Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Most Siennicki
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:41

Most Siennicki otwarty dla pieszych i rowerzystów od 15 lipca

Zakończyły się prace zabezpieczające Most Siennicki w Gdańsku. Od 15 lipca możliwe będzie ponowne korzystanie z przeprawy pieszo-rowerowej oraz żeglugi pod mostem. Równolegle wdrażane są zmiany w komunikacji miejskiej oraz prowadzone przygotowania do kompleksowej przebudowy całej konstrukcji.

Zrealizowano wszystkie działania wynikające z decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wykonano nową konstrukcję wsporczą opartą na 16 palach, która skutecznie odciąża przyczółki mostu. Rozpoczęto również obserwację techniczną obiektu, prowadzoną przez zespół naukowy Politechniki Gdańskiej. Monitoring potrwa do 11 lipca.

– Zgodnie z deklaracją pani prezydent zakończyliśmy prace niezbędne do ustabilizowania Mostu Siennickiego – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. – W marcu otrzymaliśmy od ekspertów z Politechniki Gdańskiej raport z rekomendacjami, których realizacja miała umożliwić przywrócenie ruchu pieszego i rowerowego. Prace zostały zakończone i odebrane przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Obecnie rozpoczynamy zapowiadany wcześniej monitoring, prowadzony przez zespół Politechniki – potrwa on do 11 lipca. Jego celem jest ostateczne potwierdzenie, że most został skutecznie ustabilizowany. Równolegle uruchamiamy procedury związane z przywróceniem ruchu – zarówno pieszego i rowerowego, jak i wodnego pod mostem.

Po potwierdzeniu stabilizacji konstrukcji możliwe będzie przywrócenie ruchu pieszo-rowerowego oraz żeglugowego pod mostem. Planowany termin otwarcia to wtorek, 15 lipca.

Prace wykończeniowe i przygotowania

W najbliższych dniach zakończy się montaż tymczasowych kładek nad wykopami oraz ogrodzenia w rejonie sieci ciepłowniczych i wodociągowych. Równolegle kończone są prace torowe przy ul. Głębokiej, które poprawią dostępność przystanków tramwajowych i skrócą czas dojścia dla pasażerów.

– Dzisiaj zamykamy etap robót związany z decyzją nakazową. W najbliższych dniach skoncentrujemy się na wykonaniu i montażu specjalnych kładek pieszo-rowerowych, które pojawią się nad wykopami po obu stronach mostu. Kładki zostaną wyposażone w odpowiednią infrastrukturę i uzbrojenie, a ich konstrukcja umożliwi bezpieczny ruch pieszych i rowerzystów, bez konieczności zsiadania z roweru - podkreśla Krzysztof Małkowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Równolegle kończymy budowę rozjazdu torowego w rejonie ulicy Głębokiej. Pozwoli to na zlokalizowanie przystanku tramwajowego bliżej mostu, co nie tylko skróci czas dojścia, ale też znacząco poprawi komfort korzystania z komunikacji miejskiej. Trwa również postępowanie przetargowe związane z przebudową całego obiektu mostowego – jesteśmy na etapie rozstrzygania ofert i zmierzamy do podpisania umowy z wykonawcą na przełomie lipca i sierpnia. Przebudowa będzie kompleksowa: po wcześniejszym podparciu – a konstrukcja wsporcza już została wykonana – rozbierzemy przyczółki, wzmocnimy podłoże i odbudujemy je. Odmienimy również otoczenie mostu. Pojawi się nowa zieleń, a całość zyska nową jakość – zapowiada dyrektor Małkowski.

Kolejny etap: przebudowa mostu

Trwa postępowanie przetargowe na kompleksową przebudowę Mostu Siennickiego. Złożono oferty, z których najniższa opiewa na ok. 43,4 mln zł. Projekt zakłada przebudowę przyczółków, wykonanie nowych fundamentów, modernizację sieci podziemnych oraz uporządkowanie otoczenia mostu. Środki na realizację inwestycji zostały zabezpieczone podczas czerwcowej sesji Rady Miast

Zmiany w komunikacji miejskiej

- W poniedziałek, 14 lipca, będzie można zobaczyć pierwsze tramwaje testujące trakcję. Dzień później, od godz. 4:30, linie 8 i 9 będą dojeżdżać do przystanku Głęboka, aby pasażerowie mogli skorzystać z przeprawy pieszej bądź rowerowej. Naprzeciwko, z przystanku będzie odjeżdżał autobus, który będzie odwoził mieszkańców bezpośrednio na Stogi. Większość kursów linii T8, kursujących między godziną 9.00 a 19.00, będzie również dowozić mieszkańców na plażę na Stogach – mówił Łukasz Kłos, dyrektor ZTM w Gdańsku - Jesteśmy w stałym kontakcie z radami dzielnic Wyspy Portowej i wkrótce zaprosimy przedstawicieli rad na spotkanie, podczas którego ponownie wysłuchamy głosu mieszkańców w kontekście ewentualnych korekt w rozkładach. Ostatni kurs promu odbędzie się 14 lipca o godzinie 21.30.

Wraz z otwarciem mostu wprowadzone zostaną korekty w kursowaniu wybranych linii komunikacji miejskiej:

  • Linie tramwajowe 8 i 9 zostaną wydłużone do przystanku „Głęboka”.
  • Linia T8 wróci na trasę Głęboka – Stogi i w godzinach 9:00–19:00 będzie dojeżdżać do „Stogi Plaża”.
  • Autobus 911 zostanie wydłużony do Górek Zachodnich.
  • Przeprawa promowa F8 zakończy działalność – ostatni dzień kursowania to 14 lipca.

Prom, który funkcjonował jako rozwiązanie tymczasowe, przewiózł ponad 120 tys. pasażerów oraz 61 tys. rowerów.

Ciągły monitoring konstrukcji

Po otwarciu most pozostanie pod stałą obserwacją techniczną. Monitoring obejmie m.in. przemieszczenia przyczółków oraz ogólny stan konstrukcji. Dzięki temu możliwe będzie szybkie reagowanie w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.