Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Reinhold Curicke, Der Stadt Dantzigk historische Beschreibung (Opis historii miasta Gdańska),1687, r

Marta Pawlik
Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska

Data publikacji 11:30

Wydarzenia jubileuszowe z okazji 425 urodzin Biblioteki Gdańskiej

PAN Biblioteka Gdańska świętuje swój jubileusz. Jednym z punktów jest premiera online serwisu informacyjnego, w którym goście opowiedzą o wiekowej jubilatce i jej tajemnicach. Premiera filmu odbędzie się w poniedziałek, 21 czerwca o 11.00 w mediach społecznościowych BG PAN. Pośród atrakcji także premiera wyjątkowej animacji i koncert organowy „Gdańskie tony”.

22 czerwca 1596 roku oficjalnie i uroczyście otwarto Bibliotheca Senatus Gedanensis, czyli Bibliotekę Rady Miasta Gdańska, której kontynuatorką jest PAN Biblioteka Gdańska. W pierwszym katalogu ksiąg Biblioteki Senatu Gdańskiego zapisano, że książnica powstała po to, aby dzieła „z powodu niedbałości i niesprawiedliwości ludzi bądź czasów” nie zostały oddane „niezasłużenie […] na pastwę zapomnienia i zagłady, służyły i zostały przekazane następnym pokoleniom – ocalone i nienaruszone”.

W przededniu rocznicy zaplanowano premierę online jubileuszowego serwisu informacyjnego. Głos zabierze wielu gości. Będzie można dowiedzieć się m.in., jak to pierwszego donatora biblioteki sztorm wyrzucił u ujścia Wisły; kim są czytelnicy, którzy codziennie odwiedzają to miejsce; gdzie w sieci szukać otwartych zbiorów Biblioteki Gdańskiej; co będzie zawierać wydawnictwo jubileuszowe; jakie atrakcje zaplanowano w roku rocznicowym i co będzie prezentem urodzinowym dla biblioteki, a właściwie dla wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów.

Premiera filmu 21 czerwca (poniedziałek) o godz. 11.00, online na FB PAN Biblioteka Gdańska i YouTube PAN Biblioteka Gdańska.

Animowana niespodzianka na urodziny

22 czerwca, wtorek, godz. 7.00  na FB PAN Biblioteka Gdańska odbędzie się premiera pierwszego z czterech filmów animowanych, dla których przyczynkiem powstania są 425 urodziny gdańskiej książnicy. Jest to produkcja w lekkiej formule, z przymrużeniem oka, ale i poszanowaniem dla faktów. Pierwszy odcinek opowiada o tym, jak doszło do powstania w Gdańsku miejskiej biblioteki.

Autorami animacji są: Karina Rojek – scenariusz, Damian Pera – animacja, Abelard Giza - narrator. Film został zrealizowany w Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, producent Fundacja Gdańska. 

Koncert organowy „Gdańskie tony” – odbierz wejściówkę

Trwa rejestracja bezpłatnych wejściówek na koncert organowy „Gdańskie tony” z okazji jubileuszu 425 lat istnienia Biblioteki Gdańskiej, który odbędzie się 27 czerwca w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. To miejsce nieprzypadkowe. W kompleksie poklasztornym mieściła się pierwsza siedziba Biblioteki Gdańskiej, a w samej świątyni znajduje się epitafium markiza Bonifacia, pierwszego donatora Biblioteki Gdańskiej.

Więcej informacji: informacji o koncercie można znaleźć na jubileuszowej stronie BG PAN.

Wizyta w bibliotece i pakiety informacji

21 czerwca po emisji jubileuszowego filmu do dyspozycji dziennikarzy pozostanie dr Anna Walczak, dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej, razem ze swoimi współpracownikami. Dla przedstawicieli mediów przygotowano także presspacki. W pakiecie informacji znajdują się, ilustracje ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej i zapis konferencji. Pliki tekstowe i graficzne zostaną przesłane e-mailem. Jubileuszową torbę, po wcześniejszym umówieniu, można odebrać osobiście w bibliotece (ul. Wałowa 15).

W celu umówienia rozmowy z dyrektor dr Anną Walczak i pracownikami biblioteki i odbioru presspacków należy kontaktować się z Martą Pawlik tel. 512 442 709, e-mail: Marta.Pawlik@bg.pan.pl

Oficjalna strona jubileuszu - 425latpanbg.pl

Grafika przedstawia wnętrze pierwszej siedziby Biblioteki Gdańskiej, która mieściła się w kompleksie pofranciszkańskim, dziś Muzeum Narodowe w Gdańsku. Pochodzi z dzieła: Reinhold Curicke, Der Stadt Dantzigk historische Beschreibung (Opis historii miasta Gdańska),1687, rysunki Petera Willera; z kolekcji PAN Biblioteki Gdańskiej.