Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:00

Uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą skweru imienia prof. Jerzego Sampa

W poniedziałek, 21 listopada o godz. 16.30 na wysokości ul. Gościnnej, przy Trakcie św. Wojciecha odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą skweru imienia profesora Jerzego Sampa.

W wydarzeniu weźmie udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przedstawiciele Rady Dzielnicy Gdańsk Orunia - Św. Wojciech – Lipce, którzy byli wnioskodawcami nadania nazwy skwerowi, a także przedstawiciele rodziny profesora Jerzego Sampa.

Jerzy Samp (1951–2015)

Historyk literatury i pisarz, publicysta, wykładowca akademicki, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Popularyzator wiedzy o Gdańsku, Kaszubach i Pomorzu. Urodził się w Gdańsku. Kierował Zakładem Pomorzoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładał m.in. na uniwersytetach: w Bremie, w Ostsee Akademie Lübeck-Travemünde oraz w Ottawie.

Od początku lat 70. współpracował z gdańską prasą, publikował artykuły i szkice m.in. w „Literach”, „Pomeranii”, „Dzienniku Bałtyckim”. Współpracował z Radiem Gdańsk i TVP Gdańsk. Był autorem scenariusza filmu „Tysiącletni Gdańsk" i widowiska plenerowego z okazji 1000-lecia Gdańska „Ave Gedanum”, współautorem filmu – „Był sobie Gdańsk”.

Autor ponad 30 książek poświęconych ukochanemu Gdańskowi, jego dzielnicom, zabytkom, i historii Pomorza. Do najpoczytniejszych należą m.in. „Legendy Gdańskie. Baśnie, podania i przypowieści”, „Gdańsk prawie nie znany”, „Bedeker gdański”, „Miasto magicznych przestrzeni”, „Gdańska kapsuła czasu”, „Gdańsk baśniowa stolica Kaszub”.

Członek m.in. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Współtwórca Instytutu Kaszubskiego. Za swoją pracę badawczą i działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o Pomorzu był wielokrotnie nagradzany.