Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

tablica Jan Samsonowicz
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:07

Tablica upamiętni Jana Samsonowicza - działacza opozycji demokratycznej i Solidarności

W piątek, 30 czerwca o godz. 12.00 na fasadzie budynku przy ul. Karola Dickensa 3 na Przeróbce zostanie uroczyście odsłonięta pamiątkowa tablica. W latach 1978-1983 wraz z żoną mieszkał tam Jan Samsonowicz, poeta, działacz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Ruchu Młodej Polski i NSZZ „Solidarność”, uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Mieszkanie to służyło opozycji demokratycznej Trójmiasta.

Z inicjatywą upamiętnienia Jana Samsonowicza wystąpił Mirosław Rybicki, prezes Zarządu Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego oraz byli działacze opozycji z czasów PRL i przedstawiciele Ruchu Młodej Polski.

W uroczystości weźmie udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, rodzina Jana Samsonowicza, oraz przedstawiciele wnioskodawców. Laudacje wygłosi Mirosław Rybicki.

Uroczystość odbędzie się w piątek, 30 czerwca o godz. 12.00 przy ul. Karola Dickensa 3.

Jan Samsonowicz (1944–1983)

Jan Samsonowicz, jeden z twórców opozycji demokratycznej w Gdańsku i działacz NSZZ „Solidarność”. Działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i należał do założycieli Ruchu Młodej Polski w 1979 roku. Wraz z żoną Haliną stworzyli w swym domu jeden z głównych punktów oparcia dla środowiska opozycji demokratycznej w Trójmieście, w szczególności dla RMP. 14 sierpnia 1980 roku w mieszkaniu Samsonowiczów przy ul. Dickensa 3  zapadła decyzja o pełnym wsparciu RMP dla historycznego strajku, który wybuchł w Stoczni Gdańskiej. Jan Samsonowicz reprezentował w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym Akademię Medyczną w Gdańsku, a po powstaniu ‘Solidarności” jej przewodniczącym w tej uczelni. W lipcu 1981 roku został wybrany do Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Za swą działalność w RMP był wielokrotnie represjonowany. Został internowany po wprowadzeniu stanu wojennego. Zmarł śmiercią tragiczną 30 czerwca 1983 roku. Za swe zasługi dla sprawy niepodległości Polski i demokracji został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.  

Upamiętniają ważne miejsca i osoby

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez miasto. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Tablica upamiętniająca Jana Samsonowicza będzie 30. z cyklu.