Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:29

Upamiętnienie 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka

Wydarzenie mające na celu szerzenie pamięci o historii Polski i Polaków odbędzie się w piątek, 17 września o godzinie 10.00, przy pomniku Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim. W uroczystościach wezmą udział Aleksandra Dukiewicz, prezydent Gdańska, członkowie Związku Sybiraków Oddział Wojewódzki w Gdańsku oraz członkowie Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Gdańsku. 

Uroczystości odbędzie się z udziałem wojskowej asysty honorowej z towarzyszeniem Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas części oficjalnej wydarzenia, planowane jest wystąpienie Aleksandy Dulkiewicz, prezydent Gdańska. W programie ujęto również m.in. modlitwę za zmarłych, apel pamięci oraz występ poetycki przygotowany przez młodzież szkolną z VII Liceum w Gdańsku. Odegrana zostanie także pieśń "Modlitwa obozowa". 

Dbanie o historię i pamięć

Światowy Dzień Sybiraka został ustanowiony w 1991 roku. Jego celem jest upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939) i jej konsekwencji. Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców i spisywanie ich od żyjących osób, aby nie uległy zapomnieniu. Uroczystość z okazji obchodów Dnia Sybiraka to coraz już bardziej unikatowa szansa na kontakt z cennymi wspomnieniami kombatantów.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystapieniem stanu epidemii organizatorzy proszą o zachowanie szczególnych środków ostrożności, w tym odstępu 1,5 metra od innych osób lub założenia maseczek ochronnych.

Program uroczystości:

  • godz. 9.45 - spotkanie przy pomniku „Golgoty Wschodu”
  • godz. 10.00 – przywitanie zebranych
  • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
  • odegranie hymnu sybirackiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej
  • wystąpienia oficjalne
  • program poetycki przygotowany przez młodzież szkolną z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku
  • modlitwa za zmarłych, Kapelan Koła Gdańskiego Związku Sybiraków Ks. Infułat Henryk Kilaczyński
  • apel pamięci
  • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem 
  • zakończenie uroczystości

fot. Dominik Paszliński