Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Święto Wojska Polskiego, mat  MON (3)
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:40

Święto Wojska Polskiego 2026. Wielka parada morska na Zatoce Gdańskiej, okręty widoczne także z Gdańska

Już  w sobotę, 15 sierpnia mieszkańcy Trójmiasta będą mogli obserwować jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń tegorocznego Święta Wojska Polskiego. O godz. 11.30 na wodach Zatoki Gdańskiej rozpocznie się parada morska z udziałem ponad 20 okrętów Marynarki Wojennej RP i sił sojuszniczych. Imponująca armada o długości blisko 9 kilometrów będzie widoczna nie tylko z Gdyni, ale także z plaż w Sopocie oraz Gdańsku. Na Molo w Brzeźnie ustawiony zostanie telebim transmitujący przebieg uroczystości.

15 sierpnia będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego w 106. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji, pod hasłem „Polska SAFE – Bezpieczna Polska”,  Wojsko Polskie zaprezentuje się na uroczystej defiladzie na warszawskiej Wisłostradzie oraz na paradzie morskiej w Gdyni, gdzie będzie można zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt lądowy, morski i powietrzny.

Defilada wojskowa rozpocznie się o godz. 12.00 w Warszawie, chwilę wcześniej, o godz. 11.30 na Zatoce Gdańskiej ruszy też parada okrętów marynarki wojennej. W defiladzie i paradzie - na lądzie, w powietrzu i na morzu – zaangażowanych będzie nawet kilka tysięcy żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz armii sojuszniczych.

Parada na wodach Zatoki Gdańskiej

Parada morska będzie najlepiej widoczna ze Skweru Kościuszki w Gdyni. W specjalnym szyku wypłyną okręty różnych klas i specjalizacji - korwety, fregaty, niszczyciele min, ale także jednostki hydrograficzne i ratownicze. Zaplanowano także przelot lotnictwa morskiego oraz maszyn specjalnych, takich jak unikalny samolot SAAB 340 używany do monitorowania przestrzeni powietrznej.

Doskonałe warunki do śledzenia parady będą mieli również mieszkańcy Gdańska. Okręty będą widoczne już od godziny 11.30. Szczególnie atrakcyjnym miejscem do obserwacji będzie molo w Brzeźnie, gdzie ustawiony zostanie telebim umożliwiający śledzenie przebiegu uroczystości.

Armada będzie miała imponującą długość niemal 9 kilometrów, dzięki czemu parada będzie widoczna przez długi czas na całym odcinku wybrzeża. Kiedy jej czoło będzie na wysokości mola w Sopocie to molo w Brzeźnie minie dopiero połowa kolumny.

Wydarzenia towarzyszące

Ponadto, podczas Święta Wojska Polskiego, żołnierze zapraszają wszystkich chętnych do specjalnych stref wojskowych, gdzie będzie można wspólnie obejrzeć połączoną transmisję z defilady i parady na telebimach, zobaczyć sprzęt wojskowy, posłuchać orkiestr wojskowych oraz zasmakować w wojskowej grochówce. Główne strefy zaplanowane są w Cytadeli Warszawskiej i przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.

fot. www.gdansk.pl