Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gala Młodych Twórców
Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska
Urząd Miejski w Gdańsku

zuzanna.gajewska@gdansk.gda.pl

​ ​ Kultura ​ ​
09:29

Gala Młodych Twórców

Malują, projektują i grają na instrumentach. Są młodzi, pełni pasji i bardzo zdolni. Ośmioro artystek i artystów jest nominowanych do Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Już dziś poznamy nazwiska laureatów.

Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest za wybitne osiągnięcia artystyczne osobom, które w roku przyznawania nagrody nie przekroczyły 35 roku życia. W tym roku będzie przyzna już po raz dwudziesty.

Kapituła konkursu co roku wyróżnia trzech twórców, dodatkowo za pośrednictwem plebiscytu przyznawana jest też Nagroda Publiczności. Nazwiska wszystkich czterech laureatów poznamy podczas piątkowej (29.11) gali konkursowej. Wydarzenie odbędzie się w Klubie Żak o godzinie 19.00.

Wyjątkowo w tym roku uroczystości towarzyszyć będzie wręczanie Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza. Laureatem jest Marek Rogala za założenie i prowadzenie portalu ESKAEM.pl – Szybka Kultura Miejska.

 

Nominowani do Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2019:

Krzysztof Nowicki

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2013 roku obronił dyplom na kierunku malarstwo, w pracowni prof. Teresy Miszkin. Obecnie jest doktorantem na tej uczelni. W swoich malarskich poszukiwaniach dialoguje z dawnym malarstwem. Zajmuje się również grafiką i tworzy obiekty rzeźbiarskie. Jego obrazy zostały zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Nominowany za zdobycie Grand Prix III Pomorskiego Triennale Sztuki w 2019, Grand Prix w konkursie "Artystyczna Podróż Hestii", wyróżnienie honorowe w konkursie Fundacji im.F.Eisbisch 2015.

Patryk Hardziej

Multidyscyplinarny ilustrator, projektant, grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania”. Jest pomysłodawcą i kuratorem Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, New Scientist Magazine, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta.

Nominowany za m.in. za kompleksową identyfikację wizualną wielu gdańskich wydarzeń kulturalnych takich jak Gdańskie Targi Książki (2018 i 2019) Octopus Film Festival (2018 i 2019), Festiwal Narracja (2018), projekty plakatów filmowych  „Ułaskawienie” „Jana Jakuba Kolskiego”, „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, „Wilkołak” Adriana Panka oraz za monograficzną wystawę „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci”.

Julia Ciesielska

Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Nominowana za m.in. za zdobycie nagrody Instytutu Muzyki i Tańca praz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie "Młody Tancerz roku 2019" -Tytuł Młodego Tancerza, udział w międzynarodowym projekcie "Młody Duch Tańca", II miejsce w kategorii taniec współczesny podczas XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłoskiego w Gdańsku - 2019, I miejsce w kategorii taniec współczesny, solo oraz III miejsce w kategorii zespół podczas XV Międzynarodowego Konkursu Choreografii "Riga Springs 2019", Tytuł Młody Talent w Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym im. G. Balanchine w Kutaisi (Gruzja) – 2018

Magdalena Gorzelańczyk

Aktorka teatralna i filmowa. Od 2017 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Pracowała z takimi reżyserami jak Adam Orzechowski (debiut), Ewelina Marciniak, Marcin Liber czy Jan Klata. Absolwentka wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Filia we Wrocławiu. Laureatka Nagrody Aktorskiej na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu „Szantaż” w reżyserii Eweliny Marciniak.

Nominowana za: brawurowe role Teatrze Wybrzeże: Jadwigi w spektaklu „Śmierć białej pończochy”, Wiery w „Ruskich” oraz Polykseny w „Trojankach”. Recenzje kolejnych kreacji scenicznych aktorki wskazują, że jest to artystka z dużym potencjałem, która nieustannie rozwija swój warsztat i teatralną wrażliwość.

Agnieszka Piasecka

Jest absolwentką fotografii na Roehampton University w Londynie oraz studiów magisterskich na kierunku Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła również program mentorski Sputnik Photos. Zajmuje się̨ historycznymi i alternatywnymi metodami fotograficznymi oraz video. Prowadzi warsztaty technik fotograficznych w gdańskich instytucjach kultury. Na co dzień́ pracuje, jako fotograf i prowadzi nowo otwarte Studio 57, które działać będzie na rzecz rozwoju fotografii w Gdańsku.

Nominowana za: zdobycie głównej nagrody V Gdańskiego Biennale Sztuki w Gdańskiej zorganizowanego przez Gdańską Galerię Miejską. W IV edycji artystka pokazała osobisty i poruszający cykl 25 fotografii zatytułowanych Post-punctum wykonany w technice ambrotypii. W V edycji biennale zaprezentowała nostalgiczną i wstrząsająco intymną narrację złożoną z pięciu obiektów, zbudowaną z fotografii post mortem wpisaną w biżuterię żałobną.

Piotr Pawlak

Kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował m.in. w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i w wielu miastach Polski. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2018 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna.

Nominowany za: m.in. I nagrodę oraz nagroda ex aequo za najlepszą improwizację w XI. Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb Darmstadt, II miejsce i nagrodę specjalna na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, I miejsce oraz dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" w Krakowie, II miejsce oraz dwie nagrody specjalne w VIII International Chopin Piano Competition w Budapeszcie, I nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej w XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii.

Martyna Jastrzębska

Artystka intermedialna. Absolwentka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej twórczości porusza kwestie związane z tożsamościową identyfikacją, modyfikacją znaczeń symboli, zakłóceniami pamięci indywidualnej między innymi przez pracę traumy i nostalgii. Jej prace prezentowane były w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Gdańsku, Poznaniu i Toruniu. Laureatka międzynarodowego programu rezydencyjnego NES Artist Residency Iceland 2017, brała udział w międzynarodowych wystawach i pokazach m.in. w Nowym Jorku, Chorwacji, Niemczech, Austrii, na Islandii i Malcie.

Nominowana za: zdobycie nagrody  Woman Art Award 2019 podczas wystawy „Woman’s Essence” towarzyszącej Pawilonowi Bangladeszu na 58. Biennale Sztuki w Wenecji, udział w finale  międzynarodowego konkursu „CFA Artist of the Year 2018 Award” oraz głównej nagrody podczas czwartej edycji Gdańskiego Biennale Sztuki (2017). 

Aneta Kublik

W 2018 roku obroniła dyplom magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego. Laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w międzynarodowym konkursie na Najlepsze Dyplomy ASP 2018 oraz zdobywczyni Grand Prix w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2018. Brała udział w wymianie międzynarodowej na Uniwersytecie w Porto.

Nominowana za: wystawę indywidualną „Zobaczyć to, co niewidoczne”, Galeria Żak w Gdańsku Galeria Ring w Legnicy. Brała dział w wystawach zbiorowych: 2019 – „Młode malarstwo z Gdańska”, Ostróda, Galerii Sztuki na Zamku 2019 – „Nowy obraz/nowe spojrzenie”, Poznań, Słodownia, 2018 - Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańsk, Galeria Miejska, 11.Triennale małych form malarskich Toruń 2019