Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:30
Spacery przyrodnicze w lipcu
Miasto Gdańsk i Przyrodnicze Story zapraszają na kolejne spacery przyrodnicze z przewodnikami. Lipcowe wędrówki będą szczególnie atrakcyjne dla miłośników roślin – uczestnicy będą mieli okazję poznać sposoby ich rozpoznawania. Nie zabraknie jednak atrakcji także dla tych, którzy darzą szczególną sympatią ptaki. Jedno ze spotkań poświęcone będzie właśnie naszym pierzastym sąsiadom.
To już kolejna edycja spacerów przyrodniczych w Gdańsku! Lipcowe spotkania to kontynuacja popularnego cyklu – doskonała okazja, by spojrzeć na miasto oczami biologów, botaników i ekologów. Każdy spacer to solidna dawka wiedzy podana w przystępnej formie oraz świetny sposób na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
To już kolejna edycja spacerów przyrodniczych w Gdańsku! Lipcowe spotkania to kontynuacja popularnego cyklu – doskonała okazja, by spojrzeć na miasto oczami biologów, botaników i ekologów. Każdy spacer to solidna dawka wiedzy podana w przystępnej formie oraz świetny sposób na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
Harmonogram spacerów:
Ptaki Wyspy Sobieszewskiej – Ujście Przekopu Wisły
W trakcie spaceru uczestnicy będą mieli okazję poznać walory przyrodnicze, w szczególności ornitologiczne, obszaru obejmującego ujście Przekopu Wisły, w tym rezerwatu przyrody „Mewia Łacha”. Jeśli lubisz obserwować ptaki lub marzysz o zobaczeniu fok w ich naturalnym środowisku – dołącz do naszej wyprawy.
Termin: 2 lipca 2025, godz. 17:15
Miejsce zbiórki: przy obelisku upamiętniającym powstanie Przekopu Wisły, przy skrzyżowaniu ul. Boguckiego i ul. Świbnieńskiej
Rezerwacja miejsc na spacer
Wskazówki dla uczestników: czas trwania spaceru – ok. 3 godz.; trasa przebiega wzdłuż Przekopu Wisły do platformy obserwacyjnej w rezerwacie Mewia Łacha, następnie dojście do plaży i powrót do Świbna. Ze względu na specyfikę terenu (miejscami nierówne podłoże) i wąskie przejścia, trasa nie jest dostępna dla rowerów. Prosimy o zaopatrzenie się w wygodne obuwie oraz spray na komary i kleszcze. Będzie możliwość korzystania z lunety, ale mile widziane są również własne lornetki.
Ciekawostki obrzeży Jeziora Osowskiego i Wysockiego
Spacer poświęcony będzie szacie roślinnej oraz drobnym mieszkańcom (mięczakom, ptakom itp.) obrzeży jezior. Oprócz obserwacji gatunków szuwarowych i łąkowych, czeka nas poławianie roślin wodnych żyjących w strefie przybrzeżnej. Przyjrzymy się funkcjonowaniu brzegów o charakterze naturalnym i odpowiemy sobie na pytanie, jaki wpływ na środowisko może mieć ingerencja człowieka w ekosystem zbiornika wodnego.
Termin: 6 lipca 2025, godz. 10:20
Miejsce zbiórki: przed dworcem PKP Gdańsk-Osowa
Rezerwacja miejsc na spacer
Lecznicze i magiczne – o roślinach w medycynie i wierzeniach ludowych
Rośliny towarzyszą człowiekowi od zawsze. Dostarczają materiałów do budowy schronienia i odzienia, stanowią pokarm, leczą choroby. Nic dziwnego, że nasi przodkowie darzyli niektóre gatunki szczególną uwagą, a w ich właściwościach dopatrywali się magicznego działania bóstw. W trakcie spaceru w Parku Brzeźnieńskim poszukamy dziko rosnących roślin leczniczych lub takich, które były obecne w wierzeniach i zwyczajach ludowych.
Termin: 15 lipca 2025, godz. 17:30
Miejsce zbiórki: Dom Zdrojowy, ul. Zdrojowa 2
Rezerwacja miejsc na spacer
Czy mucha może zostać kurierem? – przystosowania do zapylania
Dlaczego kwiaty mają różną wielkość, barwę i zapach? Do czego służą ostrogi, warżki i osklepki? W trakcie spaceru uczestnicy poznają różne strategie przystosowania roślin do zapylania. Spotkanie będzie okazją do podziwiania różnorodności kwiatów wiatro- i owadopylnych oraz ich obserwacji z wykorzystaniem wszystkich zmysłów.
Termin: 19 lipca 2025, godz. 10:00
Miejsce zbiórki: skrzyżowanie ul. Kartuskiej i Nowatorów, przy przystanku Kokoszki 01
Rezerwacja miejsc na spacer
Roślinne inwazje
Sprowadzone przez człowieka do celów ozdobnych, jako gatunki lecznicze lub jadalne, wymknęły się spod naszej kontroli i prowadzą ekspansję, zagrażając gatunkom rodzimym. Inwazyjne gatunki roślin często spotykamy w miastach. Jakie obowiązki, nakazy i zakazy nakłada na nas obowiązująca ustawa o gatunkach obcych? W trakcie spaceru po parkach i ulicach Zaspy uczestnicy nauczą się rozpoznawać pospolite rośliny inwazyjne i dowiedzą się, co robić, by nie przyczyniać się do ich rozprzestrzeniania.
Termin: 25 lipca 2025, godz. 17:30
Miejsce zbiórki: al. Jana Pawła II 50, przy przystanku Zaspa Szpital 01
Rezerwacja miejsc na spacer
Do zobaczenia!
fot. www.gdansk.pl