Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Kwietniowa sesja Rady Miasta Gdańska fot. G. Mehring gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marcin Szeląg

Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Paulina Chełmińska

Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 18:07

Nowe nazwy ulic, ochrona zdrowia i plany miejscowe – kwietniowa sesja Rady Miasta Gdańska

Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 24 kwietnia, radni podjęli decyzje w sprawie 38 uchwał, w tym dotyczących ochrony zdrowia, nazewnictwa ulic i rond oraz planowania przestrzennego.

Tego dnia Rada Miasta podejmowała również tematy, które zostały szerzej opisane w osobnych komunikatach:

Nowe miejsca na mapie Gdańska

Wśród najważniejszych punktów sesji znalazły się uchwały nadające nazwy nowym miejscom w Gdańsku:

  • Rondo Honorowych Krwiodawców – taką nazwę otrzymało rondo w dzielnicy Zaspa Rozstaje, na wniosek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Uhonorowanie krwiodawców to wyraz wdzięczności za ich bezinteresowną pomoc i oddanie na rzecz ratowania życia innych.
  • Ulica Jana Samsonowicza – ulica położona na wschód od ul. Sienna Grobla w Śródmieściu otrzymała imię poety i działacza opozycyjnego z czasów PRL, inicjatora Ruchu Młodej Polski, tragicznie zmarłego w 1983 roku.
  • Ulica Rekreacyjna – nazwa dla ulicy w dzielnicy Wyspa Sobieszewska, położonej na północ od ul. Przegalińskiej. Nowa nazwa wpisuje się w lokalny schemat o tematyce wypoczynkowej, uzupełniając takie nazwy jak ul. Kempingowa czy ul. Uzdrowiskowa

Kolejne 1,5 mln zł na wsparcie ochrony zdrowia

Miasto Gdańsk kontynuuje wsparcie ochrony zdrowia. Podczas sesji Rady Miasta przegłosowano przekazanie kolejnych 1,5 miliona złotych na rzecz placówek medycznych działających na terenie miasta. Środki te trafią do miejsc, dla których podmiotem tworzącym lub wspólnikiem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, wyposażenia i aparatury medycznej oraz inwestycje w placówkach ochrony zdrowia.

Aby systematycznie poprawiać jakość i dostępność usług medycznych dla mieszkańców, w zeszłym roku zostało podpisane porozumienie o wsparciu miasta dla gdańskich szpitali. To właśnie w jego ramach, środki w wysokości 4,5 mln zł przekazane zostaną do 2026 r. w formie trzech transzy. Jest to kolejny etap współpracy Miasta i Województwa, trwającej od 2018 roku. W tym czasie ze środków miasta Gdańska kupiono sprzęt medyczny, m.in. do Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku, gdzie trafił rezonans magnetyczny, aparaty KTG, stół operacyjny i ramię RTG. Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku otrzymało natomiast m.in: kardiomonitory, aparat USG, ssaki medyczne i fotele transportowe, a Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku respiratory i aparat do encefalografii wraz z osprzętem. Wsparcie otrzymały także m.in. SPZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku i Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku.

Planowanie przestrzenne

Podczas sesji radni głosowali także nad planem miejscowym dla Biskupiej Górki oraz inwestycjami towarzyszącymi wnioskom lex deweloper.

Plan zagospodarowania zachodniej części Biskupiej Górki

Przyjęty przez radnych plan Biskupia Górka - część zachodnia pozwala na kontynuację działań rewitalizacyjnych w tej części miasta, m.in. poprzez dopuszczenie nowej zabudowy mieszkaniowo-usługowej na terenie dawnych kolonii przy ulicach Kolonia Studentów, Kolonia Postęp i Kolonia Przyszłość. Zapisy planu umożliwiają realizację ekstensywnej zabudowy mieszkaniowej i usługowej, co zagwarantuje spójność nowych inwestycji z zabudową istniejącą w sąsiedztwie oraz wprowadzają korektę układu drogowego. Plan umożliwia także poszerzenie oferty sportowo-rekreacyjnej dzięki realizacji nowych obiektów, w tym boiska, na terenie Gdańskiego Ośrodka Sportu. Dodatkowo plan pozwala na powiększenie terenu parku zlokalizowanego w miejscu dawnego cmentarza i obejmuje ochroną historyczne alejki oraz zieleń wysoką.

Porozumienia w sprawie inwestycji na Przymorzu i w Klukowie

Radni miejscy podczas XV sesji wyrazili również zgodę na zawarcie porozumień z inwestorami Domestą i Torus w sprawie inwestycji towarzyszących, planowanych w ramach specustawy lex deweloper. Porozumienia są pierwszym etapem procedury poprzedzającej złożenie formalnego wniosku.

Domesta, wraz z realizacją inwestycji mieszkaniowej w Klukowie, przy ulicy Radiowej, zrealizuje następujące inwestycje towarzyszące:

  • rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 82 przy ul. Radarowej 26 o nowe skrzydło i przebudowa istniejącego budynku szkoły, w tym dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
  • utworzenie terenu zieleni publicznej w postaci parku wraz ze zbiornikiem retencyjnym przy ul. Radiowej,
  • budowa Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Radiowej.

Torus, wraz z realizacją inwestycji mieszkaniowych na Przymorzu, przy ul. Droszyńskiego 8-11 oraz Droszyńskiego 14, zrealizuje następujące inwestycje towarzyszące:

  • przebudowa budynku i terenu Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Arkońskiej 17, obejmująca m.in. realizację boiska z bieżnią lekkoatletyczną, ogrodu sensorycznego, placu zabaw, placu apelowego, wykonanie remontu pomieszczeń oraz nasadzenie zieleni wzdłuż ciągu pieszego przylegającego do szkoły,
  • realizacja zieleni w ul. gen. Bora-Komorowskiego, w ramach której planowane jest zagospodarowanie pasów przyulicznych zielenią wielopiętrową, uzupełnienie istniejących szpalerów drzew oraz zazielenienie istniejącej wiaty przystankowej,
  • przebudowa obszaru zieleni publicznej – zieleńca przy ul. gen. Bora-Komorowskiego, w ramach której planowane są nasadzenia zieleni oraz realizacja urządzeń rekreacyjnych dla dzieci i miejsc rekreacji dla dorosłych.

Inwestycje towarzyszące, realizowane na podstawie porozumienia miasta z inwestorami, mają na celu uzupełnienie infrastruktury miejskiej i poprawę warunków życia mieszkańców. Pozytywna decyzja Rady Miasta Gdańska w sprawie porozumień z inwestorami otwiera drogę do realizacji inwestycji mieszkaniowych (po złożeniu wniosku, który musi spełniać wymagania formalne wynikające ze specustawy mieszkaniowej). Zgodę na inwestycje mieszkaniowe również wyrażają radni w formie stosownej uchwały.

Druki uchwał wraz z ich uzasadnieniem znajdują się w załączeniu do komunikatu.

 

fot. www.gdansk.pl