Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Herb Gdańska, dwa lwy, na czerwonym tle
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 17:33

Uroczystość otwarcia Skweru Bohaterskiego Mariupola i inauguracja plenerowej wystawy

W piątek, 1 lipca 2022 roku o godz. 11.00 przy skrzyżowaniu ulic Matki Polki i Partyzantów we Wrzeszczu Górnym uroczyście zostanie otwarty skwer im. Bohaterskiego Mariupola. Zainagurowana zostanie także wystawa plenerowa „Mariupol – bohaterskie miasto” przygotowana przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska. Po uroczystości, ok 11:30 briefing samorządowców.

W wydarzeniu weźmie udział Oleksandr Plodostyi, konsul Ukrainy w Gdańsku, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska i Mirosław Skórka, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce.

Podczas uroczystości będzie można wysłuchać pieśń "Miasto Maryi", w wykonaniu ukraińskich artystów, dedykowanej dzielnym bohaterom obrońcom Mariupola - kozackiego miasta Maryi - osaczonego, zablokowanego, zagłodzonego, ubiczowanego, męczonego, zniszczonego, ukrzyżowanego i rozstrzelanego, skazane na śmierć  przez rosyjskich agresorów i okupantów.

Po wydarzeniu, ok. godz. 11.30 odbędzie się konferencja prasowa Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu i Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.

Mariupol – bohaterskie miasto – wystawa plenerowa

Wystawa, przygotowana przez Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie i Muzeum Gdańska, którą będzie można zobaczyć we Wrzeszczu powstała w Narodowym Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej w Kijowie. Była pokazywana już w kilku innych miejscach Europy. Muzeum Gdańska postanowiło rozwinąć wątek autora fotografii, dziennikarza Wiaczesława Twerdochliba, który spędził w oblężonym Mariupolu wiele dni, pracując jako wolontariusz, a następnie przedzierał się pieszo do Zaporoża. Ostatnie zdjęcie zrobił 22 marca. Kartę pamięci z aparatu ukrył w cukierku, i tylko dzięki temu ten unikalny materiał dokumentacyjny ocalał, a obecnie może poznać go świat.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy niszczonego, palonego przez Rosjan Mariupola z portretami miasta sprzed wojny. Twórcy wystawy chcieli, aby gdańszczanie zapamiętali Marioupol nie tylko jako ruiny, ale również piękne miasto szczęśliwych ludzi, którym było przed 24 lutego. Było to miasto niezwykle dynamicznie się rozwijające, choć od lat żyjące na krawędzi wojny. Kwitnące miasto Rosjanie obrócili w ruiny, celowo niszcząc budynek po budynku. Ponad 90% miasta jest w gruzach. Wśród zgliszcz nadal żyją mieszkańcy, którym nie udało się uciec z oblężonego miasta. Błagają świat o pomoc.