Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:14
Program „Szlachetne wnętrze” ma pierwszego beneficjenta – to gdańska rodzina zastępcza
Rodzina zastępcza spokrewniona otrzymała odnowione, trzypokojowe mieszkanie z zasobów komunalnych Gdańska. Lokal na ten cel przekazało miasto, kompleksowy remont sfinansowała Fundacja ORLEN dla Pomorza. To pierwsza taka realizacja w ramach „Szlachetnego wnętrza” – Programu mieszkalnictwa dla pieczy zastępczej – CSR. Wyjątkowego w formule.
Uroczystość przekazania mieszkania we Wrzeszczu odbyła się w piątek, 18 lipca 2025 roku. Udział w niej wzięli: Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, rodzina zastępcza spokrewniona – odbiorca wsparcia oraz przedstawiciele realizatorów programu.
Miasto łączy siły, by lepiej pomagać
- Dziś oddajemy do użytku nie tylko mieszkanie – oddajemy przestrzeń, która stała się symbolem tego, co możemy osiągnąć razem. Dzięki programowi „Szlachetne wnętrze” pokazujemy, że miasto, instytucje społeczne i partnerzy biznesowi potrafią skutecznie odpowiadać na realne potrzeby rodzin zastępczych. Fundacja ORLEN dla Pomorza pomogła nam stworzyć miejsce, które od dziś stanie się bezpiecznym domem dla dzieci. Za ten wkład z serca dziękujemy - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds rozwoju społecznego i równego traktowania. - Mamy ponad 350 gdańskich rodzin zastępczych oraz 23 rodzinne domy dziecka – i potrzebujemy kolejnych. Jeśli ktoś się zastanawia, czy podjąć się tej roli – niech wie: nie zostaje sam. Jesteśmy razem, we wspólnocie, która potrafi wspierać – nie tylko finansowo, ale przede wszystkim sercem.
Program „Szlachetne wnętrze” został podjęty Zarządzeniem nr 1372/23 Prezydenta Miasta Gdańska z 26 lipca 2023 r. Jego głównym celem jest zapewnienie adekwatnego wsparcia mieszkaniowego rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Zakłada on korzyści zarówno w zakresie rozwiązywania problemów społecznych dotyczących pieczy zastępczej, jak i kształtuje wizerunek firmy społecznie odpowiedzialnej, która podjęła się odnowienia lokalu lub finansuje prace z tym związane. Ważną częścią „Szlachetnego wnętrza” jest koncepcja połączenia sił i zaproszenie do działań remontowych przedstawicieli sektora prywatnego. Miasto przekazuje lokal, a partner biznesowy programu partycypuje w kosztach remontu - chodzi o opłacenie lub wykonanie we własnym zakresie, jak również w ramach swoich środków, odnowienia mieszkania
Realizatorami programu są: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Wydział Mieszkalnictwa Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Biuro Prezydenta/Referat Promocji Miasta, partnerzy z sektora prywatnego – w tym wypadku Fundacja ORLEN dla Pomorza oraz Gdańskie Nieruchomości.
Tytuł i statuetka „Mecenasa Szlachetnego Wnętrza” dla Fundacji
W ramach umowy darowizny na zadanie: „Szlachetne wnętrze” (docelowo na remonty łącznie w 3 mieszkaniach dla rodzin zastępczych) Gmina Miasta Gdańsk otrzymała od Fundacji ORLEN dla Pomorza 980 000 zł. W mieszkaniu we Wrzeszczu, w ramach darowizny wykonano m.in. wymianę: instalacji grzewczej, hydraulicznej i elektrycznej, podłóg, drzwi, armatury i sprzętu w kuchni. Wymalowano też ściany w mieszkaniu. Standard lokalu zmienił się radykalnie i został dostosowany do potrzeb rodziny zastępczej. Podczas uroczystości Fundacja ORLEN dla Pomorza została uhonorowana tytułem i statuetką „Mecenasa Szlachetnego Wnętrza”.
- W Fundacji ORLEN dla Pomorza staramy się wspierać inicjatywy, które realnie wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców naszego regionu – powiedziała Anna Oczoś, prezes Zarządu Fundacji ORLEN dla Pomorza. - Program „Szlachetne wnętrze” jest tego doskonałym przykładem — daje rodzinom zastępczym szansę na stworzenie bezpiecznego i przyjaznego domu dla dzieci, które szczególnie potrzebują ciepła i stabilizacji. Cieszymy się, że jako Fundacja mogliśmy włączyć się w ten projekt i wesprzeć remont mieszkań, które staną się przestrzenią pełną troski, miłości i nadziei na lepsze jutro.
Mieszkaniowy dar
Rodziny zastępcze i prowadzący rodzinne domy dziecka w Gdańsku mogą liczyć m.in. na szkolenia rozwijające kompetencje, obsługę prawną, możliwość wynajmu mieszkania z zasobów miasta, wsparcie finansowe czy specjalistyczne – psychologa i koordynatora pieczy zastępczej. MOPR oferuje również regularne superwizje oraz psychoterapię dla dzieci. Niezwykle istotnym elementem wsparcia jest też odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe.
- W Gdańsku z roku na rok sukcesywnie wzrasta liczba dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej, dlatego pozyskiwanie opiekunów zastępczych staje się dla nas zadaniem priorytetowym – podkreśliła Agnieszka Chomiuk, dyrektorka gdańskiego MOPR. - W udzielaniu wsparcia osobom pełniącym funkcje rodzin zastępczych i prowadzącym rodzinne domy dziecka bardzo ważne jest, by mogły liczyć zarówno na pomoc finansową, usługową, ale także mieszkaniową. Dlatego tak bardzo cieszy program „Szlachetne wnętrze”, w ramach którego poprawiane są warunki mieszkaniowe rodzin zastępczych. Ten program cieszy jeszcze z innego powodu - to wspólne działanie instytucji i wydziałów miejskich oraz przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie, którzy chcą zmieniać rzeczywistość lokalną i pomagać w kształtowaniu usług społecznych. Zawsze cieszy mnie, gdy robimy coś razem, dla dobra innych, a w szczególności dzieci.
W odnowionym mieszkaniu na najem we Wrzeszczu zamieszkała Pani, która tworzy rodzinę zastępczą spokrewnioną dla trzech dziewczynek. Podczas odbioru kluczy nie kryła wzruszenia.
- To mieszkanie jest dla nas wielkim darem, przede wszystkim dla dziewczynek – powiedziała beneficjentka programu. - Dzięki niemu dzieci będą miały dobre warunki do rozwoju. Z całego serca za to dziękujemy. Bardzo życzę też innym rodzinom, które mają kłopoty mieszkaniowe, żeby dostały tyle dobroci, ile my doświadczamy.
Wsparcie dla dzieci i dla rodzin zastępczych wciąż potrzebne
Obecnie funkcjonuje ponad 350 gdańskich rodzin zastępczych (różnego typu) i 23 rodzinne domy dziecka. W tych rodzinnych formach pieczy zastępczej wychowuje się blisko 700 najmłodszych. Opiekunowie zapewniają dzieciom bezpieczny dom i otaczają je troską oraz szacunkiem. Starają się też zaspokoić potrzeby rozwojowe najmłodszych. Mimo licznych działań na rzecz wsparcia i promocji rodzicielstwa zastępczego, wciąż wiele dzieci czeka na bezpieczny dom i kochającą rodzinę. Tylko w ubiegłym roku w Gdańsku powstało łącznie 16 nowych zawodowych rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, ale nadal zapotrzebowanie wciąż przewyższa możliwości systemu. Z tego względu MOPR nieustannie poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych, którzy chcieliby podjąć się tej niezwykle ważnej, choć wymagającej roli. I zachęca do rozmowy mieszkanki i mieszkańców, którzy mogliby otoczyć dzieci opieką.
Kontakt do specjalistek i specjalistów Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 lub 58 347 82 78, e-mail: mopr@gdansk.gda.pl.
Zapraszamy do współpracy!
Właścicielom firm, przedsiębiorcom zainteresowanym włączeniem się w program „Szlachetne wnętrze”, wiadomościami służy MOPR, tel.: 501 766 494 i 797 909 120, e-mail: magdalena.theus@gdansk.gda.pl. Gorąco zachęcamy do kontaktu oraz współdziałania!
fot. www.gdansk.pl