Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 09:23
Wręczenie nagrody Splendor Gedanensis i tytułu Mecenasa Kultury Gdańska 2020
Dziesięciu kandydatów ma szansę otrzymać nagrodę „Splendor Gedanensis”. Cztery firmy ubiegają się o tytuł Mecenasa Kultury. Do kogo trafi najstarsze i najistotniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury? Dowiemy się już w poniedziałek, 15 marca o godz. 19.00 podczas transmisji online na portalu gdansk.pl i Facebooku Klubu Żak.
Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” to najstarsze i najważniejsze gdańskie wyróżnieniem w dziedzinie kultury. Przyznawane jest co roku, osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą.
Szansę na Nagrodę za osiągnięcia w 2020 roku mają: Filip Berkowicz, Ksiądz Prałat Ireneusz Bradtke, Bogna Burska, Dorota Karaś i Marek Sterlingow, Monika Kaźmierczak, Rafał Kłoczko, Anna Królikiewicz, Piotr Pawlak, Andrzej Szadejko i Katarzyna Warzecha.
Nominowani do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za 2020 rok zostali: Energa S.A., Grupa LOTOS S.A., Stocznia Cesarska Development, ZIAJA Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o..
15 marca poznamy tegorocznych laureatów. Wręczenie nagród, z powodu pandemii odbędzie się online i będzie transmitowane o godz. 19.00 na stronie i facebooku gdansk.pl, oraz na stronach Facebook: KlubZak, JazzJantar, DniMuzykiNowej. Z powodu żałoby, w której znajduje się gdańska kultura po śmierci profesora Jerzego Limona, tegoroczne rozdanie nagród odbędzie się z pominięciem części artystycznej - koncertu.
Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”
Sylwetki wszystkich nominowanych wraz z grafikami promocyjnymi można znaleźć także w wydarzeniu na Facebooku Klubu Żak.
Filip Berkowicz
Filip Berkowicz, jeden z najbardziej kreatywnych promotorów i producentów muzycznych w Polsce, dyrektor artystyczny krakowskich festiwali Misteria Paschalia (2004-2016), Sacrum Profanum (2004 – 2015) czy Opera Rara (2009-2016), ma na swoim koncie spektakularne wydarzenia, jak m.in. projekt Penderecki / Aphex Twin / Greenwood, „III Symfonia” Mikołaja Henryka Góreckiego z udziałem wokalistki Portishead, Beth Gibbons. W 2018 roku przygotował projekt „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” czyli 22 koncerty muzyki polskiej XX i XXI wieku, które 11 listopada 2018 roku zabrzmiały w 11 polskich miastach i 11 miastach na świecie. Producent albumów polskich muzyków dla prestiżowych wytwórni Decca, Nonesuch czy Anaklasis. Autor kilkudziesięciu haseł do Encyklopedii Muzycznej PWN. Nagrodzony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2015 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2011 roku organizuje w Gdańsku Actus Humanus, festiwal muzyki dawnej, prezentujący arcydzieła renesansu i baroku w interpretacji zespołów i solistów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Od 2017 roku Festiwal odbywa się w odsłonie Wielkanocnej i przed Świętami Bożego Narodzenia.
Nominowany za zorganizowanie i przeprowadzenie w trudnych czasach pandemii dziesiątej, jubileuszowej edycji festiwalu Actus Humanus.
Ksiądz Prałat Ireneusz Bradtke
Ksiądz Prałat Ireneusz Bradtke w latach 1993 – 2009 kierował odradzającą się Caritas Archidiecezji Gdańskiej, gdzie dał się poznać jako sprawny menedżer i wizjoner, który zbudował struktury i animował działalność charytatywną tej ważnej instytucji kościelnej. W przeszłości kapelan w Zakładzie Karnym w Gdańsku-Przeróbce, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sopocie, a także Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie, od grudnia 2015 jest proboszczem parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku i gospodarzem najcenniejszego gdańskiego zabytku architektury, czyli konkatedralnej Bazyliki Mariackiej.
Nominowany za gruntowną renowację jednej z ikon Gdańska – niemal 700-letniej Bazyliki Mariackiej. Zakres prac zrealizowanych od momentu objęcia przez niego funkcji proboszcza, a sfinalizowanych do końca 2020 r., jest największy od czasów odbudowy Bazyliki po drugiej wojnie światowej. Dzięki tym działaniom bezcenny zabytek, słusznie zwany Koroną Miasta Gdańska, odzyskał należne sobie piękno. Wpłynęło to w kapitalny sposób na poprawę estetyki, wartości zabytkowych i atrakcyjności turystycznej całego zespołu urbanistycznego Głównego Miasta Gdańska. Bazylika Mariacka została ponadto przystosowana do nowych funkcji kulturalnych dzięki stworzeniu nowoczesnej multimedialnej sali wystawowej w pomieszczeniach dawnej kotłowni.
Bogna Burska
Bogna Burska, malarka, fotografka, autorka instalacji, wideo i realizacji przestrzennych. W 2001 roku uzyskała dyplom w Gościnnej Pracowni Malarstwa prof. Leona Tarasewicza w warszawskiej ASP. Zajmuje się problemami rodzącej się agresji, przemocy, traumy, bólu i cierpienia. Często pojawiającym się w jej pracach motywem jest krew – czerwone obrazy czy zalane farbą w krwistym kolorze instalacje. Burska zestawia z sobą to, co piękne, z tym, co powszechnie uważane za brzydkie, odrażające, odrzucane. Jej twórczość bywa czasem określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną.
Nominowana za „Krew i Cukier” w galerii TRAFO w Szczecinie, wystawę przygotowaną we współpracy z Gdańską Galerią Miejską. W abstrakcyjnych, poetyckich obrazach, artystka pozostaje w kręgu organicznej problematyki, pokazując prace, w których dominantą estetyczną jest czerwień krwi i róż ciała. Artystka w TRAFO sięga też po inne media: tkaninę, grafikę według wymyślonej przez siebie techniki cukrografii, a całość prac z różnych okresów i wielu mediów składa się w wielopoziomową opowieść wizualną. Wystawa stanowiła podsumowanie dotychczasowej twórczości artystki.
Dorota Karaś i Marek Sterlingow
Dorota Karaś, dziennikarka Gazety Wyborczej w Gdańsku, jej teksty ukazują się w Wysokich Obcasach i Dużym formacie. Autorka książek „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” i biografii „Cybulski. Podwójne salto”. Jest Laureatką Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury, którą otrzymała m.in. za „kunszt warsztatu i niezwykłą estetykę prac” za książki poświęcone Zbyszkowi Cybulskiemu i Annie Walentynowicz.
Marek Sterlingow, dziennikarz przez lata związany z redakcją Gazety Wyborczej w Gdańsku. Były korespondent wojenny w Afganistanie, a następnie szef wydawców portalu Gazeta.pl. Pracował w Radiu Gdańsk. Pisał m.in. do Przekroju, Forbes`a i Polityki. Były redaktor naczelny magazynu Pomorskie. Współautor „Narodzin Solidarności. Kronik sierpniowych”.
Nominowani za książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju”, która jest nie tylko rzetelnym biograficznym śledztwem, ale i wciągającą opowieścią o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce.
Książka „Walentynowicz. Anna szuka raju” znalazła się na liście 11 najlepszych książek 2020 roku wg tygodnika Polityka, otrzymała Grand Press publiczności w kategorii „książka reporterska roku 2020”. Także wielu blogerów piszących o literaturze w swoich rocznych podsumowania odnotowało fakt wydania książki, jako jedno z ważniejszych wydarzeń ubiegło roku.
Monika Kaźmierczak
Teoretyczka muzyki i dyrygentka chóralna, ale przede wszystkim carillonistka miasta Gdańsk i aktywna popularyzatorka instrumentu składającego się z kilkudziesięciu dzwonów.
Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej po kierunkach teorii muzyki, muzyki kościelnej oraz dyrygentury chóralnej. Ukończyła także Niderlandzką Szkołę Carillonową w Amersfoort. Naukę gry na carillonie rozpoczęła w 2000 roku podczas kursów u Gerta Oldenbeuvinga organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. „Po »Wlazł kotek na płotek« nie może poznać czerwonych piątych palców. Po fudze Bacha robi się jej dwadzieścia pęcherzy. Stare zimowe rękawiczki, które zakłada dla ochrony, przecierają się na wylot'' opisywała początki nauki gdańskiej carillonistki Magdalena Grzebałkowska.
Dzisiaj w macierzystej uczelni uczy m.in. carillonu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Od 2018 roku nominalnie pełni funkcję carillonistki miejskiej. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku (m.in. Gdański Festiwal Carillonowy) i sama koncertuje w Polsce i na świecie.
Nominowana za wirtuozerię i popularyzację kultury carillionowej poprzez różnorodność koncertów gdańskich carillonów oraz za starania o wpisanie jej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Rafał Kłoczko
Rafał Kłoczko, dyrygent, kompozytor, teoretyk muzyki i organizator wydarzeń kulturalnych, na stałe współpracujący z Cappellą Gedanensis. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Czerwonej Róży dla najlepszego studenta Trójmiasta, a w 2012 roku jako najlepszy student Polski w kategorii „sztuka” otrzymał „Studenckiego Nobla”. W swojej praktyce dyrygenckiej współpracował z takimi zespołami i instytucjami, jak: Opera Narodowa w Ruse (Bułgaria), Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wspomniana już Cappella Gedanensis, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie czy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej. Za jedno z najważniejszych osiągnięć uznać należy fakt, iż jako pierwszy Polak pełnił funkcję asystenta dyrygenta w ramach festiwalu Salzburger Festspiele w 2016 roku, a w kwietniu 2017 roku rozpoczął staż dyrygencki w Operze Wiedeńskiej.
Nominowany za cykl koncertów zorganizowanych w roku 2020 między innymi za „Koncert w hołdzie Ofiarom Grudnia '70", który był transmitowany TVP Kultura oraz za stworzenie portalu nutowo.pl, który wypełnia lukę wydawniczą na polskim rynku muzycznym.
Anna Królikiewicz
Anna Królikiewicz, absolwentka Wydział Malarstwa ASP Gdańsk, od 2018 roku ma tytuł profesora, prowadzi na ASP Czwartą Pracownię Rysunku. Oddana rysunkowi i instalacji, także pisze i bywa publikowana. Autorka, redaktorka naukowa i współwydawczyni monografii „Międzyjęzyk” opisującej wątek użycia pokarmu jako medium w sztuce współczesnej. Od 10 lat pracuje z jedzeniem, jako materiałem malarskim, rzeźbiarskim, językiem kultury i wspólnoty. Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, swoje prace pokazywała m. in. w Nowym Jorku, Istambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, Pradze, w opuszczonym sklepie mięsnym w Sopocie, refektarzu Zakonu Kartuzów, oliwskim lesie, pustym mieszkaniu na krakowskim Salwatorze, scenie niemieckiego teatru i w warszawskiej Zachęcie.
Nominowana za udział w wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”, której organizatorem jest Zachęta Galeria Narodowa. Wystawa opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych. Wystawa prezentuje dzieła blisko stu artystów z pola sztuk wizualnych i można ją oglądać do 24 kwietnia.
Piotr Pawlak
Piotr Pawlak kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował m.in. w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i w wielu miastach Polski. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2018 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna, a rok później otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. W 2020 roku otrzymał drugą nagrodę na konkursie improwizacji fortepianowej na Transatlantyk Instatnt Composition Contest. Piotr Pawlak jest także laureatem wielu olimpiad… matematycznych. Na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w RPA w 2014, i w 2015 w Tajlandii otrzymał brązowy medal, dwukrotnie – w 2015 i 2016 roku – srebrny medal na Romanian Masters in Mathematics, a w 2019 roku wygrał Międzynarodową Internetową Olimpiadę na Uniwersytecie w Ariel.
Nominowany za zdobycie drugiej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2020 roku, dzięki czemu został zakwalifikowany do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w 2021 roku.
Andrzej Szadejko
Andrzej Szadejko, kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego. Finalista i laureat konkursów organowych w Rumii, Gdańsku, Warszawie, Odense (Dania) i Brugii. Obecnie zajmuje stanowisko profesora w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w
Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Przewodniczył pracom nad odbudową historycznych organów, m.in. Mertena Friese z 1618 roku w kościele oo. Franciszkanów św. Trójcy w Gdańsku, neoromantycznych organów Eduarda Witteka w kościele Salezjanów św. Jana Bosko w Gdańsku-Oruni, a także barokowo-klasycznych organów Johanna Rohdego z 1762 roku w kościele św. Jana w Gdańsku. Jest konsultantem wielu projektów organowych w całej Polsce i za granicą. Jest szefem i założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania kantat gdańskich kompozytorów XVIII-wiecznych. Jest twórcą wielu festiwali: Festiwalu Młodych Wokalistów i Organistów w Bydgoszczy, Festiwalu ORGANy PLUS+ w Gdańsku, cyklu Oruńskie Koncerty, cyklu Koncerty dla Gdańszczan.
Nominowany za inaugurację klasycznych organów Johanna Rhodego z 1761 roku w kościele św. Jana, za 27 premierowych wykonań - jako solista i dyrygent - kompozycji współczesnych i dawnych kompozytorów polskich, a także za wydanie audiofilskiej płyty „Gdańsk Organ Landscape. Vol. 1Like a Phoenix from the ashes...an organ portrait” oraz za nagranie audiofilskiej płyty „Musica Baltica 7 i 8” i za festiwal ORGANy PLUS+, którego jest dyrektorem artystycznym.
Katarzyna Warzecha
Katarzyna Warzecha, absolwentka reżyserii w Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Wajda School w Warszawie. Jej dyplomowy film „Jest naprawdę ekstra” był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach, zdobywając szereg nagród. Jako asystentka reżysera pracowała m.in. z Filipem Bajonem, Wojciechem Smarzowskim, Marcinem Wroną czy Maciejem Pieprzycą. Współtworzyła Gdańsk DocFilm Festival.
Nominowana za dokumentalny krótkometrażowy film animowany „We have one heart”. Film zdobył nagrodę Złoty Hugo dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, co zagwarantowało filmowi umieszczenie na długiej liście kandydatów do Oscara. Film opowiada o losach rodziny gdańskiego muzyka i malarza Adama Witkowskiego. „We have one heart” jest filmem o miłości, rodzinie i o tym, że nie zawsze mamy wpływ na to, jak potoczy się nasze życie. Jak mówi Katarzyna Warzecha: „To, że (…) dostaliśmy trzy nagrody w różnych częściach świata (USA, Meksyk, Luksemburg), świadczy o tym, że przekaz jest zrozumiały dla różnych kultur. Zawsze marzyłam, żeby robić kino dobre, ale uniwersalne, które zrozumie i poczuje przeciętny widz.”
Nominowani do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska
Energa S.A. nominowana za wspieranie od 10 lat Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina, w tym za zaangażowanie się w projekty edukacyjne, w warsztaty i projekty skierowane do całych rodzin, które przekazywały wiedzę nie tylko z zakresu muzyki, ale i literatury i malarstwa.
Grupa LOTOS S.A. nominowana za wspieranie od ponad 10 lat działalności artystycznej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, dostrzegając tym samym rolę teatru i kultury w kształtowaniu wrażliwości postaw mieszkańców Gdańska.
Stocznia Cesarska Development nominowana za udostępnienie terenów postoczniowych i wsparcie sponsorskie projektów kulturalnych realizowanych przez młodych artystów w WL4Mleczny Piotr czy CUMY – inicjatywę młodych projektantów i rzemieślników. Ta przychylność dla artystów wszystkich dziedzin daje im możliwość zaistnienia na dawnych Halach Stoczni jak i na jej terenie.
ZIAJA Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. jest nominowany za wsparcie sponsorskie projektów kulturalnych realizowanych przez Teatr Wybrzeże. Współpraca rozwija się od kilkunastu lat, a mecenat firmy jest wsparciem dla bieżącej działalności gdańskiego teatru. Firma Ziaja została założona w 1989 roku przez Aleksandrę i Zenona Ziaję. Działalność firmy to produkcja farmaceutyków i kosmetyków pielęgnacyjnych.
Najstarsze i najistotniejsze wyróżnienie
Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę "Splendor Gedanensis". Jest to najstarsze i najistotniejsze gdańskie wyróżnieniem w dziedzinie kultury.
Przez wiele lat laureaci otrzymywali tylko dyplomy. Z czasem dołączono do nich również gratyfikację finansową. Obecnie wysokość nagrody to 20 tysięcy złotych. Laureatami Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2019 zostali: prof. Alina Ratkowska, prof. Katarzyna Józefowicz i Chris Niedenthal.
Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest również Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska. Jest to honorowe wyróżnienie przyznawane darczyńcom gdańskiej kultury. Honorowy tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2019 trafił do firmy Ziaja.