Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Jasień z ulicą gen. Władysława Andersa
Zuzanna Gajewska

Zuzanna Gajewska
Urząd Miejski w Gdańsku

zuzanna.gajewska@gdansk.gda.pl

14:26

Jasień z ulicą gen. Władysława Andersa

Jedna z ulic na granicy dzielnicy Jasień będzie nosiła imię gen. Władysława Andersa. W piątek, 22 listopada o godz. 14.00 odbędzie się uroczystość nadania nazwy. Weźmie w niej udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ulica, która zyska patrona położona jest na północny zachód od ul. Myśliwskiej, w pobliżu stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Jasień.

Wniosek o nadanie nazwy złożył Zarząd Wojewódzki w Gdańsku Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W uzasadnieniu zapisano, że w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej "należy uczcić pamięć bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski, nazywając ich imieniem obiekty publiczne”.

Rada Miasta Gdańska jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie uhonorowania gen. Władysława Andersa podczas sierpniowej sesji.

Władysław Albert Anders urodził się 11 sierpnia 1892 roku w Błoniu. Był generałem dywizji Polskich Sił Zbrojnych oraz dowódcą Armii Polskiej w ZSRR i 2 Korpusu Polskiego, uczestnik kampanii włoskiej i bitwy pod Monte Cassino. Sprawował również funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W latach 1950–1954 był następcą prezydenta RP na uchodźstwie. Zmarł 12 maja 1970 roku w Londynie.

Program uroczystości:

  • wystąpienie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz
  • odczytanie listu Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie Pani Anny Marii Anders
  • wystąpienie mjr w st. spocz. Edmunda Popielińskiego - Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
  • przemówienie kpt. w st. spoczynku Henryka Bajduszewskiego – żołnierza II Korpusu Polskiego oraz Prezesa Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego przy Marszałku Województwa Pomorskiego
  • uroczyste odsłonięcie nazwy ulicy gen. Władysława Andersa
  • oficjalne zakończenie uroczystości i zaproszenie do wspólnego zdjęć

W załączeniu mapka miejsca uroczystości.

 

Uroczystość nadania nazwy ulicy gen. Władysława Andersa
piątek, 22 listopada
godz. 14.00
okolice stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Jasień