Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Modlitwa międzywyznaniowa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy odbędzie się 1 listopada
Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miasta Gdańska

olimpia.schneider@gdansk.gda.pl

16:23

Modlitwa międzywyznaniowa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy odbędzie się 1 listopada

W Dzień Wszystkich Świętych odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa, w której wezmą udział przedstawiciele kilkunastu związków wyznaniowych. Na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja, w piątek 1 listopada o godz. 12.00  wspólnie pomodlą się za tych, którzy dawniej żyli i spoczęli na gdańskiej ziemi.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja upamiętnia 27. gdańskich nekropolii, które zostały zlikwidowane po 1945 roku.

- Po uroczystości razem przejdziemy pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego, gdzie w milczeniu zapalimy znicze pamięci – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Tradycja wspólnych spotkań wiąże się z otwarciem Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy podczas I Światowego Zjazdu Gdańszczan w 2002 roku. Upamiętnia on 27. gdańskich nekropolii, które zostały zlikwidowane po 1945 roku.

Pomnik Ofiar Epidemii Tyfusu powstał ku pamięci 1100 ofiar epidemii tyfusu, jaka wybuchła w 1945 r. na terenie aresztu śledczego w Gdańsku.