Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 09:23

5. Octopus Film Festival

6 dni w industrialnych przestrzeniach Gdańska, 49 filmów na 67 seansach (w tym jeden ukryty!), 9 lokalizacji, 9 polskich premier, spotkania z twórcami, oryginalne sekcje i niepowtarzalna atmosfera. Octopus Film Festival wynurzy się z Bałtyku już 2 sierpnia. Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta. 

Na widzów jak zwykle czekają różnorodne i nietuzinkowe wydarzenia. W tym roku Michał Milowicz, naczelny gangus polskiego kina, przeczyta na żywo absolutny top kina gangsterskiego czyli brytyjski „Przekręt” w reż. Guya Ritchiego wcielając się w każdą z głównych ról, kontynuując octopusową tradycję pokazów z lektorem. A jeśli mowa o pokazach z lektorem, nie sposób zapomnieć o Tomaszku Knapiku, wieloletnim wspołpracowniku i przyjacielu Octopusa, który zmarł w zeszłym roku. Aby uczcić jego pamięć, podczas tegorocznej edycji festiwalu zostaną zaprezentowane dwa filmy z epoki kaset wideo czytane charakterystycznym głosem Tomasza Knapika: „Amerykańskiego nindżę” z Michaelem
Dudikoffem i „Ponad szczytem” z Sylvestrem Stallone’em.

W ramach Konkursu Głównego zostanie zaprezentowanych aż 12 najciekawszych i najbardziej zaskakujących filmów gatunkowych z całego świata, które nie były wcześniej pokazywane w polskich kinach: m.in. „Pisklę” – tegoroczny film otwarcia i połączenie horroru, baśni i coming-of-age story; „Moloch” – pełnokrwisty folk horror łączący w sobie inspiracje holenderskimi legendami i współczesnym kinem grozy spod znaku „Hereditary” i „Reliktu” będące fascynującym studium rodzinnej klątwy, która naznacza swoim piętnem kolejne pokolenia; „Świnka” – krwawy obraz pełnymi garściami czerpiący i z „Carrie”, i z „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” zadając ciekawe pytania związane z dorastaniem i okrucieństwem nastolatków, tworząc być może pierwszy w historii kina horror, w którym potworem jest fat shaming czy „Badman” – pierwszorzędne komediowe szaleństwo, będące w równej mierze parodią filmów Marvela i DC, slapstickowym widowiskiem czerpiącym pełnymi garściami z klasyków gatunku i niepoprawnym politycznie filmowym memem. Po seansach widzowie będą mogli ocenić konkursowe tytuły i przyznać – po raz trzeci w historii Octopusa – Nagrodę Publiczności festiwalu.

W programie także m.in. autorski cykl Jarka Tokarskiego - Horror found footage w hołdzie takim klasykom jak „Blair Witch Project” czy „Paranormal Activity” oraz Dekada grozy - prawdziwa filmowa jazda bez trzymanki po historii polskiego kina grozy lat. 80. zaprojektowana przez Tomka Kolankiewicza, Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która zainauguruje bezprecedensową współpracę pomiędzy gdyńskim świętem polskiego kina, a Octopusem. Do Gdańska zawita pierwszy w Polsce przegląd odrestaurowanych obrazów Doris Wishman - najbardziej aktywnej zawodowo reżyserki amerykańskiego kina gatunkowego, która w latach 60. i 70. nakręciła kilkadziesiąt filmów o nudystach, a później także filmów z charakterystyczną kategorią wiekową X. W jej portfolio można znaleźć między innymi słynne „Nagie na księżycu” i kultowe „Deadly Weapons” z Chesty Morgan w roli głównej.

Zupełną nowością są pokazy partycypacyjne, czyli angażujące widza ponad standardowy rodzaj filmowego doświadczenia. Podczas seansu „Klubu winowajców” w III LO w Gdańsku widzowie wcielą się w uczniów zmuszonych do garowania w szkole po godzinach, reprezentujących jeden z pięciu typów licealistów, a z kolei podczas seansu „Wojowników” w Galerii Layup w członków nowojorskiego gangu zagrzewanych do walki przez charyzmatycznego przywódcę. W przypadku obu pokazów – przebranie obowiązkowe.

Gdańsk znany i nieznany w wyjątkowych lokalizacjach

Octopus Film Festival od zawsze słynie z oryginalnych lokalizacji korespondujących z klimatem filmu. Zakotwiczony od pierwszej edycji przy industrialnych terenach Stoczni Gdańskiej, czy ul. Elektryków, gdzie odbywa się większość wydarzeń, wykorzystuje te i inne przestrzenie miasta do budowania niepowtarzalnego klimatu festiwalu. Kino gatunkowe czuje się w Gdańsku wyśmienicie. W tym roku zawita także do Teatru Leśnego ze specjalnym pokazem filmu „Rambo: Pierwsza krew” z okazji 40. rocznicy powstania słynnej amerykańskiej serii z Sylvestrem Stallone. Widzowie będą mogli poczuć się jak bohaterowie „Piły” podczas seansu w bunkrze, ale najwięcej emocji z pewnością wzbudzi Seans Ukryty,
gdzie specjalnie zaarażowane miejsce pokazu oraz sam tytuł filmu do ostatniej chwili sa trzymane w tajemnicy.

Nagroda za całokształt twórczości – Atramentowa Macka dla legendy włoskiego kina gatunkowego Gdańsk odwiedzi też Enzo G. Castellari, legenda włoskiego kina i reżyser spaghetti westernów („Keoma” z Franco Nero), poliziotteschi („High Crime”, „Street Law”), macaroni combat („Bohaterowie z piekła”) i filmów postapokaliptycznych („Wojownicy Bronksu”) znany z zamiłowania do slow motion i eksperymentalnego montażu. Jego filmy przez całe lata siedemdziesiąte okupowały szczyt włoskiego box office’u. Reżyser otrzyma pierwszą w historii Octopusa nagrodę za całokształt twórczości w kinie gatunkowym – Atramentową Mackę, a w ramach festiwalu odbędzie się też retrospektywa jego twórczości.

A to nie wszystkie atrakcje 5. Octopus Film Festival - pełny program festiwalu można znaleźć na stronie festiwalu w zakładce PROGRAM.

Bilety w sprzedaży za pośrednictwem strony www.octopusfilmfestival.com lub serwisu goout.net.

Oficjalny plakat festiwalu i inne materiały prasowe 5. Octopus Film Festival można pobrać ze strony w zakładce DLA MEDIÓW.

5. Octopus Film Festival odbędzie się w dniach 2-7 sierpnia w Gdańsku. Organizatorem Octopus Film Festival jest dystrybutor kina gatunkowego i artystycznego Velvet Spoon. Wydarzenie jest objęte mecenatem Miasta Gdańsk, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizatorzy zachęcają do śledzenia bieżących newsów ze świata ośmiornicy za pośrednictwem oficjalnych mediów społecznościowych festiwalu:

Kontakt dla mediów
Karolina Sienkiewicz / karolina.sienkiewicz@velvetspoon.pl / +48 600 271 634

Komunikat jest informacją prasową organizatora.