Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Afera Kryminalna

Zofia Tatarek
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

Data publikacji 13:30

Ruszyła Afera Kryminalna

Afera Kryminalna odbywa się już po raz 14, a w tym roku Biblioteka Wojewódzka po raz pierwszy zorganizowała ją latem. W dniach 16-19 lipca 2025 będzie można spotkać śmietankę twórców i twórczyń literatury kryminalnej. Będą to m.in. Robert Małecki, Julia Łapińska, Jędrzej Pasierski, Małgorzata Starosta, Mieczysław Gorzka, Izabela Janiszewska i Agnieszka Graca. Dla uczestników przygotowano także spotkanie z profilerką Urszulą Cur, która opowie o swojej pracy nad profilowaniem sprawy Rity Gorgonowej, spacery kryminalne oraz gry i niespodzianki. Dyrektorem programowym tegorocznej edycji został pisarz Maciej Siembieda. Motywem przewodnim będą Tajemnice przeszłości – kryminały i powieści sensacyjne osadzone w historii, literackie śledztwa i książki dokumentujące prawdziwe zbrodnie. Spotkania odbędą się w Gdańsku, Sopocie oraz w Wejherowie. 

– Postanowiliśmy w tym roku zaproponować nową formułę spotkań literackich. Nie będzie paneli dyskusyjnych ani klasycznych „wieczorków autorskich” z jednym twórcą. Będą sparingi, czyli duety pisarek i pisarzy, prowadzone przez moderatora. Pozwoli to na znaczne rozszerzenie przestrzeni dyskusji, konfrontację poglądów na temat pisania i ich spontaniczne zderzenia. Czyli coś znacznie bardziej atrakcyjnego niż to, do czego jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni – podsumowuje Maciej Siembieda, dyrektor programowy Afery Kryminalnej 2025.

Największa czytelnia Trójmiasta

Festiwal Afera Kryminalna 2025 rozpoczyna też współpracę pod hasłem Kolej na książkę między Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku a Szybką Koleją Miejską w Trójmieście. Celem tej cyklicznej inicjatywy jest wspólna promocja czytelnictwa w regionie oraz wydarzenia, podczas których czytelnicy będą mogli zdobyć bezpłatne egzemplarze książek oraz przeczytać fragmenty najbardziej wyczekiwanych premier przed ich publikacją. 

– Hasło Kolej na książkę jest aktualne zawsze, ale tym razem oznacza coś szczególnego: przestawienie promocji czytelnictwa na nowe tory. Do tej wspólnej podróży zapraszamy wszystkich pasażerów SKM. A jest nas razem, bagatela, kilka milionów... – komentuje Jarosław Zalesiński, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Tajemnicze spotkanie autorskie w pociągu PKP SKM w Wejherowie

Kulminacją wspólnych działań w ramach festiwalowej odsłony Kolei na książkę będzie tajemnicze spotkanie autorskie, które odbędzie się 17 lipca 2025 o godzinie 12:00 w Wejherowie. Wcześniej, o godz. 10:40 z Gdańska Śródmieścia wyjedzie pociąg, w którym będzie można zdobyć kolejne egzemplarze książek. Na stacji w Wejherowie będzie czekał podstawiony kryminalny pociąg PKP SKM, w którym o godz. 12:00 rozpocznie się Tajemnicze spotkanie autorskie. Z kim? Tego uczestnicy dowiedzą się na miejscu. Jedyne, co możemy zdradzić: będzie to jeden z najpopularniejszych autorów/autorek w Polsce. Po zakończeniu spotkania w pociągu przejdziemy do Biblioteki zlokalizowanej na stacji w Wejherowie na drobny poczęstunek.

Wydarzenie rozpocznie się w pociągu PKP SKM na stacji Wejherowo, a następnie przeniesie się do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie, która znajduje się na dworcu. To unikalna okazja, by spotkać ulubionego autora w niecodziennych okolicznościach.

– Od lat jesteśmy blisko naszych pasażerów, dlatego z ogromną radością dołączamy do akcji Kolej na książkę! – mówi Członek Zarządu i Dyrektor ds. Przewozów PKP SKM w Trójmieście Sławomir Pipke. – SKM to nie tylko środek transportu, ale także przestrzeń, w której można się zatrzymać, zrelaksować i… sięgnąć po dobrą książkę. Wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku chcemy promować czytelnictwo na Pomorzu w niecodzienny sposób. Liczymy, że te wyjątkowe literackie podróże przyciągną uwagę zarówno miłośników kryminałów, jak i tych, którzy dopiero odkrywają magię czytania. A naszym podróżnym po prostu umilą czas.

Podmiejską kolejką warto dotrzeć w tym „kryminalnym tygodniu” również do Sopotu, gdzie na gości festiwalu czeka wiele atrakcji.

– Z radością dołączamy do tegorocznej edycji Afery Kryminalnej – opowiada Karolina Babicz-Kaczmarek, dyrektorka Muzeum Sopotu. – Kryminał, z całą swoją wielowarstwowością i napięciem, to gatunek, który od lat fascynuje czytelników, także tych odwiedzających nasze muzeum. Spotkania z twórcami literatury kryminalnej to nie tylko rozmowy o książkach, ale także zaproszenie do spojrzenia na historię i teraźniejszość przez pryzmat tajemnicy. W ramach festiwalu zaprosimy uczestników nie tylko na spotkania z literaturą, ale także na spacery historyczne śladami dawnych sopockich zbrodni oraz gry fabularne, które pozwolą przenieść się w czasie i wcielić w rolę detektywów. Opowieści z przeszłości, doprawione dreszczykiem emocji, zapadają w pamięć najmocniej. Niech Afera Kryminalna będzie okazją do odkrywania historii naszego miasta na nowo.

Program festiwalu i goście

Główna część festiwalu odbędzie się w dniach 16-19 lipca 2025. Spotkania i wydarzenia zaplanowano w różnych lokalizacjach:

16 lipca (środa):

  • 15:30 Gdańsk, Biblioteka pod Żółwiem: Warsztaty kryminalne dla dzieci z Salcią Hałas
  • 18:00 Gdańsk, Biblioteka pod Żółwiem: Pojedynek literacki Julia Łapińska i Jędrzej Pasierski, prowadzenie: Joanna Borowik

17 lipca (czwartek):

  • 10:40 Kolej na książkę – wyjazd pociągu PKP SKM z Gdańska Śródmieście i akcja rozdawania bezpłatnych książek
  • 12:00 Wejherowo: Tajemnicze spotkanie autorskie, prowadzenie: Zuzanna Gajewska (szczegóły powyżej)
  • 13:00 Sopot, Muzeum Sopotu: Gry kryminalne RPG, prowadzenie: Michał Ślubowski
  • 16:00 Sopot, Muzeum Sopotu - Bliżej historii: Czy architektura może być martwa? Tajemnice opuszczonych pomorskich dworów. Spotkanie z Michałem Piotrowskim i Marcinem Tymińskim, prowadzenie: Dagny Kurdwanowska
  • 18:00 Gdańsk, Biblioteka Oliwska: Pojedynek literacki Małgorzata Starosta i Mieczysław Gorzka, prowadzenie: Hanna Łozowska

18 lipca (piątek):

  • 11:00 Spacer kryminalny w Sopocie z Michałem Ślubowskim (start: Muzeum Sopotu)
  • 16:00 Gdańsk, Biblioteka Manhattan: Spotkanie z profilerką Urszulą Cur
  • 18:00 Gdańsk, Biblioteka Manhattan: Pojedynek literacki Robert Małecki i Maciej Siembieda, prowadzenie: Dagny Kurdwanowska

19 lipca (sobota):

  • 11:00 Spacer kryminalny w Sopocie z Maciejem Siembiedą. Start: przy wejściu do CH Klif w Gdyni Orłowie od strony stacji benzynowej
  • 13:00 Sopot, Muzeum Sopotu: Pojedynek literacki Izabela Janiszewska i Agnieszka Graca, prowadzenie: Joanna Borowik

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

Organizator festiwalu: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Partnerzy strategiczni: PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Muzeum Sopotu, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie

Partnerzy literaccy: Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Literackie

Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk

fot. www.gdansk.pl