Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Uczestnicy ślizgawki na Gdańskim Lodowisku
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 15:00

Akcja Zima - miejska oferta na ferie

Ponad 4,5 tys. uczniów szkół podstawowych będzie mogło wziąć udział w 5-dniowych turnusach na terenie placówki. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne, najmłodsi będą mogli uczęszczać wyłącznie do szkół, w których uczą się na co dzień. W ofercie na ferie przygotowanej przez miejskie instytucje m.in. zajęcia na pływalni, warsztaty w Muzeum Bursztynu czy półkolonie sportowe.

- W grudniu pytałam uczniów gdańskich szkół o to, jak chcieliby spędzić ferie. Najczęściej pojawiały się odpowiedzi, że na śniegu czy lodzie. Dlatego też w tym roku, wszyscy posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca, którzy raz w roku mogą skorzystać z darmowej godziny jazdy na Gdańskim Lodowisku, będą z niej mogli skorzystać także w trakcie ferii. Jest to nowość, która będzie dostępna od wtorku do piątku z wyłączeniem weekendów. Harmonogram wejść dostępny jest na stronie Gdańskiego Lodowiska.  – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Ofertę na ferie przygotowały wszystkie gdańskie szkoły podstawowe oraz 6 szkół specjalnych. 5-dniowy turnus odbywać się będzie w terminie 14-18 lutego lub 21-25 lutego. W 54 placówkach opieka świadczona będzie przez 8 godzin dziennie, w 17 przez 10 godzin. Łącznie z tej oferty będzie mogło skorzystać 285 grup. Według wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, grupy uczniów klas I-III mogą liczyć maksymalnie 15 osób, natomiast IV-VIII 20 osób.

Na czas ferii zaplanowano wyjścia do muzeum, parku naukowo-technologicznego, zajęcia sportowe, warsztaty tematyczne czy zabawy integrujące. Odbywać się będą także zajęcia komputerowe, przyrodnicze, rekreacyjno-ruchowe, artystyczne, sportowe, plastyczne, wokalne czy językowe. Nie zabraknie również gier i zabaw ruchowych na terenie szkoły oraz terenach przyszkolnych czy gier planszowych.

Szczegóły dotyczące poszczególnej oferty danej szkoły dostępne będą na stronach internetowych placówek.

Ferie w mieście nie muszą być nudne

Pałac Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku zaprasza wszystkie dzieci i młodzież od 3 roku życia do ukończenia szkoły ponadpodstawowej na warsztaty, które odbywać się będą na terenie obiektu. W poszczególnych pracowniach będzie można wziąć udział w zajęciach z m.in. krawiectwa, wokalu, grafiki i animacji komputerowa, robotyki czy tańca. Szczegółowa oferta oraz możliwość rejestracji dzieci możliwe będzie od poniedziałku, 24 stycznia na stronie Pałacu Młodzieży

Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego przygotował ofertę feryjną w formie półkolonii. Udział jest nieodpłatny. Zajęcia skierowane są do dzieci szkół podstawowych z klas I - VI zamieszkujących na terenie Gdańska. Miejscem spotkań będą gdańskie placówki oświatowe, które zaoferują swoim podopiecznym: zajęcia sportowe, rekreacyjne, warsztaty ceramiczne czy zajęcia na basenie. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą wykwalifikowani wychowawcy GZSiSS. Nabór wniosków chętnych uczestników potrwa do 4 lutego. Zapisy na półkolonie realizowane będą w formie elektronicznej. Szczegóły na stronie Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

W pierwszym i drugim tygodniu ferii organizowane są dwa turnusy zajęć dla młodzieży w wieku 13-18 lat na żaglowcu „Generał Zaruski”. Każdego dnia podczas 3-godzinnych bezpłatnych warsztatów będzie można poznać zasady nawigowania, zapoznać się z jednostką czy nauczyć bezpiecznego żaglowania. Aby wziąć udział w zajęciach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie

Ferie na gdańskich pływalniach

W tym roku w całym okresie ferii pływalnie administrowane przez Gdański Ośrodek Sportu będą czynne codziennie od godz. 9.00 do 21.00 w systemie wejść aquapark. To oznacza, że wejście możliwe będzie o dowolnej godzinie bez wskazywania jakikolwiek jednostek ani godzin wejść czy wyjść. Obowiązywać będą ceny preferencyjne tj. 10zł/h – bilet ulgowy oraz rodzinny, a także 15zł/h bilet normalny.

- Zachęcam do tego, aby ferie zimowe spędzić w sposób aktywny. Oczywiście stale mamy na uwadze obostrzenia pandemiczne, obowiązujące ograniczenia i trzeba brać pod uwagę również to, że do czasu rozpoczęcia wolnego w szkołach, wiele może się zmienić - mówi Adam Korol, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu. 

Zimowa Szkoła Ratownictwa to cykl bezpłatnych zajęć doskonalących umiejętności pływackie z elementami ratownictwa podczas ferii zimowych. Program przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Ćwiczenia będą obejmować również naukę podstaw pierwszej pomocy, a także zawierać elementy gier i zabaw w wodzie. 60-minutowe zajęcia odbywać się będą na pływalni Chełm, w dni powszednie, w terminach od 14 do 18 i od 21 do 25 lutego, o godzinach 14.00 i 15.00. Zapisy rozpoczną się 1 lutego. Zimową Szkołę zwieńczą zawody Młodzieżowych Mistrzostw w Ratownictwie Wodnym, które odbędą się 27 lutego. Więcej informacji na stronie internetowej gdańskich kąpielisk

Różnorodnie z GAK-iem

Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury odbywać się będą przez całe ferie w łącznie 8 oddziałach rozlokowanych po całym terenie miasta. W ofercie wydarzenia przygotowane zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Będą to m.in. gry miejskie, spektakle teatralne, spacery po dzielnicach, warsztaty edukacyjne, artystyczne, wokalne, ruchowe i językowe. Nie zabraknie też wydarzeń dla miłośników zwierząt.

18 lutego w Scenie Muzycznej GAK zostanie zainaugurowany sezon wiosenny Kina Kosmos. W każdy piątek miłośnicy kina będą mogli się spotkać na pokazy filmowe, które będą poprzedzone prelekcjami, a zakończone dyskusjami przy kawie lub herbacie.

Na wydarzenia obowiązują zapisy, a szczegóły są dostępne na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury

Ferie z książkami i innymi zabawami

Ofertę zajęć dla najmłodszych przygotowały także filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W programie m.in. zajęcia podróżnicze, warsztaty programowania z wykorzystaniem robotów, spotkania z technologią VR, zabawy literacko-plastyczne, zagadki literackie i wspólne granie w planszówki. Ekscytująco zapowiada się podróż dookoła świata, w którą młodych czytelników zabierze Biblioteka Żabianka. Podczas zajęć dzieci poznają Japońską sztukę papierowego teatru, życie i obyczaje, tradycje ozdabiania ciała czy gry i zabawy z różnych zakątków globu.

W Budynku Głównym WiMBP w Gdańsku przy Targu Rakowym 5/6 zaplanowano cykl warsztatów kreatywno-rozwojowych z elementami biblioterapii i arteterapii pt. „Dziennik ARTYSTYCZNY”.

Szczegółowy program zajęć w każdej z filii oraz informacje o zapisach znajdują się na stronie WiMBP.

Zima w stoczni

Już po raz dziewiąty Europejskie Centrum Solidarności zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na grupowe zajęcia ZIMA W STOCZNI. W dniach od 14 do 25 lutego odbędzie się osiem warsztatów. Zajęcia będą się odbywały w ECS, początek zawsze o godz. 10.00. Są adresowane do dzieci, które wypoczywają na koloniach, obozach, półkoloniach czy też spędzają czas ferii w świetlicach środowiskowych.

Dzieci będą miały okazję do eksploracji całego budynku. Edukatorzy opowiedzą o tym, dlaczego budynek jest pokryty rdzawymi płytami i czym jest corten. Uwagę zwrócą także na pochyłe ściany i ta zagadka również zostanie rozwiązana. Swoje podwoje otworzy tajemnicza na co dzień biblioteka. Będzie można zajrzeć też do audytorium, które pełni też funkcję kina, a w magazynach archiwum ECS obejrzeć skarby – nie piratów, ale równie drogocenne. Wszystko po to, by na koniec każdego spotkania móc wykonać „leporello” o ECS-ie, czyli składaną książeczkę w kształcie harmonijki o tym, co dzieci widziały i czego się dowiedziały o ECS.

Obowiązuje rezerwacja internetowa, która rozpocznie się 31 stycznia, a maksymalna liczba dzieci w grupie wynosi 25.

Miniaturowy świat

Teatr Miniatura zaprasza na warsztaty „Miniaturowy świat Glimmerdalen – tropami Tonji i nas samych” inspirowane książką „Tonja z Glimmerdalen” Marii Parr, na podstawie której w marcu powstanie spektakl. Tonja – mała łobuziara z małej górskiej miejscowości – zaczyna ferie tak jak my. Uczestnicy razem z pedagog teatru Moniką Tomczyk stworzą teatralne zimowe miasteczko i sprawdzą, czy w teatrze można jeździć na nartach, robić salta, zasypywać się w zaspach śniegu, a przy okazji dobrze razem współpracować.

Warsztaty odbędą się dla dwóch grup wiekowych: dla dzieci z klas I–III 15 i 16 lutego w godz. 12.00‒14.00, a dla dzieci z klas IV–VI 22 i 23 lutego w godz. 12.00‒14.00. Więcej informacji: edukacja@teatrminiatura.pl, tel. 885 780 204.

Eko i foto – ferie z Hevelianum

Hevelianum zaprasza dzieci na zajęcia w dwóch lokalizacjach. Na Gradowej Górze zaplanowano „Ferie w kadrze”. W programie zajęcia dla dzieci w różnej kategorii wiekowej: warsztaty fotograficzne z wywoływaniem zdjęć, warsztaty konstruktorskie z tworzenia ramek do zdjęć, kreatywne zabawy dla najmłodszych, science show  - pokaz pełen napięcia, światła i ekstremalnych doświadczeń.

W Domu Zdrojowym w Brzeźnie odbędą się „Eko ferie”. Na zielonych warsztatach mikroskopowych dzieci poznają świat roślin, przyjrzą się pszczołom z bliska i stworzą własne bomby nasienne! Na warsztatach „Mój pierwszy ogródek” uczestnicy zapoznają się z zasadami uprawy, przechowywania i wykorzystywania popularnych ziół w kuchni. Dorośli będą mogli nauczyć się tworzenia ozdób techniką decoupage.

Wszystkie zajęcia będą płatne. Szczegółowa rozpiska zajęć, zapisy i cennik dostępne będą na stronie Hevelianum.

Bursztynowe tajemnice i warsztaty z Muzeum Gdańska

Posiadacze Karty Mieszkańca mogą bezpłatnie brać udział w wydarzeniach zorganizowanych przez Muzeum Gdańska w Muzeum Bursztynu znajdującym się w Wielkim Młynie. W programie m.in. kameralne spotkania dla dorosłych poświęcone bursztynowi - jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Od środy do niedzieli będą się odbywać warsztaty pt. „Od projektu do biżuterii!”. Zajęcia są adresowane do najmłodszych mieszkańców miasta i ich opiekunów. Podczas spotkania uczestnicy opracują projekty wyrobów jubilerskich z bursztynu bałtyckiego, a następnie przygotują własnoręcznie, za pomocą tradycyjnych narzędzi wymyślony przez siebie wisior, korale, bądź bransoletkę. 26 lutego odbędzie się koncert chóru Feminae Cantates, w którym będzie można wziąć udział nieodpłatnie.

Informacje o szczegółach i formularze rejestracji dostępne są na stronie Muzeum Gdańska. Bez Karty Mieszkańca uczestników obowiązują ceny biletów określone w cenniku.

Zabawy z Szekspirem

Na dobry początek ferii, 13 lutego, Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza do Zabawy z Szekspirem. To zajęcia, podczas których dzieci i ich rodzice we wspólnych twórczych zadaniach poznają tajniki teatru. Spotkania mają formę warsztatów artystycznych o różnorodnym charakterze, w tym muzycznych, plastycznych oraz aktorskich. Każdy z uczestników ma także możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy na deskach teatru. 27 lutego Spektakl Teatru Animacji w Poznaniu „Ja, Bałwan” na podstawie sztuki Maliny Prześlugi pt. „A morze nie” to propozycja na zakończenie ferii dla całej rodziny. Wciąż obowiązuje także oferta zajęć, warsztatów i lekcji dla grup zorganizowanych. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Opera Bałtycka dla dzieci

Warto zaplanować także wyjście do Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Na dzieci w wieku od 7 miesięcy do „bez ograniczeń” czeka wiele atrakcji. Są to warsztaty kreatywne Artetematy, zajęcia muzyczno-ruchowe Opera na start, spotkania z Pomoposo i Wielkim Durem, którzy odkrywają teatralno-muzyczne tajemnice opery, a także znane i lubiane spektakle pełne magii - „Kopciuszek” oraz „Dziecko i czary”.

Szczegóły oraz terminy wydarzeń można sprawdzić na stronie Opery Bałtyckiej