Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 11:44
Uroczystości 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
1 września gdańszczanki, gdańszczanie i turyści, będą mogli oddać hołd ofiarom II wojny światowej podczas miejskich uroczystości. Pamięć walczących, ale też cywili zostanie uczczona m.in. w Dworze Artusa, przy Victoriaschule, na placu Obrońców Poczty Polskiej i na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego.
Częścią obchodów jest wystawa poświęcona majorowi Henrykowi Sucharskiemu, dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Na wystawie w Dworze Artusa znajduje się rzeźba nagrobna majora, list majora, który napisał do siostry tuż przed wybuchem wojny oraz jego jeniecki nieśmiertelnik. Nie brakuje też archiwalnych fotografii i dokumentów.
Uroczystą inaugurację wystawy zaplanowano na wtorek, 31 sierpnia. O godzinie 20.30 na Dworze Artusa zostanie podniesiona flaga, a budynek rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach. Z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi hymn państwowy, na jego murach pojawi się wyjątkowa iluminacja.
Wystawę Sucharski. Oblicza. w Dworze Artusa można zwiedzać bezpłatnie w dniach 30 sierpnia - 5 września.
Więcej o samej wystawie, a także o towarzyszących jej warsztatach dla młodzieży można przeczytać na stronie biura prasowego Muzeum Gdańska.
Zaczęło się w Gdańsku
1 września o godzinie 4:45 zabrzmi dzwon wieży kościoła św. Katarzyny Pax et Reconcilatio, czyli Pokój i pojednanie.
Także w środę, o godzinie 9.00, rozpoczną się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, która znajduje się na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej 2-4. Harcmistrz jest prawdopodobnie pierwszą ofiarą II wojny światowej w Gdańsku. W latach 1937–1939 pracował w Wolnym Mieście Gdańsku i aktywnie działał w Gdańskiej Chorągwi ZHP. Pod tablicą zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.
Pamięć poległych
Następnie, o godzinie 10.00, zostaną złożone wieńce pod Victoriaschule, przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II wojny światowej. Dziś to budynek Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Kładki 24. To w Victoriaschule w dniach 1–15 września 1939 r. Niemcy znęcali się nad członkami Polonii gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tysiące osób. Część z nich trafiła do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.
Do udziału w modlitwie oraz złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej wydarzenia tamtych dni zapraszają prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska.
Uroczysta msza święta
O godzinie 12.00 na placu Obrońców Poczty Polskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową. Po jej zakończeniu zaplanowano wystąpienia oficjalne, oddanie hołdu poległym oraz złożenie wieńców. Uroczystości odbędą się z pełną asystą wojskową, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego.
W tym miejscu będzie można zobaczyć także wystawę plenerową „Droga bohaterów” poświęconą obrońcom Poczty Polskiej.
Atak na budynek Poczty Polskiej nastąpił równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Pomimo przeważających sił nieprzyjaciela pocztowcy bronili dostępu do budynku Poczty Polskiej przez czternaście godzin.
Miejsce spoczynku
Po wielu latach na gdańskiej Zaspie odkryto zbiorowy grób zamordowanych w egzekucji obrońców Poczty Polskiej. Po identyfikacji, szczątki zostały złożone w mogile na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego.
1 września o godz. 17.00 właśnie w tym miejscu na Zaspie zostaną złożone wieńce. Zaplanowano także modlitwę i przemówienia. Na zakończenie Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne.
Transmisja wydarzeń o godzinie 12.00 i 17.00 będzie dostępna na www.gdansk.pl.
Zmiany w organizacji ruchu
W pobliżu placu Obrońców Poczty Polskiej zaplanowano tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. Od godziny 15.00 we wtorek, 31 sierpnia, do godziny 16.00 w dniu 1 września zamknięty będzie ruch drogowy w części ulic Tartacznej i Zamkowej.
Na odbywające się 1 września poranne obchody na Westerplatte będzie można dojechać bezpłatną komunikacją miejską. Uczestnicy mogą skorzystać z 15 specjalnych linii autobusowych.
Wydarzenia 31 sierpnia i miejskie obchody rocznicy 1 września są częścią Święta Wolności organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności.