Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

prof joannie muszkowskiej penson fot dominik paszlinski
Zdjęcie portretowe: Jędrzej  Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Referat Prasowy UMG

Data publikacji 14:44

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej honorową obywatelkę Gdańska

Profesor Joanna Muszkowska-Penson, lekarka, nauczycielka akademicka i współpracowniczka Lecha Wałęsy urodziła się 25 października 1921 i właśnie dołączyła do grona gdańskich stulatek. We wtorek, 26 października, o godzinie 13.15 przy ulicy Tuwima 29, na budynku, w którym jubilatka zamieszkiwała wraz z mężem, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. 

W uroczystości wezmą udział m.in.: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz miejscy radni, których grupa była wnioskodawcą upamiętnienia wyjątkowego miejsca i wyjątkowych gdańszczan oraz rodzina jubilatki.

Bogaty życiorys zasłużonej gdańszczanki 

Profesor Joanna Muszkowska-Penson urodziła się 25 października 1921 roku w Warszawie. Podczas II Wojny Światowej walczyła w szeregach Związku Walki Zbrojnej, gdzie w 1941 roku została aresztowana i osadzona na Pawiaku. Kolejne lata wojny, aż do kwietnia 1945 roku, była przetrzymywana w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück.

W 1950 roku ukończyła Akademię Medyczną w Łodzi i przeprowadziła się do Gdańska, gdzie podjęła pracę w Klinice Chorób Nerek Akademii Medycznej. W kolejnych latach związała się z prof. Jakubem Pensonem, współtwórcą polskiej nefrologii, rektorem Akademii Medycznej, który zmarł 1971 roku.

W latach 80. zaangażowała się w działalność opozycyjną, wspierała strajkujących stoczniowców, została również lekarzem Lecha Wałęsy. Podczas stanu wojennego prof. Joanna Muszkowska-Penson w swoim mieszkaniu przy ul. Tuwima 29, ukrywała dr Piotra Dyka, poszukiwanego przez władze komunistyczne.

Prof. Joanna Muszkowska-Penson została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006 rok) oraz Medalem Księcia Mściwoja II (2014 rok). W 2018 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela Gdańska.

Upamiętniają ważne miejsca i osoby

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez miasto. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku, będzie to 20 tablica w cyklu.

fot. Dominik Paszliński