Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

425 lat PAN Biblioteki Gdańskiej

Marta Pawlik
Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska

Data publikacji 12:53

Press pack do serwisu informacyjnego Biblioteki Gdańskiej

Jubileuszowi 425 urodzin Biblioteki Gdańskiej towarzyszy szereg wydarzeń i atrakcji. To także okazja do poznania imponującej historii drugiej najstarszej biblioteki publicznej w Polsce. Wyemitowano już serwis informacyjny, gdzie o bibliotece opowiadają wyjątkowi specjaliści i goście. Przygotowano także cały pakiet informacji o zaplanowanych działaniach.   

Serwis informacyjny został opublikowany 21 czerwca o godz. 11.00 i znaleźć go można na: FB PAN Biblioteka Gdańska i YouTube PAN Biblioteka Gdańska. W materiałach promocyjnych  znajduje się nie tylko pełen zapis wydarzenia, ale również wiele innych informacji dotyczących samej biblioteki, jak i wydarzeniach, które towarzyszą jubileuszowi.

Uwaga! Dziennikarze zainteresowani materiałami promocyjnymi i ilustracjami proszeni są o kontakt na pod nr. telefonu: 512 442 709, lub e-mail: Marta.Pawlik@bg.pan.pl

22 czerwca, przypada 425 rocznica otwarcia gdańskiej książnicy miejskiej – Biblioteki Rady Miasta Gdańska (Bibliotheca Senatus Gedanensis), której kontynuatorką jest PAN Biblioteka Gdańska. Uroczystość odbyła się 22 czerwca 1596 roku. W pierwszym katalogu ksiąg Biblioteki Senatu Gdańskiego zapisano, że książnica powstała po to, aby dzieła „z powodu niedbałości i niesprawiedliwości ludzi bądź czasów” nie zostały oddane „niezasłużenie […] na pastwę zapomnienia i zagłady, służyły i zostały przekazane następnym pokoleniom – ocalone i nienaruszone”.

Dziś w katalogu inwentarzowym znajduje się ponad milion pozycji, wiele unikatowych. Ten księgozbiór naznaczony jest darami majętnych mieszczan, mądrymi zakupami, roztropną polityką miasta oraz troską wielu pokoleń bibliotekarek i bibliotekarzy. Na dzisiejszych ziemiach polskich tylko krakowska Biblioteka Jagiellońska, publicznie dostępna, jest starsza niż nasza.

Animowana niespodzianka na urodziny

22 czerwca, wtorek, godz. 7.00  na FB PAN Biblioteka Gdańska odbędzie się premiera pierwszego z czterech filmów animowanych, dla których przyczynkiem powstania są 425 urodziny gdańskiej książnicy. Jest to produkcja w lekkiej formule, z przymrużeniem oka, ale i poszanowaniem dla faktów. Pierwszy odcinek opowiada o tym, jak doszło do powstania w Gdańsku miejskiej biblioteki.

Autorami animacji są: Karina Rojek – scenariusz, Damian Pera – animacja, Abelard Giza - narrator. Film został zrealizowany w Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, producent Fundacja Gdańska.

Załączony pakiet informacji:

 • Ciekawostki biblioteczne
 • Gra miejska
 • Historia PAN Biblioteki Gdańskiej
 • Koncert organowy – informacje o wejściówkach na wydarzenie
 • Mural przedstawiający Jana Heweliusza na elewacji budynku biblioteki
 • Rearanżacja parteru historycznego budynku PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 15
 • „Piraci dobrej roboty” – projekt Teatru Miniatura inspirowany jubileuszem
 • Serwis informacyjny – pełen zapis wypowiedzi
 • Skarby Biblioteki Gdańskiej – o zbiorach
 • O identyfikacji graficznej obchodów jubileuszowych PAN BG
 • Jubileuszowe wydawnictwo
 • Brawa dla mistrza Heweliusza - Pięć dzieł Jana Heweliusza zostało wpisanych na „Polską listę krajową programu UNESCO »Pamięć Świata«”.

Oficjalna strona jubileuszu - 425latpanbg.pl

Załączniki