Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:01

Gdańska kultura z ofertą online

Decyzją rządu, w województwie pomorskim od soboty, 13 marca zawieszona zostaje działalność teatrów, muzeów, galerii sztuki i kin. To czas, aby przyjrzeć się internetowej ofercie gdańskich instytucji. A jest w czym wybierać. Wirtualne zwiedzania, zdigitalizowane zbiory, setki godzin filmów w mediach społecznościowych, a do tego wykłady, warsztaty i koncerty. Dostęp do nich jest bezpieczny, nieograniczony i wymaga tylko podpięcia do sieci.

Miłośnicy kultury na czas obostrzeń nie będą się nudzić. Mają przed sobą szeroki wybór atrakcji.

Klub Żak – nagrody Splendor Gedanensis i kino w domu

W poniedziałek, 15 marca o godzinie 19.00 odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” oraz Tytułu Mecenasa Kultury za rok 2020.

„Splendor Gedanensis” to najstarsze i najważniejsze gdańskie wyróżnieniem w dziedzinie kultury. Przyznawane jest co roku osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą. 15 marca poznamy tegorocznych Laureatów Nagrody, która zostanie wręczona po już raz 48. Z powodu pandemii uroczystość odbędzie się online i będzie transmitowana na stronie gdansk.pl, Facebooku Miasta Gdańsk oraz na stronach Facebook: KlubZak, JazzJantar, DniMuzykiNowej.

Kina zostają czasowo zamknięte, ale Klub Żak oferuje dostępy do seansów w domu. W marcu zawsze w piątki i soboty można wykupić dostępy do seansów online. W repertuarze na najbliższe weekendy:

  • 12 i 13 marca o godz. 20.00 odbędą seanse filmu „Mistrz” w reżyserii Paula Thomasa Andersona.
  • 19 i 20.03 marca o godz. 20.00 będzie można obejrzeć film „Nigdy cię tutaj nie było” w reżyserii Lynne'a Ramsaya

Bilety na seanse online za 14 zł są dostępne w sklepie Klubu Żak – tickets.klubzak.com.pl, a sprzedaż na dany seans kończy się o g. 19.00 w dniu seansu. Szczegóły dotyczące dystrybucji i dostępu do filmu znajdują się na stronie klubzak.com.pl w zakładce KINO.

Gdańska Galeria Miejska – warsztaty online

Gdańska Galeria Miejska zaprasza wszystkich pasjonatów sztuki na warsztaty pokazowe Akwaforta - ulubiona technika graficzna Daniela Chodowieckiego. Można wziąć w nich udział online w sobotę, 13 marca, w godz. 10.00-13.00 poprzez platformę ZOOM. 

Akwaforta, inaczej kwasoryt to technika z rodziny druku wklęsłego, której efektem jest rysunek uzyskany za pomocą trawienia metalowej matrycy. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać ulubiony proces graficzny Daniela Chodowieckiego. Przed rozpoczęciem pracy twórczej, uczestnicy przyjrzą się z bliska wybranym odbitkom graficznym Chodowieckiego, na których uwiecznił codzienność dawnego Gdańska. Analizując twórczość wybitnego gdańszczanina, uczestnicy poznają tajniki jego warsztatu graficznego.

Warsztaty pokazowe dostępne są dla wszystkich chętnych. Wystarczy wejść w link na platformie ZOOM. ID spotkania: 938 0529 5868 i hasło: 263557.

To nie jedyne działanie GGM dostępne w sieci. Szczegóły pozostałych wydarzeń dostępne są na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Gdański Archipelag Kultury – spektakl i warsztaty dla dzieci

Rodziców i ich pociechy zaprasza w niedzielę Teatr w Blokowisku. 14 marca o godz., 17.00 będzie można obejrzeć spektakl online pt. "Czarne i Białe" przygotowany przez Teatr pod orzełkiem. Będzie to poetyckie wydarzenie dla dzieci utrzymane w stylu "Kabaretu Starszych Panów". Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała tworzą książkę o czarno-białym miasteczku. Widzowie biorą udział w przygodach Czarnego i Białego Kota i ich przyjaciół.Atrakcją spektaklu są płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki. Transmisję spektaklu dostępna będzie na facebooku PlamaGAK oraz kanale Youtube PlamaGAK

GAK szykuje się do świąt i zaprasza na wielkanocne warsztaty krawieckie, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak uszyć zabawne zajączki i szmaciane tulipany. W warsztatach, Facebooku wezmą udział pracownicy domu kultury Stacja Orunia oraz GAK Winda. A wszystkie ozdoby, które uszyją zostaną przekazane na bazarek dla Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku.
To kreatywna zabawa dla całej rodziny. Wszyscy chętnych na szycie wielkanocnych ozdób mogą wziąć udział w wydarzeniu przed ekranami komputerów w poniedziałek 15 marca o godz. 17.00.

Pełna oferta wydarzeń Gdańskiego Archipelagu Kultury jest dostępna na stronie www.gak.gda.pl.

Cappella Gedanensis – koncerty i wyjątkowy projekt muzyczny

Wielbiciele muzyki klasycznej z pewnością chętnie skorzystają z możliwości wysłuchania online koncertów Cappelli Gedanensis. W niedzielę 14 marca na godz. 20.00 zaplanowano premierę koncertu "Powitanie wiosny" z cyklu Wielkie Dzieła, Wielcy Wykonawcy. Z orkiestrą Cappelli Gedanensis wystąpi Roman Perucki, w programie G. F. Händel: Trzy koncerty organowe, Op. 4 nr 1, 2, 3. Koncert odbędzie się na instrumentach z epoki. W piątek, 19 marca , o godz. 20:00 odbędzie się koncert "Gorzkie żale" w wykonaniu wokalistów Cappelli i organisty Filipa Cieszyńskiego.

Koncerty transmitowane są na kanałach Youtube i Facebook Cappelli Gedanensis oraz gdansk.pl. Po premierze koncerty nadal można oglądać w mediach społecznościowych wykonawców. Tym samym widzowie mają dostęp do dużej bazy wykonań artystów.

Wyjątkowy koncert zaplanowano na 21 marca. Z okazji urodzin Jana Sebastiana Bacha uroczystą premierę będzie miał międzynarodowy projekt organizacji Eurocities, w którym wybrane zespoły europejskie, w tym Cappella Gedanensis, nagrały wspólnie kantatę „Jesus bleibet meine Freude”. 21 marca o godz. 20.00 wydarzenie będzie transmitowane na Youtube i Facebooku Cappelli Gedanensis, gdansk.pl oraz w dziewięciu krajach europejskich biorących udział w projekcie.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna – z pomysłem dla czytelników

Filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na czas zaostrzonych obostrzeń będą wypożyczały książki na zamówienie. Czytelnicy mogą rezerwować je poprzez katalog online, który znajduje się na stronie www.wbpg.org.pl a także mailowo i telefonicznie, pisząc lub dzwoniąc do konkretnej biblioteki. Po odbiór książki/książek należy się zgłosić z Metropolitalną Kartą do Kultury w godzinach pracy biblioteki. Maksymalnie z jednej filii można wypożyczyć 5 tytułów, a na koncie z różnych bibliotek można mieć w sumie 10 egzemplarzy książek.

WiMBP oferuje także dostęp do licznym filmów na swoim kanale w serwisie Youtube. Są tam materiały dla starszych i młodszych czytelników. Dzieci obejrzą teatrzyki i wysłuchają bajowych opowieści, a dorośli poszerzą horyzonty słuchając m.in. rozmów z autorami popularnych książek. WBPGdansk - YouTube

Muzeum Gdańska – zwiedzanie online, konkurs i lekcje dla dzieci

Sale oddziałów Muzeum Gdańska zostaną czasowo zamknięte, ale wciąż można odwiedzać je online. Wirtualne zwiedzanie oferuje 9 oddziałów, w których można poznać historię aż 180 eksponatów. Przez całą dobę dostępne są m.in. tajemnice Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa czy Twierdzy Wisłoujście. To także wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć bursztynowe eksponaty w starym otoczeniu. Już wkrótce Muzeum Bursztynu przeniesie się do nowej siedziby w Wielkim Młynie.  

Trwa także II edycja konkursu fotograficznego "Mój Gdańsk 2021" organizowanego przez Muzeum. Pula nagród tej edycji wynosi 20 tys. zł. Tematyka fotografii musi być związana bezpośrednio z Gdańskiem. Zdjęcia mogą przedstawiać m.in. jego architekturę, zmiany zachodzące w mieście, jak i wydarzenia oraz osoby z miastem związane. Szczegóły dotyczące zasad i zgłoszeń dostępne są na stronie Muzeum Gdańska

W ofercie instytucji nie brakuje także oferty dla szkół. Dział Edukacji Muzeum Gdańska zaprasza przedszkolaków i uczniów klas I-VI do uczestniczenia w muzealnych lekcjach on-line. Lekcje są prowadzone na żywo przez platformę zoom, a tematy to m.in. Herb Gdańska, Panienka z okienka czy Rycerze Króla Artura. Zajęcia są bezpłatne, a Terminy i czas trwania lekcji jest indywidualnie ustalany z nauczycielem. Szczegółowe opisy lekcji i kontakt do prowadzących zajęcia dostępne na podstronie Działu Edukacji

ECS online – cyfrowe zbiory pełne historii

Zamknięte dla zwiedzających Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do korzystania z licznych materiałów znajdujących się w sieci. #ecsonline to m.in. zdigitalizowane opowieści o wystawie stałej, Stoczni Gdańskiej i tysiącach różnorodnych zbiorów instytucji. Online dostępna jest także wystawa „Historia jednego pomnika”, która prezentuje fotografie ze zbiorów ECS opowiadające genezę i dzieje budowy Pomnika Poległych Stoczniowców w 1970 roku.

Wszyscy zainteresowani historią z pewnością znajdą coś dla siebie w filmotece instytucji. Archiwum Filmowe Europejskiego Centrum Solidarności gromadzi filmy dokumentalne i archiwalne materiały filmowe poświęcone idei i dziedzictwu Solidarności oraz demokratycznej opozycji. 65 filmów dokumentalnych produkcji Video Studio Gdańsk (lata 1981–1996) i 18 notacji zdigitalizowano i udostępniono na portalu archiwumfilmowe.pl.

Osoby zainteresowane poszukiwaniem informacji o wydarzeniach z najnowszej historii Polski, mogą sięgnąć do tzw. "kanonów" biblioteki ECS. Tam w licznych opracowaniach można zapoznać się z historią Grudnia ’70, Okrągłego Stołu i Stoczni Gdańskiej. 

Miejski Teatr Miniatura – nie tylko dla dzieci

Teatr Miniatura przygotował na swojej stronie internetowej atrakcje dla najmłodszych. W Strefie Zabaw znajdują się zagadki, gra planszowa i związane ze spektaklami kolorowanki, a nawet instrukcje, jak zrobić pacynkę czy kukłę do domowego teatru.

Na kanale YouTube Teatr Miniatura można znaleźć liczne piosenki ze spektakli reportaże z projektów, a także -  już dla dorosłych - debaty dotyczące tworzenia teatru dla młodzieży i z młodzieżą. Nowością jest słuchowisko „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” o przygodach podwodnego statku pod wodzą tajemniczego Kapitana Nemo. Kolejne odcinki historii udostępniane będą w każdy czwartek do 1 kwietnia. Starszego widza może zainteresować historia najdłuższego falowca w Europie. Spektakl na podstawie powieści „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej jest w całości dostępny na kanale teatru.

Instytut Kultury Miejskiej - inspiruje, edukuje i poszerze horyzonty

Ciekawą ofertą z odbiorcami dzieli się IKM. Na swoim kanale Youtube publikuje m.in. tutoriale, wykłady, zarejestrowane spotkania z wyjątkowymi gośćmi. Można tam zobaczyć także zarejestrowane wykłady z cyklu Akademia Gdańska. To organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej projekt dla osób, których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. 

Najnowszym materiałem, jaki można znaleźć na kanale jest rozmowa Aleksandry Szymańskiej, dyrektorki IKM z Natalią Hatalską, założycielką infuture.institute, która zarejestrowana została przy okazji premiery stworzonego we współpracy obu instytucji raportu Gdańsk Przyszłości. Co nas czeka? Jak wpłyną na nas wyzwania związane z życiem w obliczu katastrofy ekologicznej, nieograniczonym strumieniem otaczających nas danych, bezpieczeństwem, mobilnością, wirtualną bliskością i fizyczną samotnością? Rozmowa dostępna jest w serwisie Youtube IKM, a sam raport dostępny do pobrania na stronie gdanskprzyszlosci.pl.

Instytut Kultury Miejskiej prowadzi także szereg bieżących działań online - pełna lista wydarzeń dostępna jest na ikm.gda.pl.

Hevelianum pozostaje otwarte dla zwiedzających

Stacjonarnie wciąż można odwiedzać Hevelianum. Instytucja będzie działała bez zmian. A oferta dla zwiedzających dostępna jest na stronie internetowej instytucji - Hevelianum. Cała przyjemność w odkrywaniu!

fot. Gerd Altmann z Pixabay