Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Konferencja Jarmark św Dominika, fot D Paszliński gdansk pl
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Marcin Dajos
Międzynarodowe Targi Gdańskie

Data publikacji 15:50

762 Jarmark św. Dominika

Przez trzy wakacyjne tygodnie, w samym sercu Gdańska, odbędzie się jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie – Jarmark Świętego Dominika.  

W czwartek, 14 listopada w Muzeum Bursztynu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiony został program tegorocznego Jarmarku.

- Już 23 lipca rusza 762 Jarmark św. Dominika. To nasza gdańska tradycja. W tym roku spodziewamy się około sześciuset wystawców ponad siedemset stoisk, ale skoro jesteśmy w Gdańsku, skoro jesteśmy na Pomorzu, to powinniśmy też wiedzieć, że spośród tych sześciuset wystawców ponad jedna czwarta to są przedsiębiorcy, artyści, rzemieślnicy z Trójmiasta – powiedziała podczas konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Jarmark św. Dominika to coroczna atrakcja turystyczna, ale także promocja całego województwa i Gdańska na arenie międzynarodowej. W tym roku szczególnie chciałbym zwrócić uwagę na dwie możliwości tegorocznego Jarmarku. Po pierwsze na uliczkę Pomorską zorganizowaną wokół ulicy Szerokiej. Tam odwiedzający będą mogli samodzielnie wykonać pamiątki, uczestniczyć w grze miejskiej i zwiedzać galerię, którą prowadzą nasi artyści w Pomorskim Inkubatorze Kultury. Druga bardzo istotna i ważna rzecz to podmioty ekonomii społecznej. To niezwykle szlachetna idea, gdzie ekonomia łączy się z elementami wrażliwości społecznej poprzez zatrudnianie osób, które zagrożone są wykluczeniem społecznym – powiedział Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

- Jarmark św. Dominika od wieków zmienia nasz codzienny, piękny Gdańsk w miejsce, które jest przestrzenią spotkań wielu ludzi, którzy dzielą się swoimi talentami i bogactwem. My to wszystko po raz kolejny będziemy obserwować. Dla nas, zakonników, to także wielkie święto, dlatego, że 8 sierpnia świętujemy św. Dominika. Serdecznie zapraszamy na koncerty organowe oraz do zwiedzania kościoła św. Mikołaja i jego zakamarków. To obiekt niezwykły, bo zachowany od zniszczeń wojennych. Przygotowaliśmy także stragan dominikański, który znajdzie się nieopodal klasztoru. Tam będą czekały nalewki, zioła, które są przygotowane przez siostry dominikanki. Otworzyliśmy także nasze klasztorne archiwum, a przez okres pandemii przygotowaliśmy niezwykłą publikację pt. „Wybrałem Gdańsk”. To są wspomnienia dominikanina, który od 1946 roku aż do swojej śmierci w 2005 mieszkał w Gdańsku i tu spisał swoje wspomnienia. My także zachęcamy do tego, aby wybrać Gdańsk i odwiedzić nasze miasto – mówił przeor klasztoru Dominikanów, o. Michał Osek.

Otwarcie Jarmarku św. Dominika

Tegoroczny Jarmark otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta. Ta uroczystość rozpocznie się w sobotę, 23 lipca o godz. 12.00. Następnie u przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu rozpocznie się parada otwarcia Jarmarku. Barwne korowody przejdą uliczkami Głównego oraz Starego Miasta by docelowo dotrzeć na Skwer Heweliusza.

Jarmarkowa organizacja ruchu

Jak co roku w Śródmieściu Gdańska wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. Od 11 lipca, wprowadzone zostały zmiany związane z organizacją Jarmarku św. Dominika. Z drobnymi różnicami większość zmian będzie analogiczna do lat poprzednich. Także w tym roku w wakacje rozszerzone zostaną granice Strefy Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście. By móc poruszać się w niej pojazdami konieczny jest identyfikator IGM.

Szczegóły dotyczące zmian znajdują się na stronie media.gdansk.pl

- Wiem, że Jarmark jest wyzwaniem dla mieszkańców Śródmieścia, ale staramy się, by był jak najmniej odczuwalny. Trwa remont ul. Pańskiej i Węglarskiej, jednak otrzymaliśmy obietnicę od wykonawcy, że fragment ul. Pańskiej zostanie oddany dla ruchu pieszego, dlatego bądźcie czujni i sprawdzajcie organizację ruchu – mówiła podczas konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Jak co roku czekamy także na wasze zgłoszenia w Gdańskim Centrum Kontaktu, w razie potrzeby pracownicy udzielą niezbędnych informacji oraz pomogą w rozwiązaniu problemów. W tej kwestii liczymy również na wyrozumiałość i cierpliwość ze strony mieszkańców – dodała prezydent.

Park&Ride i komunikacja miejska

Kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, mogą zostawić swój samochód na parkingu P3 przy Polsat Plus Arena Gdańsk lub  położonym obok AmberExpo i dojechać na miejsce specjalnym autobusem. Parking dostępny jest codziennie w godzinach od 9.00 do 21.00, a koszt opłaty parkingowej to 20 zł. Specjalne autobusy będą kursować co 30 min. w godzinach otwarcia parkingu, a przejazd jest bezpłatny.  

W związku z brakiem możliwości przejazdu przez ul. Długie Ogrody obowiązywać będą zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zmiany obejmą linie 106, 111, N9, N78 - w kierunku Dworca Głównego. Od przystanków „Głęboka” 01/„Mostek” 01 autobusy pojadą trasą objazdową ulicami Podwale Przedmiejskie – Łąkowa. Zawieszona zostanie obsługa przystanków „Brama Żuławska” 05 i „Długie Ogrody” 01. Na czas zmienionej organizacji ruchu zastępczo uruchomiony zostanie przystanek „Brama Żuławska” 03. W kierunku przeciwnym bez zmian. Zmiany dla linii nocnych zaczną obowiązywać w nocy z poniedziałku, 18 lipca na wtorek, 19 lipca. Godziny rozpoczęcia i zakończenia tymczasowej organizacji ruchu mogą ulec zmianie. Przywrócenie stałej organizacji ruchu planowane jest na 17 sierpnia.

Cenimy jakość

Przy rejestracji wystawców preferowano oferty unikatowe i oryginalne. Postawiono na jakość a nie na ilość. Wzorem roku ubiegłego, do dyspozycji kupców oddana zostanie profesjonalna infrastruktura w postaci nowoczesnych, drewnianych domków wyposażonych w alarmy i z możliwością doprowadzenia mediów. Łącznie na terenie wydarzenia przygotowanych zostanie około 690 stoisk handlowych, ulokowanych po jednej stronie ulic.

 • Artyści i rzemieślnicy- Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska
 • Regionalne przysmaki- Szeroka, Grobla, Szafarnia, Podmłyńska
 • Gastronomia/food court- Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska
 • Kolekcjonerzy- Długie Ogrody
 • Uliczka pomorska - Szeroka (od Grobla II do Tandeta)
 • Uliczka litewska - Szeroka (od ul. Tandeta do Żurawia)
 • Uliczka polskich projektantów - Straganiarska

- Utrzymujemy liczbę stoisk, jest ich dokładnie siedemset pięć stoisk. Jesteśmy na sześćdziesięciu pięciu tysiącach metrów kwadratowych. Nie przypadkiem ta ilość się nie zwiększa, stawiamy na też jak najlepszą jakość. Rozbudowujemy przestrzenie, żeby było więcej miejsca, żebyśmy mogli swobodnie spacerować, ale jednak przeprowadzamy twardą selekcję, żeby stawiać na produkty unikatowe, lokalne, regionalne, niedostępne na co dzień. Mimo braku obostrzeń sanitarnych dbamy też o zabezpieczenie wystawców w płyny dezynfekujące, staramy się zachować większe odległości pomiędzy kramami -  mówił prezes Paweł Orłowski.

Razem tworzymy program Jarmarku

Na Jarmarku powstaje wiele nowych stref do spędzania czasu.

- Gdańsk jako miasto integrujące, włączające, równość pokazuje w różnych wymiarach, także w sposób międzypokoleniowy. Młodzi ludzie, młodzi artyści wraz z seniorami namalują prawie sto metrów kwadratowych grafiki, która będzie też taką naturalną scenografią na Przystanku Równość. Będziemy tu gościć tu także święto wolontariatu. Przypominamy, że Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu. Także Młodzieżowa Rada Miasta nawiąże dialog z seniorami, między innymi na bazie projekcji filmowych, o których będą wspólnie dyskutować – tak o programie Jarmarku mówił Paweł Orłowski, wiceprezes MTG.

- Poza wielkim świętem handlowym, gospodarczym, kulturalnym i promocyjnym, Jarmark to także miejsce, gdzie staramy się wspierać różne inicjatywy charytatywne, służące lokalnej społeczności. Dlatego chciałabym wspomnieć o odbudowie jachtu należącego kiedyś do płk. Ryszarda Kuklińskiego, honorowego obywatela Miasta Gdańska. Wokół tego pomysłu zebrało się grono pasjonatów, ale również my, jako odwiedzający jarmark, będziemy mogli ten kadłub zobaczyć i przyczynić się do jego odbudowy, tak jak kiedyś generał Zaruski odbudował nasze miasto - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Na odwiedzających czekają pozycje programowe, dedykowane zarówno tym, którzy wolny czas wolą spędzać spokojnie, familijnie, ale też i tym, którzy stale poszukują emocji i aktywnych działań. W tym roku zorganizowane zostaną cztery strefy programowe. To na nich odbywać się będą różnorodne koncerty, warsztaty, seanse filmowe i przedstawienia teatralne, które będą współtworzyły tegoroczną imprezę.

 • PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ – Skwer Heweliusza / Rajska

Idea kampanii #GdańskMiastemRówności jest nam bardzo bliska, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie strefy, w której zwrócimy uwagę na tematy ważne we współczesnym świecie. Tolerancja, wrażliwość i otwartość to hasła, które łączą wydarzenia zaplanowane w tej przestrzeni. To tutaj będziecie mogli poznać inny punkt widzenia drugiego człowieka, nawiązać nowe relacje i po prostu – wyrazić siebie.

Odbędą się tu także liczne wydarzenia specjalne, m.in.:

 • Dzień Muzeum Bursztynu - Muzeum Gdańska (24.07)
 • Dzień Niebieskich Trampek (29.07)
 • Gdańskie Święto Równości (30-31.07)
 • Święto Wolontariatu (7-8.08)
 • Gdańska Eko Strefa (13-14.08)

Na odwiedzających czeka także masa akcji plenerowych i warsztatów poświęconych m.in. ciałopozytywności i samoakceptacji. Nie zabraknie wydarzeń, integrujących różne środowiska, narodowości, a także pokolenia. Wspólnie z młodymi artystami stworzymy wielobarwny mural i będziemy bawić się przy muzyce płynącej ze sceny.

Partner strefy: Miasto Gdańsk

Partnerzy i organizatorzy wydarzeń: Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska | Rada Seniorów Miasta Gdańska | Gdańska Rada ds. Równego Traktowania | Gdańska Rada Imigrantów i Imigrantek |

Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA | Wolontariat Gdańsk

 • PRZYSTANEK RADOŚĆ – Podwale Staromiejskie / Targ Rybny

Radość - to uczucie jest bliskie wszystkim fanom Jarmarku św. Dominika, jest też synonimem wakacji. W samym środku lata warto odwiedzić  Przystanek Radość. Będzie tam masa atrakcji dla najmłodszych, spotkania ze znanym i lubianym Bajkowiskiem, spektakle Teatru Miniatura oraz akcje realizowane przez Akademię Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik” , które mają stanowić trzon działań programowych w tej przestrzeni.

Weekendy na Przystanku Radość poświęcamy świętom tematycznym:

 • Święto Chleba (24.07)
 • Pomorskie Święto Rzemiosła (30-31.07)
 • Święto Kociewia (5.08)
 • Bakalie (6-7.08)
 • Uczta Neptuna (12.08)
 • PRZYSTANEK SMAKÓW – Skwer Świętopełka

To tradycyjne miejsce jarmarkowego odpoczynku dla całych rodzin. Przestrzeń, gdzie odbywać się będą akcje promujące czytelnictwo, akcje społeczne i promujących działalność organizacji niosących pomoc, a także eventy i akcje promocyjne jarmarkowych sponsorów i partnerów. W tym roku odbędzie się premiera stałej atrakcji - figury animatronicznej, wzorowanej na postaci gdańskiego Bówki... które mają stać się rozpoznawalnym gospodarzem tego miejsca, jak łoś Lucek niezmiennie uwielbiany i kojarzony z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym.

 • PRZYSTANEK OŁOWIANKAPOD ŻAGLAMI – Wyspa Ołowianka

Tu nabiera się wiatru w żagle! Będzie to miejsce, w którym odpoczniecie w ciągu dnia, jak i pod wieczór będzie można wysłuchać najlepszej muzyki, obejrzeć film w kinie pod chmurką i skosztować smakowitych dań w ponad 30 stoiskach gastronomicznych – codziennie coś dobrego!

Organizatorzy zapraszają na: filmowe wtorki i piątki; elektroniczne środy; jazzowe czwartki; chilloutowe soboty; widowiskowe niedziele

Jarmark świętego Dominika rozpocznie się w Gdańsku w sobotę 23 lipca i potrwa do 14 sierpnia.

Jarmark Świętego Dominika to 762 lata tradycji wymieszanej z nowoczesnością, jedyny w swoim rodzaju klimat, najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy, oryginalna kuchnia regionalna i międzynarodowa przyciąga co roku do Gdańska turystów z kraju i zagranicy. Niepowtarzalna atmosfera w wyjątkowej historycznej przestrzeni, komfort zakupów, atrakcyjna ekspozycja stoisk, różnorodne strefy odpoczynku i bogaty program artystyczny stanowią najmocniejszą stronę naszego wydarzenia. Naszego, bo tworzymy je razem. Mieszkańcy, instytucje kultury, kupcy, artyści i gastronomicy.