Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

20220328163105 img 1821 2 (1)
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:00

Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

W poniedziałek, 27 marca, o godz. 15.00 w Starej Aptece, scenie Teatru Wybrzeże, zostaną przyznane Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagrody Teatralne Miasta Gdańska.

W uroczystej gali wezmą udział m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.radni Sejmiku Województwa, radni Miasta Gdańska, aktorzy i pracownicy pomorskich teatrów oraz członkowie ZASP. 

Wstęp jest tylko na zaproszenie. Przedstawicieli mediów zainteresowanych wejściem na galę prosimy o kontakt mailowy na adres marta.formella@gdansk.gda.pl.

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne.

Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska ma wymiar finansowy, w tym roku jest to 10 000 złotych brutto dla każdego z laureatów.

Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2021 rok otrzymali:

  • Małgorzata Brajner-Białas za kreację Zosi w spektaklu "Emigrantki" Radosława Paczochy w reż. Elżbieta Depty, w Teatrze Wybrzeże 
  • Olo Walicki za skomponowanie muzyki do spektaklu "Nieczułość" na podstawie powieści Martyny Bundy w reż. Leny Frankiewicz, w Teatrze Wybrzeże 
  • Paweł Aigner za reżyserię spektaklu "Awantura w Chioggi" Carla Goldoniego, w Teatrze Wybrzeże 

Nagroda Specjalna trafiła do Miejskiego Teatru Miniatura za spektakl „Co u Diabła?” na podstawie baśni braci Grimm w reż. Michała Derlatki. Nagrodą była barwna grafika autorstwa Pawła Króla.

Nagrody Teatralne Marszałka

Od ponad 20 lat marszałek województwa pomorskiego, co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru. Doceniani są m.in. reżyserzy i aktorzy. Wyróżnienie jest przyznawane również za najlepszy scenariusz, muzykę, scenografię i debiut roku. Nagroda docenia wydarzenia oraz zjawiska artystyczne i kulturalne. Specjalnie powołana kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego, wybiera również najlepsze przedstawienie roku.

Szczegółową relację z gali za 2021 rok można przeczytać w osobnym komunikacie.