Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:39

Jak zatrzymać w firmie pracowników – opiekunów rodzinnych? Konferencja prasowa

W czwartek 10 października o godz. 11.40 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja prasowa na temat zjawiska odchodzenia z pracy pracowników – opiekunów osób starszych i niesamodzielnych. Jak duże jest to zjawisko i co można zrobić, by ich zatrzymać?

W konferencji udział wezmą:
Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych
Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza
Anna Janowicz, prezes Hospicjum Ks. Dutkiewicza
Małgorzata Wokacz-Zaborowska, zastępca dyrektora Pomorskiej Izby Rzemieślniczej


Po konferencji - debata
Konferencja prasowa poprzedzi debatę pracodawców, którą tego dnia zorganizowali „Pracodawcy Pomorza”, Miasto Gdańsk, Fundacja Hospicyjna i Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Debata jest zatytułowana: „Wyzwania demograficzne – wyzwaniem dla Pracodawców, czyli jak zatrzymać pracowników - opiekunów rodzinnych w firmie?”.
Odbędzie się ona w Europejskim Centrum Solidarności (ul. Plac Solidarności 1) w czwartek 10 października od godz. 12.00.

Podczas spotkania przedstawione zostaną możliwe dobre rozwiązania w tym obszarze. Celem spotkania jest ponadto zachęcenie pracodawców do udziału w badaniu ankietowym i podjęcie współpracy w ramach grupy firm przyjaznych opiekunom rodzinnym.Coraz częściej przyczyną rezygnacji z pracy jest i będzie konieczność opieki nad starszym i niesamodzielnym członkiem rodziny. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, każdego dnia ok. 600 osób rezygnuje tam z pracy z tego powodu.
W Polsce – jednym z najszybciej starzejących się krajów europejskich – problem ten bez wątpienia staje się coraz bardziej powszechny. Dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców. Dla pracownika oznacza trudne wybory i nierzadko radykalne zmiany w codziennym życiu zawodowym i osobistym. Dla pracodawcy to często strata doświadczonego pracownika oraz konieczność pozyskania, przeszkolenia i wdrożenia nowego. Tymczasem korzystnym dla obu stron rozwiązaniem jest stworzenie pracownikowi warunków, pozwalających na łączenie pracy ze sprawowaniem opieki.

Program debaty:
12.00-12.15
Otwarcie debaty: Zbigniew Canowiecki, Prezydent „Pracodawców Pomorza” oraz Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska

12.15-12.30
Wyzwania demograficzne dla województwa pomorskiego: dr Maciej Brosz, Uniwersytet Gdański

12.30-12.45
Firma przyjazna opiekunom rodzinnym - jak to zrobić? dr Anna Janowicz, Fundacja Hospicyjna, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

12.45-12.55
Dobre praktyki wsparcia opiekunów rodzinnych

12.55-13.15
Dyskusja i zakończenie debaty