Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

gcm-download-1920-20250327-sesja-rm-62-67e5734db7a9f
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Paulina Chełmińska

Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 18:59

XIV sesja Rady Miasta Gdańska

Podczas XIV sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 27 marca, radni podjęli szereg uchwał dotyczących m.in. nazewnictwa ulic i skweru, ustanowienia pomników przyrody oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wschodniej części Parku Południowego.

Tego dnia Rada Miasta podejmowała również tematy, które zostały szerzej opisane w osobnych komunikatach:

Skwer im. Joachima Gudela w Piecekach-Migowie

Gdańsk wzbogacił się o kolejny skwer noszący imię zasłużonej postaci. Na wniosek Rady Dzielnicy Piecki-Migowo, skwer położony na południe od ulicy Piecewskiej otrzymał nazwę im. Joachima Gudela – wybitnego muzyka, muzykologa i pedagoga.

Joachim Gudel był cenionym pianistą i autorem prac poświęconych dawnej muzyce gdańskiej oraz muzyce organowej. Swoją edukację muzyczną rozpoczął pod okiem ojca, kontynuując ją w Toruniu, Krakowie i Gdańsku. W swojej karierze pełnił funkcję dyrektora szkół muzycznych oraz kształcił pokolenia artystów. Był również założycielem chóru Cantores Minores Gedanenses i aktywnie wspierał rozwój kultury muzycznej w Gdańsku. Za swoją działalność otrzymał liczne odznaczenia państwowe i kościelne.

Nowe ulice na Matarni

Rada Miasta Gdańska zatwierdziła również nazwy dla trzech nowych ulic w dzielnicy Matarnia. Położone na południe od ul. Radiowej drogi będą nosić nazwy:

  • ul. Kinowa – nawiązująca do tematyki filmowej,
  • ul. Prasowa – nawiązująca do prasy drukowanej,
  • ul. Książkowa – odwołująca się do literatury.

Nazwy te wpisują się w przyjęty na tym obszarze klucz tematyczny związany ze środkami masowego przekazu, gdzie znajdują się już ulice: Radiowa, Filmowa i Telewizyjna.

Nowe pomniki przyrody

Podczas sesji Rada Miasta Gdańska przegłosowała również uchwały ustanawiające nowe pomniki przyrody. Ochroną objęto m.in. dąb szypułkowy i buk zwyczajny rosnące na terenie Szkół Okrętowych i Technicznych CONRADINUM oraz dąb bezszypułkowy przy ul. Wita Stwosza. Dzięki podjętej uchwale drzewa zostaną objęte ochroną prawną, co pozwoli na ich zachowanie w dobrym stanie na kolejne lata.

W ramach inwestycji celu publicznego Rada Miasta zatwierdziła również modernizację ciągu pieszo-jezdnego oraz budowę oświetlenia w rejonie ul. Pomorskiej 68. Podjęto decyzję o prowadzeniu prac w sposób minimalizujący wpływ na dwa pomniki przyrody – kasztanowiec i topolę białą.

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wschodniej części Parku Południowego 

W ubiegłym roku, podczas listopadowej sesji Rady Miasta Gdańska, uchwalono plan dla zachodniej części Parku Południowego; tym razem radni podjęli uchwałę dotyczącą jego części wschodniej. Plan Park Południowy – część wschodnia wyznacza nowe tereny zieleni pod park i umożliwia spójne urządzenie jego rekreacyjnych części, gwarantuje także ochronę istniejących walorów przyrodniczych i krajobrazowych. W planie zabezpieczono również rezerwę terenu na cele oświatowe, co umożliwi realizację w tym miejscu szkoły. Przyjęte zapisy dostosowują zagospodarowanie do wytycznych Gdańskiej Polityki Wodnej i Gdańskiej Polityki Zieleni. Plan był dwukrotnie wyłożony po publicznego wglądu. 

Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wrzeszcza Górnego

Decyzją radnych rozpoczęto prace nad planem Wrzeszcz Górny rejon Alei Grunwaldzkiej oraz ulic Partyzantów i Jaśkowej Doliny, obejmującym teren, na którym znajduje się Centrum Handlowe Manhattan.

Do sporządzenia planu przystąpiono w celu ochrony przed niekontrolowanym rozwojem przestrzennym terenu pomiędzy aleją Grunwaldzką a ulicą Partyzantów. Ustalenie jego przeznaczenia oraz określenie sposobu zagospodarowania i zabudowy pozwoli zabezpieczyć miasto przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy sprzecznych z polityką przestrzenną. Teren posiada duże znaczenie w krajobrazie miasta i buduje jego tożsamość. Tak reprezentacyjne miejsce i jednocześnie ważna dla mieszkańców przestrzeń publiczna wymaga szczegółowych analiz i rozszerzonego procesu partycypacji społecznej. Obszar ten jest objęty sporządzanym obecnie opracowaniem Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej – konieczne jest więc wstrzymanie wydawania decyzji administracyjnych do czasu jego zakończenia oraz do wypracowania ustaleń sporządzanego planu ogólnego miasta Gdańska.

Inwestycje w ramach porozumienia ze Stocznią Centrum Gdańsk

Rada Miasta Gdańska podjęła decyzję o wyrażeniu zgody na podpisanie przez prezydenta miasta porozumienia ze Stocznią Centrum Gdańsk (SCG) w sprawie realizacji inwestycji towarzyszących. Porozumienie jest pierwszym z etapów poprzedzających złożenie formalnego wniosku w trybie specustawy mieszkaniowej. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Półwysep Drewnica na Młodym Mieście – czy powstaną nowe inwestycje w ramach specustawy mieszkaniowej?.

SCG, wraz z realizacją inwestycji mieszkaniowej, zrealizuje następujące inwestycje towarzyszące:

  • budowę nowej sali gimnastycznej oraz przebudowa pomieszczeń socjalnych na sale dydaktyczne wraz z rozbudową o klatkę schodową w Szkole Podstawowej 57 przy ul. Aksamitnej 8,
  • rewaloryzację południowej części Parku Steffensów (o powierzchni ok. 1,7 ha),
  • budowę windy przy Żółtym Wiadukcie w celu poprawy dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami,
  • zagospodarowanie fragmentu pasa drogowego ul. ks. Popiełuszki i ul. Głównej w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji mieszkaniowej.

Ponadto, niezależnie od specustawy mieszkaniowej, przewiduje się inwestycję drogową (wynikającą z art. 16 ustawy o drogach publicznych), czyli przebudowę ul. Narzędziowców na odcinku od ul. Jana z Kolna do ul. Głównej.

Inwestycje towarzyszące, realizowane na podstawie porozumienia miasta z inwestorem, mają na celu uzupełnienie infrastruktury miejskiej i poprawę warunków życia mieszkańców. Budowa nowych szkół i dróg czy tworzenie atrakcyjnych terenów zielonych przekładają się na wygodniejszą codzienność, lepszy dostęp do usług publicznych i wyższą jakość przestrzeni. Pozytywna decyzja Rady Miasta Gdańska w sprawie porozumienia z inwestorem otwiera drogę do realizacji inwestycji mieszkaniowej (po złożeniu wniosku, który musi spełniać wymagania formalne wynikające ze specustawy mieszkaniowej). Zgodę na tę inwestycję również wyrażają radni w formie stosownej uchwały.

Opinia Rady Miasta w sprawie granic portu morskiego

Rada Miasta Gdańska zaopiniowała projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczącego zmian granic portu morskiego w Gdańsku. W projekcie przewidziano zmianę granicy portu morskiego dla sześciu obszarów. Uchwała uwzględnia:

  • opinię pozytywną dla zmian w rejonach ul. Litewskiej, Sztutowskiej, Płońskiej i Kanału na Stępce,
  • opinię negatywną dla zmian w rejonie ul. Sybiraków oraz lasów nadmorskich na Wyspie Stogi.

Decyzje te są zgodne z dokumentami strategicznymi Gdańska, w tym "Strategią Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus" oraz "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska". Dokumenty te służą prowadzeniu zrównoważonej polityki przestrzennej – Strategia nakreśla kierunki, które będą wzmacniały potencjał społeczny, gospodarczy i kulturowy Gdańska, zaś Studium wskazuje wizję rozwoju przestrzennego i wyznacza główne cele przestrzenne.

Postępy w pracach nad planem ogólnym Gdańska

Podczas sesji przedstawiono również aktualny stan prac nad planem ogólnym miasta. Urbanista Gdańska, Edyta Damszel-Turek, poinformowała, że projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zostanie wkrótce przekazany do uzgodnień i opiniowania. Kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne, które pozwolą mieszkańcom zapoznać się z propozycjami dotyczącymi przyszłości przestrzennej miasta.

Środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2025 roku

Podczas XIV sesji, Rada Miasta Gdańska przyjęła także uchwałę o podziale środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, na realizację zadań dla mieszkanek i mieszkańców w 2025 r. W planie są m.in.: dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny oraz uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych.

Druki uchwał wraz z ich uzasadnieniem znajdują się w załączeniu do komunikatu.

fot. Dominik Paszliński, www.gdansk.pl