Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

nagroda naukowa im jana heweliusza fot dominik paszlinski
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:00

Wręczenie Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza

Dzień po 413. urodzinach gdańskiego astronoma po raz 36. zostaną przyznane Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Wybitni naukowcy będą nagrodzeni za szczególne osiągnięcia w dwóch kategoriach: w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych oraz w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych. Przedstawiciele mediów, którzy chcą uczestniczyć w uroczystości 29 stycznia o godz. 16.30 w w Ratuszu Głównego Miasta, proszeni są o zgłaszanie się po akredytacje.

Wejście na uroczystość jest tylko na zaproszenia, media prosimy o zgłoszenie mailowe na adres: marta.formella@gdansk.gda.pl.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza

Nagroda Naukowa przyznawana jest przez prezydenta Gdańska na wniosek dwóch kapituł, którym przewodniczą, prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku (w dziedzinie nauk ścisłych oraz przyrodniczych) oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych). W skład kapituły nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciel prezydenta Gdańska, dotychczasowi laureaci nagrody oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni wyższych. Każdy z laureatów otrzyma dyplom, statuetkę Heweliusza autorstwa prof. Jana Szczypki oraz nagrodę finansową w wysokości 20.000 zł brutto.

Nagroda im. Jana Heweliusza, przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe, została ustanowiona w 1987 roku, natomiast pierwszego laureata wyłoniono w 1988 roku. Przez kilkanaście lat Nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, a w 2001 roku po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych. W 2013 roku kategoria nauk humanistycznych została poszerzona o nauki społeczne.

Wręczenie nagród za 2023 rok odbędzie się w poniedziałek, 29 stycznia o godz. 16.30 w w Ratuszu Głównego Miasta.

W ubiegłym roku nagrody otrzymali:

  • dr hab. Ryszard Smoleński, za badania dot. metabolizmu nukleotydów w chorobach człowieka
  • dr hab. Jacek Zaucha, za działania dotyczące opracowania metodologii badania rozwoju przestrzennego obszarów morskich