Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:57
„Nasza Solidarność. A to nam się udało!” Wskaż, z czego jesteś najbardziej dumny
Trwa głosowanie na te wydarzenia z lat 1980-2025 w historii Polski, z których Polki i Polacy są najbardziej dumni. To kolejny etap akcji „Nasza Solidarność. A to nam się udało!” – wspólnego przedsięwzięcia Telewizji Polskiej, Europejskiego Centrum Solidarności i miasta Gdańska, którego celem jest uczczenie 45. rocznicy powstania ruchu Solidarność. Głosować można do 14 sierpnia na stronie gdansk.pl.
Rozpoczęty 4 czerwca w Gdańsku plebiscyt przyniósł setki zgłoszeń tych wydarzeń i zjawisk, które zdaniem rodaków wyjątkowo nam się udały. Organizatorzy wyłonili z nich 45 szczególnie interesujących propozycji z obszaru sportu, polityki i kultury, na które do 14 sierpnia 2025 każdy może oddać swój głos.
Wśród propozycji znalazły się m.in. Euro 2012, powstanie Solidarności, Internet, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Nobel dla Wałęsy, festiwal w Jarocinie, denominacja złotego, małyszomania, 4 czerwca 1989, fenomen „Widźmina czy wejście Polski do NATO.
Cała lista dostępna jest na stronie: www.gdansk.pl/naszasolidarnosc. Każdy głosujący może wybrać maksymalnie 10 propozycji. Szczegółowe opisy zjawisk i wydarzeń znajdują się w broszurze dostępnej w załączeniu.
Finałową dziesiątkę poznamy 31 sierpnia 2025 podczas koncertu w Gdańsku – kolebce Solidarności – który będzie transmitowany przez TVP.
W skład kapituły plebiscytu weszli założyciele Solidarności, dziennikarze, historycy i osobistości ze świata kultury i sztuki: Bogdan Borusewicz, Adam Michnik, Henryka Krzywonos-Strycharska, Michał Rusinek, Anna Materska-Sosnowska, Katarzyna Kasia, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Jan Młynarski, Karol Modzelewski, Marcin Napiórkowski, Mariusz Szczygieł, Andrzej Pągowski, Chris Niedetnthal, Mery Spolsky, Piotr Wachowiak, Krzysztof Głuchowski, Zbigniew Hołdys, Bartosz Bielenia, Michał Sikorski Czesław Lang oraz Agata Passent.
Organizatorami akcji są: Telewizja Polska, Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk.
Patroni medialni to: Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Onet i gdansk.pl.
Patronem honorowym jest Lech Wałęsa.