Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 11:35
Z wizytą w dzielnicy Przymorze Wielkie
Kolejny w tym roku spacer prezydencki po gdańskich dzielnicach dotyczył potrzeb i problemów mieszkańców Przymorza Wielkiego. Rozmowy toczyły się m.in. na temat remontu ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wyniesionego przejścia dla pieszych wraz z odwodnieniem, dodatkowego oznakowania deptaku spacerowego pomiedzy ul. Lecha Kaczyńskiego a Chłopską, remontu lub wymiany ławek oraz braku dostępności bibliotek zlokalizowanych w dzielnicy.
Poruszano także tematy inwentaryzacji istniejącego drzewostanu przy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 24 oraz możliwości niskich nasadzeń, remontu fragmentu chodnika w rejonie Komisariatu Policji, uszkodzonych studzienek kanalizacyjnych i chodników wokół nich na ulicy Obrońców Wybrzeża, montażu słupków zabezpieczających wjazd samochodów na chodnik i ścieżkę rowerową między ulicą Kołobrzeską a Czarnym Dworem, przebudowy przejścia dla pieszych w rejonie Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku, remontu ulicy Olsztyńskiej, organizacji parkowania pod sklepem Carrefour Express oraz planów dotyczących terenu przed XXI LO z klasami sportowymi.
We wtorkowe popołudnie, 15 lipca w kolejnym w tym roku spacerze z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz wzięli udział radni miasta Gdańska: Agnieszka Owczarczak, Andrzej Kowalczys, Marcin Makowski i Marcin Mickun, radni dzielnicy, Prezes Zarządu Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przymorze”, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki, przedstawiciele Urzędu i miejskich jednostek m.in. Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Wydziału Skarbu, Wydziału Urbanistyki i Architektury, Wydziału Edukacji, Biura Prezydenta ds. Kultury, Gdańskich Wód, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskich Nieruchomości, Biura Rozwoju Gdańska, Biura Zarządzania Ruchem Drogowym, Straży Miejskiej oraz Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy
z Mieszkańcami.
Spotkanie rozpoczęło się w rejonie ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie poruszony został temat remontu ulicy oraz znajdującego się tam wyniesionego przejścia dla pieszych z potrzebą odwodnienia w bezpośrednim sąsiedztwie progu. Wyjaśniono, że remont ulicy ujęty jest w Programie budowy i modernizacji dróg i zostanie poddany dodatkowej analizie. Rada Dzielnicy złożyła w tej sprawie wniosek do Bazy Inwestycji 2030. Natomiast remont przejścia dla pieszych przewidziany jest do realizacji w roku 2026 przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, a Gdańskie Wody na bieżąco monitorują stan sieci kanalizacji deszczowej.
W sprawie dodatkowego oznakowania deptaku spacerowego pomiędzy ulicą Chłopską a Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustalono, że na deptaku pojawi się takie oznakowanie. W kwestii generalnego remontu lub wymiany ławek na terenie dzielnicy wyjaśniono, że na chwilę obecną Gdański Zarząd Dróg i Zieleni planuje wykonanie remontu ławek na deptaku spacerowym i jest w trakcie przygotowania zamówienia publicznego.
W sprawie braku dostępności bibliotek funkcjonujących w dzielnicy na piętrach w budynkach spółdzielni mieszkaniowej, ustalono, że zorganizowane zostanie spotkanie przedstawicieli Wydziału Kultury i Wydziału Rozwoju Społecznego z pracownikami PFRON, aby rozeznać możliwości dofinansowania przez tę instytucję budowy wind bądź platform w tych bibliotekach.
W rejonie ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 24 poruszono temat związany z inwentaryzacją istniejącego tam drzewostanu oraz możliwością niskich nasadzeń z budżetu Rady Dzielnicy. Poinformowano, że topole zostały poddane kontroli dla oceny ich stanu zdrowotno–technicznego. Aktualnie drzewa są w dobrej kondycji, nie stwierdzono konieczności ingerencji i podejmowania przy nich działań. W kwestii nasadzeń niskich, istnieje możliwość wykonania ich ze środków Rady Dzielnicy w 2026 roku.
Kolejnym tematem był remont fragmentu chodnika w rejonie Komisariatu Policji. Ustalono, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni doraźnie remont wykona w celu wyeliminowania zagrożenia bezpieczeństwa ruchu pieszych. W sprawie uszkodzonych studzienek kanalizacyjnych i zapadających się wokół nich chodników na ulicy Obrońców Wybrzeża, wyjaśniono, że Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Gdańskie Wody przeprowadzą wizję na wskazanym odcinku ciągu pieszego i zlecą niezbędne naprawy.
W kolejnej części spaceru poruszono temat konieczności montażu zabezpieczeń przed wjazdem samochodów na chodnik i ścieżkę rowerową między ulicami Kołobrzeską a Czarnym Dworem. Ustalono, że podjęte zostaną działania mające na celu zabezpieczenie przedmiotowych ciągów przed nieprawidłowymi przejazdami kierowców.
Dodatkowo Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poinformował o planach przebudowy zatoki autobusowej i przejścia dla pieszych w rejonie Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku, co znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu.
W dalszej części spaceru dyskutowano na temat potrzeby remontu ulicy Olsztyńskiej oraz poprawy bezpieczeństwa parkowania pojazdów przy sklepie Carrefour Express. Poinformowano, że pierwszy etap remontu fragmentu ulicy Olsztyńskiej oraz Meissnera na odcinku od skrzyżowania z al. Jana Pawła II do bramy wjazdowej na teren Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 rozpoczął się w dniu 14 lipca br., a pozostała część ulicy Olsztyńskiej zaplanowana jest do remontu na 2026 rok.
W kwestii uporządkowania postoju pojazdów w rejonie sklepu dokonano przycinki krzewów, a dodatkowo procedowana jest dokumentacja w zakresie rozbudowy miejsc parkingowych w postaci zatoki do parkowania skośnego.
W końcowej części spaceru podjęty został temat planów Miasta dla terenu znajdującego się przed drugim budynkiem XXI LO. Wyjaśniono, że wskazana działka przeznaczona jest pod edukację i nie będzie przedmiotem sprzedaży pod cele mieszkaniowe, jak również nie ma planów dotyczących likwidacji szkół w dzielnicy.
Na 2025 rok kolejne spacery planowane są w dzielnicach: Jasień i Rudniki.
fot. www.gdansk.pl