Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Akcja Lato - grafika informacyjna
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:51

Wakacje w Gdańsku - Akcja Lato 2022

W piątek, 24 czerwca uczniowie wszystkich szkół rozpoczną letnie wakacje. Tradycyjną ofertę opiekuńczo-wychowawczą przygotowały gdańskie szkoły podstawowe, które oferują tygodniowe turnusy dla blisko 10 tysięcy dzieci. Oferta wakacyjna to także zajęcia sportowe czy kulturalne. Ruszyły zapisy. 

- Za chwilę 70 tysięcy dzieci w Gdańsku rozpocznie wakacje. A, jak wszyscy wiemy, Gdańsk to najlepsze miejsce do spędzania wakacji: plaża, las, ale także wspaniała oferta gdańskich szkół, placówek kulturalnych i sportowych. Jest w czym wybierać! Gdańskie szkoły przygotowały ofertę dla dziesięciu tysięcy uczennic i uczniów. 71 szkół przygotowało tygodniowe półkolonie dla łącznie 658 grup dzieci, którym opieka będzie zapewniona przez osiem do dziesięciu godzin. Ciekawą ofertę ma także Pałac Młodzieży, a przed nami także mnóstwo atrakcji sportowych. Myślę, że zarówno rodzice, jak i dzieci, będą zadowoleni – mówiła podczas konferencji inaugurującej Akcję Lato Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W Gdańskich szkołach w okresie wakacyjnym zorganizowane zostaną bezpłatne półkolonie. W każdej grupie dla dzieci młodszych z klas I-III może uczestniczyć 15 dzieci, a od klasy IV po 20 dzieci. Każdy z zaplanowanych turnusów trwać będzie po 5 dni. Dzieciom zapewniona zostanie opieka w wymiarze od 8 do 10 godzin. W ich trakcie najmłodsi będą spędzać czas w świetlicy i na świeżym powietrzu, czekać na nich będą atrakcje sportowe, plastyczne, teatralne i wiele innych. Nad Akcją Lato 2022 w każdej ze szkół czuwał będzie kierownik półkolonii.

Co ważne, dzieci mogą korzystać tylko z oferty półkolonijnej szkoły, w której się uczą. Zapisy odbywają się za pośrednictwem szkół. Harmonogram turnusów w poszczególnych szkołach znajduje się w załączeniu. 

Pałac Młodzieży

- Unikatowość gdańskiej Akcji Lato polega na tym, że biorą w niej udział wszystkie szkoły podstawowe, w tym również szkoły specjalne. Niemal 2 mln zł z budżetu Gdańska zostało przeznaczonych na organizację w szkołach fantastycznej oferty kreatywnych zajęć półkolonijnych. To, co fantastycznie uzupełnia ofertę przygotowaną przez szkoły to oferta Pałacu Młodzieży. Oprócz standardowych warsztatów, począwszy od zajęć wokalnych, instrumentalnych, kulinarnych, skończywszy na zajęciach artystycznych, to również półkolonie organizowane w okresie wakacyjnym przez Pałac Młodzieży. Zachęcamy do zgłaszania się zarówno w pierwszym, jak i w drugim tygodniu wakacji – mówił Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego.

Podczas wakacji w Pałacu Młodzieży w Gdańsku odbędą się półkolonie letnie w dwóch turnusach. Pierwszy w dniach 27.06.-01.07 oraz drugi turnus w dniach 04.07.- 08.07.

Pałac Młodzieży podczas tegorocznych półkolonii letnich zabierze uczestników „w podróż po Europie”. Będzie to okazja, aby poznać kilka krajów europejskich, ich kulturę, zwyczaje, kulinaria. Uczestnicy poznają w kilku językach przydatne zwroty grzecznościowe, zdobędą podstawowe informacje o 5 krajach europejskich. Zatańczą hiszpańskie flamenco, zjedzą włoską pizzę i francuskie croissanty oraz zagrają w starożytnym greckim teatrze. Podróżnicy będą poznawać, tworzyć, smakować, odkrywać i rozwijać własne talenty w ramach różnorodnych warsztatów. 

Dla najmłodszych przygotowano także warsztaty tematyczne w terminach: 27.06.-09.07 oraz 22.08-26.08. Obejmują one zajęcia: wokalne, instrumentalne (gitara, perkusja, keyboard), taneczne (dancehall, hip-hop), grafiki komputerowej, robotyki, majsterkowania, karate, plastyczne, malarskie i  żeglarskie.

Cena od osoby: 300 PLN. Zajęcia będą odbywały się w godzinach od 8:00 do 16:00.

Rekrutacja na półkolonie odbędzie się w okresie 8.06.2022–14.06.2022 drogą internetową za pośrednictwem systemu Enola (enola.net.pl). Wygenerowane w systemie karty (rekrutacyjna i kwalifikacyjna) należy wydrukować, podpisać i wrzucić do urny w Pałacu Młodzieży w dniach 8.06.2022–14.06.2022 w godz. 8.00–19.00. 

Szczegóły można znaleźć na stronie: Zapisy na półkolonie - Pałac Młodzieży

 Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego

- Gdański zespół Schronisk na okres wakacji przygotował 350 miejsc dla dzieci w wieku szkolnym. Część turnusów będzie realizowana w Gdańskim Zespole Schronisk, a pozostała część w placówkach oświatowych, dając tym samym szansę na udział w zajęciach mieszkańcom różnych dzielnic Gdańska. Rekrutacja rozpocznie się w środę, 8 czerwca, od godziny 18.00. W tym roku rusza także 3. edycja kolonii do Jawornika. Poza ofertą półkolonii i kolonii GZSiSS przygotował też kontynuację dzielnicowych centrów sportu. Wszystkie zajęcia prowadzone będą na boiskach sportowych. Dodatkowo wprowadzamy zajęcia na deskach SUP i tenisa ziemnego – mówił Łukasz Tomkiewicz, przedstawiciel Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

W programie półkolonii przewidzianych jest wiele atrakcji m.in.:  zajęcia i animacje rekreacyjno-sportowe, treningi pokazowe, gry planszowe, zabawy terenowe oraz warsztaty artystyczne. Ponadto każda grupa weźmie udział w jednodniowej wycieczce autokarowej służącej poznawaniu walorów turystycznych regionu i rozbudzaniu ciekawości poznawczej wśród dzieci. Nie zabraknie również okazji do integracji z rówieśnikami – dla każdego turnusu przygotowany zostanie piknik z ogniskiem na świeżym powietrzu.

Szczegółowe plany zajęć rodzice uczestników otrzymają do 3 dni przed rozpoczęciem półkolonii.  Osoby zainteresowane ofertą proszone są o śledzenie strony internetowej organizatora – www.gzsiss.pl. Ewentualne zapytania można kierować na adres – biuro@ssm.gda.pl.

Lato z kulturą

- Wakacyjną ofertę dla dzieci, młodzieży, ale też całych rodzin przygotowały miejskiej instytucje kultury. Ciekawe warsztaty i zajęcia zaplanowało m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Gdański Archipelag Kultury. Z tej ostatniej instytucji, która liczy 9 oddziałów wyruszy także Mobilny Dom Kultury, który odwiedzi gdańskie dzielnice – mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca Klubu Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska.

- Oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych w okresie wakacyjnym jest w Gdańsku bardzo bogata. Warto też zwrócić uwagę na nietypowe wydarzenia i aktywności. Taką ciekawą inicjatywą jest przygotowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną Biblioteka na plaży, czyli inicjatywa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, dzięki której właśnie podczas letniego wypoczynku również nad morzem można skorzystać z dobrodziejstw kultury. Bardzo dużo ciekawych wydarzeń związanych z kosmosem z astronomią czeka w Hevelianum. Tradycyjnie też można wyprać się na spacer Gdańskim Szlakiem Wodociągowym. To bardzo nietypowa atrakcja w skali całej Polski i warto zapoznać się z tą ciekawostką w naszym mieście - mówiła Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w RMG.

Gdański Archipelag Kultury

Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury odbywać się będą przez całe wakacje w łącznie 9 oddziałach rozlokowanych po całym terenie miasta. W ofercie wydarzenia przygotowane zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będą to m.in. kina plenerowe, spacery, warsztaty artystyczne, wieczorki muzyczne, teatrzyki dla dzieci czy wystawy plenerowe. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Mobilny Dom Kultury 

Jakie to zwierzę? – to warsztaty dla dzieci oraz działania społeczne na terenie Stogów, realizowane przez Dom Sztuki GAK, w miesiącach czerwiec-sierpień. Grupa dzieci prowadzona przez artystkę Izę Rutkowską (Zoochitecture) zaprojektuje instalację w przestrzeni dzielnicy – zamieni budynek Domu Sztuki GAK w zwierzę. Wspólne spotkanie wokół transformacji przestrzeni, dokonanej przez artystkę i dzieci będzie tylko zaczynem do nawiązania sąsiedzkich relacji, a finalnie oddania sprawczości mieszkańcom, którzy poczują, że mają moc urządzenia dzielnicy tak, żeby żyło im się w niej po prostu lepiej.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

W dniach 7-10 lipca 2022 po pandemicznej przerwie wraca też Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W 2022 roku teatry z całej Europy zagarną, wchłoną i przetworzą teren zielonego Przymorza i nadmorskiego Parku Reagana. Wszystkie wydarzenia będą wpisywać się w przestrzeń natury, która współistnieje z prężnie rozwijającym się miastem.

W programie festiwalu znalazły się zarówno wielkie widowiska plenerowe, kameralne spektakle z pogranicza nowej sztuki cyrkowej, teatru tańca, ruchu, nowych mediów i lalkowe, korzystające ze środków ożywionej formy. Znajdziecie w nim przedstawienia dla dzieci, dorosłych i takie bez ograniczeń wieku odbiorców. Do Gdańska przyjadą artyści teatralni z Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Holandii, Finlandii i Litwy.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 i 2

Wakacje w Łaźni to seria warsztatów interdyscyplinarnych, wykorzystujących różne techniki plastyczne oraz dziedziny sztuki współczesnej, przeznaczone dla dzieci i młodzieży zamieszkującej Gdańsk. CSW Łaźnia 1 mieści się przy ul. Jaskółcza 1 na Dolnym Mieście, natomiast CSW Łaźnia 2 przy ul. Strajku Dokerów 5 w Nowym Porcie. Wakacje zostały podzielone na tygodniowe cykle warsztatowe - każdy dotyczy innych tematów i kwestii, podejmując zagadnienia kreatywności z różnych stron. Zajęcia rozpoczynają się 27 czerwca, a kończą 19 sierpnia. Trwają od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-15.00.

Szczegółowy program:

Gdański Teatr Szekspirowski

Warsztaty aktorskie, malarskie i muzyczne, improwizacje teatralne, koncerty plenerowe – to tylko niektóre aktywności zaplanowane w ramach projektu Szekspir: Rozgrzewka!
28 czerwca na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, wystartują zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone w języku polskim i ukraińskim. Ich celem jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz włączenie do niej mniejszości ukraińskiej. Projekt zakończy się 27 lipca, w dniu rozpoczęcia 26. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.

Uczestnicy będą mogli zgłębić tajniki sztuki charakteryzacji, pracy aktora na scenie, tańca z ogniem czy sztuki kuglarskiej. Warsztaty muzyczne to szansa, by poznać przeróżne instrumenty, bawić się głosem i słowem. Wszystko po to, by później zagrać wspólny koncert!.

Fani sztuk plastycznych – możesz wziąć udział w warsztatach malarstwa czy tworzenia lalek. 

W programie także spektakl improwizowany „A’la Hamlet” – polskiej grupy teatralnej 7 Kobiet w Różnym Wieku oraz warsztaty improwizacji teatralnych pod okiem Małgorzaty Różalskiej – improwizatorki i reżyserki. 

Wstęp na wszystkie warsztaty jest nieodpłatny. Warsztaty prowadzone w języku polskim i ukraińskim.  

Szczegółowy program i informacje o zapisach dostępne są na stronie Szekspir: Rozgrzewka! | Gdański Teatr Szekspirowski.

Kino na dachu 

11 czerwca, po raz siódmy najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje odbędą się 22 seanse w wyjątkowej scenerii — z widokiem na dachy gdańskich kamienic.

Repertuar Kina na Szekspirowskim

Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska zaprasza mieszkańców i turystów do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy Akcja Lato czyli wakacje w mieście. W programie 4 spacery śladami historycznego Gdańska, 2 gry terenowe i kreatywne zwiedzania dwóch oddziałów – Domu Uphagena i Ratusza Głównego Miasta.

Oferta przygotowana przez Muzeum Gdańska jest skierowana dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania będą organizowane od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.30-14.00 i potrwają do 90 minut. Jak się umówić? Wystarczy zadzwonić pod numer 48 514 222 205 lub wysłać email na adres edukacja@muzeumgdansk.pl. Oferta może być realizowana w 3 językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Cena to 4 złotych od osoby. Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty. UWAGA! Grupa musi liczyć minimum 4 osoby!

Szczegółowe opisy spacerów można znaleźć: na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.

Gdańska Galeria Miejska - SZTUKA POD LUPĄ

GGM w Pracowni Artystycznej przy ul. Grobla I szykuje turnus artystyczny pod hasłem „Sztuka pod lupą”.

W trakcie zajęć, które odbędą się w dniach 11-15 lipca uczestnicy wezmą pod lupę trzy podstawowe dziedziny sztuki - grafikę, malarstwo i rzeźbę. Różnorodne działania praktyczne poprzedzone będą tematycznymi prezentacjami. Wszystko w kontekście wystaw prezentowanych w trzech oddziałach Gdańskiej Galerii Miejskiej. Staną się one pretekstem do przybliżenia najmłodszym fascynującego świata sztuki i uruchomienia pokładów naturalnej, twórczej kreatywności pod fachowym okiem artystów edukatorów.

Zapisy: abaaske@ggm.gda.pl / wstęp płatny –200 zł / 5 dni (materiały i upominki w cenie)
Dla kogo? 12 osób / dzieci 7-13 lat

Biblioteka na plaży

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wraz z Gdańskim Ośrodkiem Sportu ustawi na gdańskich plażach specjalne sezonowe biblioteczki. Wybór lektur będzie bardzo urozmaicony: od literatury pięknej, poprzez powieści obyczajowe, romanse, wciągające thrillery, aż po książki fantasy i science fiction. Nie zapomniano również o propozycjach dla dzieci i młodzieży.

„Biblioteka na plaży” ma zachęcać do spędzania czasu z lekturą i częstszego sięgania po książki. Zasada projektu jest prosta: wystarczy wybrać interesujący tytuł, oddać się lekturze, a następnie zwrócić książkę na regał, aby mogły skorzystać z niej inne osoby. Można także podzielić się własną książką i udostępnić ją w „Bibliotece na plaży”.

Lista punktów zostanie udostępniona wkrótce.

Hevelianum

Hevelianum do spędzenia wakacyjnego czasu zaprasza do swoich dwóch lokalizacji. Na Górze Gradowej będzie można przeżyć kosmiczną przygodę i wciąć udział w science show. W programie także zwiedzanie z przewodnikiem Fort Nocą czyli spotkanie z duchami Góry Gradowej oraz musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk.

Po raz pierwszy wakacje będzie można spędzić w Domu Zdrojowym W programie m.in. wystawa plenerowa „Moda w dawnym kurorcie”, spektakl teatralny inspirowany opowieściami z Brzeźna, pierwsza w sezonie potańcówka – walce tradycyjne połączone z warsztatem tanecznym, familijna gra w krokieta, trening Tai Chi, zajęcia przyrodnicze w terenie i spacery historyczne oraz ekologiczne warsztaty rodzinne.

Szczegółowe informacje o ofercie pojawią się wkrótce na stronie hevelianum.pl

Pokazy fontanny Heweliusza z carillonem

Od 10 czerwca do Starego Miasta powrócą koncerty znanego duetu Fontanny Heweliusza i carillonu kościoła św. Katarzyny. Wieczorne, plenerowe pokazy wody, światła i dźwięku będą odbywać się wieczorami w czerwcowe, lipcowe oraz sierpniowe weekendy.

Fontanna Heweliusza to nowoczesne urządzenie, które umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych wizualnie obrazów wodnych i świetlnych. Zapewnia letnie orzeźwienie oraz miły wypoczynek gdańszczanom i turystom. Do tego kameralnego widowiska, w 2016 roku dołączył unikatowy gdański instrument - carillon Kościoła św. Katarzyny. Ten ostatni posiada 50 dzwonów i jest największym carillonem koncertowym w Polsce. Najpotężniejszy dzwon o imieniu „Katarzyna” waży dokładnie 2835 kg.

Repertuar koncertów i godziny rozpoczęcia pokazów można znaleźć na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności w dniach 27.06-15.07 przygotowało zajęcia tylko dla grup zorganizowanych: dzieci przebywające na koloniach, półkoloniach, w świetlicach pobytowych i innych miejscach. Warsztaty plastyczne i wędrówki po stoczni, przybliżające jej fenomen, miejsce w życiu Gdańska i opowiadające o ECS.

  • Koszt od jednego dziecka – 12 zł
  • Razem – 30 warsztatów, każda grupa warsztatowa może liczyć do 30 osób
  • Zapisy przez formularz na stronie ecs.gda.pl, ruszają 15 czerwca
  • Zajęcia będą prowadzone tylko w języku polskim

Gdański Szlak Wodociągowy - Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Noc Nietoperzy, Urodziny Króla Jana III Sobieskiego i inne atrakcje czekają na tegorocznych zwiedzających oryginalne gdańskie zbiornikowe trio – Gdański Szlak Wodociągowy.

Zbiornik Wody Stary Sobieski i Zbiornik Wody Kazimierz można odwiedzić do końca września, cieszący się olbrzymią popularnością i sympatią Zbiornik Wody Stara Orunia będzie dostępny do końca sierpnia. Wejście do każdego z rezerwuarów kosztuje 15 zł, zwiedzanie zbiornika Kazimierz jest bezpłatne. Zapisy i bilety tylko on-line na www.szlak.gda.pl. Dla osób, które zwiedzą trzy zbiorniki i zbiorą trzy naklejki, przewidziano nagrody w postaci puzzli. Zwiedzanie odbywa się zawsze w grupach z przewodnikiem, który jest źródłem unikatowej wiedzy.

Rezerwacja oraz zakup biletu na stronie internetowej Gdańskiego Szlaku Wodociągowego