Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

gcm-download-1920-2025-02-13-sesja-rada-miasta-029-67e2b57d72562
Zdjęcie portretowe: Marcin Szeląg

Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:06

Kolejne rodziny repatrianckie zamieszkają w Gdańsku

Od 2022 roku miasto Gdańsk co roku zaprasza do czterech rodzin repatrianckich, zapewniając im wsparcie materialne oraz pomoc w integracji i adaptacji. Podobnie będzie i w tym roku – decyzję w tej sprawie podjęli dziś gdańscy radni. To kontynuacja i rozwinięcie działań prowadzonych od lat 90., dzięki którym do Gdańska przybyło już 70 rodzin ze wschodu.

Gdańsk realizuje program repatriacji rodzin polskiego pochodzenia z republik środkowoazjatyckich byłego ZSRR od 1996 roku, kiedy to Rada Miasta przyjęła odpowiednią uchwałę. Początkowo miasto przyjmowało dwie rodziny rocznie, a od 2021 roku – na mocy kolejnej uchwały – liczba ta została podwojona.

Repatrianci to potomkowie Polaków, którzy podczas II wojny światowej zostali wywiezieni w głąb Związku Radzieckiego, a także osoby, które mimo trudnych warunków pielęgnowały polskość i przez lata liczyły na powrót do ojczyzny.

- Zgłosiło się do nas trzynaście rodzin. Następnie zespół z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku zaprosił te osoby na rozmowy, by lepiej się poznać i dowiedzieć się, czy są one faktycznie zainteresowane osiedleniem się w naszym mieście. Z tej grupy, cztery rodziny rekomendujemy do zaproszenia do Gdańska. Uczą się one języka polskiego, a część osób już mówi po polsku – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Obecnie w Gdańsku osiedliło się 70 rodzin repatrianckich, a 48 z nich przybyło na zaproszenie na zaproszenie Prezydenta Miasta Gdańska. Z radością obserwujemy jak te osoby świetnie integrują się w naszym mieście.

Wsparcie dla rodzin

W ramach wsparcia rodzinom repatrianckim miasto zapewnia m.in.:

  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się,
  • przyznanie lokalu komunalnego,
  • pokrycie kosztów częściowego wyposażenia mieszkania, czasowego zakwaterowania, transportu w granicach Gdańska przez pierwszy miesiąc pobytu oraz tłumaczenia dokumentów niezbędnych do uzyskania pełnych praw mieszkańca miasta,
  • jednorazową pomoc finansową w wysokości 10 000 zł na osobę.

12 nowych mieszkanek i mieszkańców

Na podstawie uchwały podjętej podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, w tym roku do Gdańska zaproszone zostaną kolejne cztery rodziny repatrianckie. Będzie to łącznie 12 osób.

Dla rodzin, oprócz opisanego wyżej wsparcia, zorganizowano również lekcje języka polskiego prowadzone przez lektorów z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą – zarówno online w Kazachstanie, jak i stacjonarnie w Gdańsku.

fot. www.gdansk.pl