 maja - Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

  • 10.00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie trąbki (będą wydawane flagi państwowe RP, europejskie i gdańskie)
  • 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / Hymn Unii Europejskiej

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  • 11.00 / wieża kościoła św. Katarzyny / Muzeum Nauki Gdańskiej / Carillony dla „Biało-czerwonej”
  • 11.00 / specjalny punkt pod budynkiem LOT-u / wydawanie flag państwowych RP, europejskich i gdańskich
  • 12.00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP przy akompaniamencie trąbki (będą wydawane flagi państwowe RP i gdańskie)

3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja

  • 11.00 / pomnik króla Jana III Sobieskiego / uroczystość patriotyczna (będą wydawane flagi państwowe RP i gdańskie i odczytana zostanie preambuła Konstytucji 3 Maja)
  • 13.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / świąteczno-patriotyczny koncert carillonowy
  • 15.00 / plac przed Zespołem Przedbramia / uroczysta historyczna Zmiana Warty
  • 15.30 / Przedproże Dworu Artusa / inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej
  • 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / utwór Majowa Jutrzenka

8 maja - 80. rocznica zakończenia II wojny światowej

  • 14.30 / pomnik Tym, co za polskość Gdańska / ul. Podwale Staromiejskie / uroczystość patriotyczna (modlitwa międzywyznaniowa z udziałem duchownych różnych religii i wyznań)

9 maja - Dzień Europy

  • 10.00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej (będą wydawane flagi państwowe RP, europejskie i gdańskie)
  • 11.00 / wieża kościoła św. Katarzyny / Muzeum Nauki Gdańskiej / Hymny Europy. Koncert na carillon
  • 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / Hymn Unii Europejskiej

10 maja - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941–1944 w Ponarach koło Wilna

  • 11.00 / pomnik Ponarski na cmentarzu Łostowickim / uroczystość patriotyczna (Apel Pamięci - odezwa harcerska)

12 maja - 90. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 11.00 / pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego / al. Grunwaldzka / uroczystość patriotyczna (poczęstunek z kuchni polowej po uroczystości)

19 maja - Upamiętnienie Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939–1945

  • 12.00 / pomnik gen. Stanisława Maczka / al. Wojska Polskiego / uroczystość patriotyczna

fot. www.gdansk.pl

Załączniki