Agnieszka Kowalkiewicz
Gdańskie Wody
Data publikacji 11:00
Możliwe intensywne deszcze – miejskie służby w gotowości
Gdańsk może znaleźć się w centrum wyjątkowo intensywnych opadów deszczu, które według najnowszych prognoz mogą wystąpić już w najbliższych dniach. Choć modele pogodowe dynamicznie się zmieniają, obecne przewidywania są niekorzystne. Służby miejskie są w pełnej gotowości, monitorując sytuację i przygotowując się na ewentualne interwencje.
- Prognozy pogody zmieniają się bardzo dynamicznie, obserwujemy co dzieje się w najbardziej zagrożonych rejonach Polski i Europy analizując wszystkie dostępne modele pogodowe. Przygotowujemy się na każde ryzyko wielkoskalowych opadów. Zweryfikowaliśmy punkty poboru worków z piaskiem dedykowane mieszkańcom, nasze elektroniczne systemy pomiarowe oraz sprawność infrastruktury, na bieżąco sprawdzamy stan urządzeń. Jesteśmy w pełnej gotowości sprzętowej i kadrowej. W różnych punktach miasta rozlokowaliśmy 18 000 worków z piaskiem. Aktualna lista miejsc dostępna jest na naszej stronie internetowej– zapewnia Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody.
30 nowych zbiorników, 200 ogrodów deszczowych i 300 kilometrów sieci
– Zjawiska pogodowe, które kiedyś były rzadkością, dziś stają się naszą codziennością. Gdańsk jest miastem świadomym tych zmian, dlatego od lat inwestujemy w systemy retencyjne i infrastrukturę, która pomaga ograniczać skutki ulewnych deszczy – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wybudowaliśmy dziesiątki zbiorników retencyjnych, rozwijamy tzw. retencję rozproszoną — ogrody deszczowe, zielone zagłębienia czy przepuszczalne nawierzchnie. To rozwiązania, które zatrzymują wodę tam, gdzie spada i odciążają kanalizację podczas gwałtownych opadów.
Od 2001 roku na terenie Gdańska powstało 30 nowych zbiorników retencyjnych. Dziś to system 56 obiektów o łącznej pojemności 760 tysięcy m³, a kolejne o łącznej pojemności ok. 200 tysięcy m3 są w fazie projektowej. Do 2030 roku gdańska retencja ma wzrosnąć do miliona m3. System ochrony przeciwpowodziowej w Gdańsku to także retencja rozproszona – w formie zagłębień i ogrodów deszczowych, których jest w naszym mieście już ponad 200.
- Sama infrastruktura, nawet najlepiej przygotowana, oraz zaangażowane służby nie są w stanie w pełni ochronić nas przed skutkami wielkiej wody. Kluczowe znaczenie ma odpowiedzialne zachowanie mieszkanek i mieszkańców – to od wspólnych, świadomych działań zależy nasze bezpieczeństwo – apeluje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Jak zachowywać się podczas intensywnych opadów?
W sytuacji wystąpienia ekstremalnych opadów deszczu mieszkańcy Gdańska powinni zachować szczególną ostrożność i kierować się zasadami bezpieczeństwa opracowanymi m.in. przez Gdańskie Wody:
- Unikaj zalanych miejsc – nie wchodź i nie wjeżdżaj samochodem w zalane ulice, przejazdy czy podziemia. Woda może być znacznie głębsza, niż się wydaje, i nieść zagrożenie dla życia.
- Zabezpiecz mienie – jeżeli mieszkasz w rejonie szczególnie narażonym na podtopienia, zabezpiecz piwnice i garaże, przesuń cenne przedmioty na wyższe poziomy.
- Śledź komunikaty służb – miej włączone radio, telefon lub aplikacje miejskie, które przekazują aktualne ostrzeżenia i zalecenia.
- Nie blokuj kanalizacji deszczowej – nie parkuj nad studzienkami, nie wrzucaj śmieci do kratek deszczowych. Sprawna infrastruktura odpływowa ma kluczowe znaczenie w sytuacjach nawalnych deszczy.
- Zgłaszaj zagrożenia – jeśli zauważysz niedrożne kratki, zalania lub niebezpieczne sytuacje, poinformuj Gdańskie Centrum Kontaktu (tel. 58 52 44 500) lub odpowiednie służby.
- Zachowaj rozwagę i pomagaj innym – jeśli widzisz osoby potrzebujące pomocy, a Twoje bezpieczeństwo na to pozwala, udziel im wsparcia lub poinformuj odpowiednie służby.
Dla kierowców:
- Unikaj jazdy podczas intensywnych opadów – jeśli to możliwe, pozostań w bezpiecznym miejscu i unikaj podróży w czasie nawalnych deszczy, kiedy widoczność i przyczepność są ograniczone.
- Dostosuj prędkość do warunków pogodowych – zmniejsz prędkość, zwiększ odstęp od poprzedzającego pojazdu i unikaj gwałtownego hamowania.
- Unikaj zalanych odcinków dróg – nie przejeżdżaj przez miejsca, gdzie poziom wody jest nieznany. Nawet niewielka głębokość może spowodować unieruchomienie pojazdu lub utratę panowania nad nim.
- Włącz światła mijania – aby być lepiej widocznym dla innych uczestników ruchu, nawet w dzień.
- Nie zatrzymuj się pod drzewami i liniami wysokiego napięcia – silne opady mogą prowadzić do ich uszkodzenia.
- Zwracaj uwagę na komunikaty drogowe i zalecenia służb – korzystaj z radia drogowego, aplikacji mobilnych oraz znaków zmiennej treści.
Statystyki pokazują, że lipiec to miesiąc ekstremalnych opadów
Charakter i natężenie opadów zmieniają się bardzo szybko i intensywnie, a w Gdańsku deszcz cechuje się też dużą zmiennością przestrzenną. Dla przykładu, największe zanotowane opady miesięczne w lipcu w ostatnich latach to:
- 2021: Górki Zachodnie 90 litrów wody/m2
- 2022: Przegalina 70 litrów wody/ m2
- 2023: Wrzeszcz-Reja 102,2 litrów wody/ m2
- 2024: Matemblewo 193,4 litrów wody/ m2
16 i 24 lipca 2024 w Gdańsku wystąpiły 2 opady nawalne o czasie trwania do 60 minut. Do tej pory miejski monitoring opadów nie zarejestrował takiej sekwencji zdarzeń nawalnych.
fot. www.gdansk.pl