Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

gcm-download-2500-ARRELS aplikacja bezdomni 02-686233c956d97
Zdjęcie portretowe: Sylwia Ressel

Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Data publikacji 10:00

Osoby w bezdomności potrzebują wsparcia także latem

Prosimy mieszkanki, mieszkańców oraz turystów o społeczną wrażliwość i przekazywanie sygnałów o osobach w bezdomności, przebywających w miejscach niemieszkalnych w Gdańsku. Istotne są też zgłoszenia o osobach, które proszą o datki na ulicy. Potrzebujący otrzymają ofertę pomocy.

- Okres wakacyjny, kiedy często panują wysokie temperatury powietrza, jest trudny dla osób w bezdomności – mówi Robert Klimczak, kierownik Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR w Gdańsku. – Zwłaszcza dla tych, które z różnych przyczyn pozostają na ulicy, w miejscach niemieszkalnych. I w tym roku apelujemy do mieszkanek i mieszkańców, aby nie byli obojętni na społeczny problem. Państwa zgłoszenie może uratować zdrowie i życie potrzebującego człowieka. Dziękujemy za każdy sygnał. Potrzebującym oferujemy wsparcie. Jest ono adresowane również do osób proszących o datki. Przyjęcie wsparcia to niekiedy długotrwały proces. Jeśli ktoś nie przyjmie pomocy, zawsze do niego wracamy. Bowiem sensem naszej pracy jest skuteczność w działaniu. Cieszy nas, kiedy można komuś realnie pomóc.

Schronienie, opieka ratunkowo-sanitarna

Wsparcie proponują potrzebującym: pracowniczki i pracownicy socjalni gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz streetworkerzy. Działania prowadzą też funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Pomocy udzielają również organizacje pozarządowe, zaangażowane na rzecz potrzebujących. Osoba w bezdomności może skorzystać m.in. ze schronienia, pomocy finansowej, żywnościowej, rzeczowej, specjalistycznej - psychologicznej i prawnej, aktywizującej społecznie oraz higieniczno-sanitarnej. Proponowane wsparcie jest adekwatne do sytuacji potrzebującej osoby, jednak to ona zdecyduje, czy je przyjmie.

W Gdańsku osobom w bezdomności pomaga też wykwalifikowany zespół ambulansu ratunkowo-sanitarnego Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”. Usługa została uruchomiona w mieście w trosce o tę grupę społeczną. Od początku lipca 2024 r. do końca czerwca 2025 r. ratownicy udzielili wsparcia łącznie 337 osobom w bezdomności w Gdańsku, odbyło się blisko 730 porad i wizyt. Zespół ambulansu dwa razy w tygodniu, we współpracy z pracowniczkami i pracownikami socjalnymi Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR, dojeżdża do potrzebujących w mieście. Ratownicy udzielają pacjentom doraźnej pomocy medycznej, m.in. opatrują rany, owrzodzenia, wykonują pomiary podstawowych parametrów życiowych (ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi i temperatury), w razie wystąpienia wskazań także badania EKG. Świadczą też porady w zakresie profilaktyki zdrowia, higieny oraz przeciwdziałania uzależnieniom. Natomiast pracownicy MOPR proponują potrzebującym objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym.

Sygnał przekaż telefonicznie lub poprzez Arrels

Zgłoszenia o osobach w bezdomności oraz o osobach proszących o datki prosimy kierować do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy MOPR);
  • Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986;
  • Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Od 2018 roku w mieście działa też bezpłatna aplikacja Arrels. Stosując ją, można przekazać streetworkerowi wiadomość m.in. o dokładnej lokalizacji osoby w bezdomności. Dzięki sygnałowi z telefonu streetworker m.in. łatwiej dotrze z ofertą pomocy do potrzebujących. Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Aplikację wystarczy pobrać i uaktywnić: 

fot. www.gdansk.pl