Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2020/2021
Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miasta Gdańska

olimpia.schneider@gdansk.gda.pl

​ ​ Edukacja ​ ​
Data publikacji 14:07

Pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2020/2021

Nowy rok szkolny z uczennicami i uczniami powita Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. We wtorek, 1 września o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej nr 56 (ul. Małomiejska 8A) odbędzie się miejska inauguracja roku szkolnego. Podczas uroczystości otwarte zostanie również Oruńskie Miasteczko Ruchu Drogowego, z którego korzystać będą przedszkolaki oraz uczniowie z okolicznych placówek edukacyjnych.

Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się na dziedzińcu przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 56 na Oruni. Otwierane tego dnia Miasteczko Ruchu Drogowego jest zwycięskim projektem dzielnicowym z Budżetu Obywatelskiego 2019. Ten dzielnicowy projekt zdobył 2166 punktów.
Koszt budowy miasteczka to ok 443 tyś. zł. W ramach prac inwestycyjnych wykonano: demontaż wcześniejszego zagospodarowania terenu, roboty ziemne i wykonanie projektowanych nawierzchni, wykonanie miasteczka rowerowego oraz placu zabaw, a także wyposażenie terenu w elementy małej architektury.
- Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej w roku 2018 nasz projekt Oruńskie miasteczko ruchu rowerowego wygrało w Budżecie Obywatelskim. W ramach tego projektu zbudowano Oruńskie miasteczko ruchu rowerowego i utworzono klasę ekologiczną pod „chmurką” oraz plac zabaw dla najmłodszych. Cała ta infrastruktura ma służyć dzieciom i młodzieży z całej dzielnicy Orunia, św. Wojciech, Lipce – mówi Celina Stachowicz, dyrektorka szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 56 im Andrzeja Struga przy ulicy Małomiejskiej 8a to placówka , w której ekologia, sport ale także wolontariat są priorytetami w pracy dydaktyczno- wychowawczej. W szkole uczy się 428 uczniów. Sport a zwłaszcza drużyna rugby to duma tej szkoły. Uczniowie mogą poszczycić się tytułem Mistrza I Wicemistrza Polski w tej dyscyplinie.

Nowy rok szkolny 2020/2021 rozpocznie w naszym mieście  78 269 uczennic i uczniów. W 165 placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miasto jest ponad 8 000 etatów pedagogicznych.

W dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce od pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego zrealizowano szesnaście zwycięskich projektów, w tym jeden jeszcze jest w trakcie prac projektowych z BO 2020.