Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Jędrzej  Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Referat Prasowy UMG

Data publikacji 14:07

Gdańskie imprezy na 15 rocznicę wejścia Polski do UE

Pierwszego maja będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez wszystkie lata współpracy,  dzięki wymianie doświadczeń oraz ogromnym środkom jakie udało się pozyskać z UE, Gdańsk ale i cały nasz kraj  przeszły ogromną metamorfozę. W naszym mieście zrealizowano wiele inwestycji infrastrukturalnych, zrewitalizowano 4 dzielnice, powstało też wiele obiektów sportowych i kulturalnych. Dziś wszyscy jesteśmy Europejczykami, a Gdańsk to nowoczesne, prawdziwie europejskie miasto. Chcemy by 1 maja był świętem radosnym dla mieszkańców, dlatego w Gdańsku odbędzie się szereg imprez, które upamiętają tę rocznicę.

 

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej to nie tylko korzyści ekonomiczne, to również wspólnota wartości i poczucie więzi z obywatelami innych narodów. Zjednoczeni w różnorodności to hasło, które przyświeca działaniom Unii Europejskiej. Poczucie wspólnoty budowanej przez różnorodność, która cechuje kraje członkowskie UE to przewodnia idea wydarzeń, które będą odbywać się w Gdańsku z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do UE.

Rowerem przez tunel pod Martwą Wisłą

28 kwietnia, godz. 10.30 / plac przy Stadionie Energa Gdańsk

Z okazji trzeciej rocznicy oddania do użytku tunelu pod Martwa Wisłą (obecnie tunelu im. Abp Tadeusza Gocłowskiego) 28 kwietnia zapraszamy wszystkich mieszkańców na wspólny rocznicowy przejazd rowerowy.

Tym razem będzie to okazja do uczczenia 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Tunel pod Martwą Wisłą jest bowiem najdroższym projektem inwestycyjnym w historii Gdańska w przeważającej części sfinansowanym ze środków unijnych. (całkowity koszt tunelu to 880,8 mln zł w tym 748,7 mln zł z kasy unijnej. Tunel jest najdroższym elementem projektu budowy Trasy Słowackiego, która kosztowała 1,41 mld zł a unijne dofinansowanie wyniosło ponad 1 mld zł zł.)

Zbiórka, 28 kwietnia, o godzinie 10:30 na placu przy Stadionie Energa Gdańsk (od strony Fun Areny).

Na miłośników dwóch kółek w miejscu zbiórki przygotowaliśmy atrakcje w postaci prezentacji rowerów nietypowych, pokazy akrobatyczne oraz pokazy ratownicze.

Start peletonu nastąpi około godziny 11:15.

 

Ułóżmy razem żywą flagę Unii Europejskiej!

29 kwietnia, zbiórka godz. 11.30 / parking na Ołowiance

Bądźmy tego dnia razem, zjednoczeni w różnorodności - zgodnie z dewizą Unii Europejskiej - stwórzmy wielką lazurową flagę ozdobioną 12 gwiazdami. W roku 2019 przypada jubileusz 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Uczestnicy wydarzenia otrzymają od organizatorów niebieskie karty potrzebne do zbudowania flagi. Podczas wydarzenia będzie można otrzymać ponadto flagi Unii Europejskiej oraz flagi Polski.

 

Śpiewamy razem Hymn Polski i Hymn Unii Europejskiej!

1 maja, godz. 12:00/ Długi Targ przed Dworem

Jednym z głównych punktów obchodów 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej będzie wspólne odśpiewanie Hymnów polskiego i Unii Europejskiej. Jest to wspólny, dla różnych polskich miast element obchodów tej radosnej rocznicy.

Zaśpiewajmy razem z Chórem Music Everywhere Hymn Polski oraz Hymn Unii Europejskiej - "Odę do Radości". Na Długim Targu i przy dźwiękach carillonu, z pomocą  chóru Music Everywhere odśpiewajmy te dwie uroczyste pieśni.

 

Koncert Zjednoczeni w różnorodności – 15 lat Polski w UE

1 maja godz. 20.00/ Ergo Arena/ Bilety w cenie 20 złotych

 

Zjednoczeni w różnorodności – 15 lat Polski w UE – to nazwa koncertu, który 1 maja odbędzie się w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE – jednym ze spektakularnych obiektów sportowych zrealizowanych m.in. dzięki funduszom europejskim (Unia Europejska dofinansowała budowę hali kwotą 40 mln zł). Miasta podsumują muzycznie lata współpracy z Unią Europejską, podczas których Pomorze przeszło wielką metamorfozę. Muzyczne świętowanie rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej uświetni obecność wyrazistych na rynku muzycznym osobowości artystycznych, które eksperymentują muzycznie, czerpiąc inspiracje z wielu gatunków muzycznych oraz aktualnych wydarzeń na świecie. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory odnoszące się do fundamentalnych wartości w życiu każdego człowieka, takich jak miłość, wolność, szacunek, niezależność, stanowiących artystyczny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. Na Placu Dwóch Miast pojawią się: Grażyna Łobaszewska & Ajagore, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Muniek i Przyjaciele, Raz Dwa Trzy i Voo Voo! W koncercie udział wezmą również: Joanna Marcinkowska, Chór Kameralny 441 Hz oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.