Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:16

Nagroda księżnej Asturii dla Gdańska – zapraszamy na briefing

Dzisiejszego wieczoru nagrodę księżnej Asturii z rąk króla Hiszpanii Filipa VI odbierze w Oviedo prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zapraszamy w poniedziałek, 21 października o godz. 10.00 do sali 315 gdańskiego magistratu na briefing, podczas którego zostanie zaprezentowana nagroda, a prezydent Dulkiewicz opowie o wizycie w Asturii.

Gdańsk został laureatem nagrody Księżnej Asturii za 2019 rok w kategorii Zgoda (de la Concordia). W uzasadnieniu decyzji jury czytamy m.in. "że przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju". Nasze miasto otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miró i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro.

- To nagroda dla nas wszystkich, gdańszczanek i gdańszczan. Wolność i solidarność to szczególnie bliskie idee każdemu z nas. To w Gdańsku pokazaliśmy światu, że rewolucje można przeprowadzić w sposób pokojowy, na drodze niełatwego, długiego dialogu. Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Nasze miasto dołączyło do znamienitego grona laureatów w kategorii Zgoda, wśród których jest m.in Unia Europejska. Wcześniej nagroda trafiła także m.in. do fundacji SOS Wioski Dziecięce, miasta Berlin, instytutu Yad Vashem, czy UNICEF-u.

W zgłoszenie kandydatury Gdańska zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią śp. Paweł Adamowicz, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku. Dlatego też na zaproszenie fundacji Księżnej Asturii udział w ceremonii przyznania nagrody weźmie także rodzina śp. prezydenta Pawła Adamowicza.