Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańska Galeria Wolności3

Grzegorz Blachowski
GPEC

Data publikacji 18:28

Gdańska Galeria Wolności powstaje przy Jana z Kolna

Sieć ciepłownicza przy ul. Jana z Kolna zyska nowe oblicze. Pierwsze prace już ruszyły, a 31 maja w rejonie przystanku SKM Stocznia oficjalnie rozpocznie swoją działalność galeria wielkoformatowego graffiti. To wspólna inicjatywa Grupy GPEC i miasta Gdańska, która ma przemienić szarą infrastrukturę ciepłowniczą w barwną, tętniącą życiem przestrzeń promującą wolność i demokrację.

Realizacja projektu będzie przebiegać etapami. W pierwszej kolejności powstanie główny mural, utrzymany w tematyce wolności i równości. W kolejnych tygodniach artyści uliczni – głównie grafficiarze – uzupełnią galerię o nowe prace nawiązujące do wolności i demokracji. Podobne przedsięwzięcia z powodzeniem funkcjonują m.in. w Leeds i Berlinie.

Wolność i demokracja na murze

Fundamentem nowej przestrzeni artystycznej przy ul. Jana z Kolna są idee wolności i równości.

– Wolność i prawo wyboru to dla Gdańska coś więcej niż symbol – to codzienna odwaga podejmowania decyzji, wspólnego działania i troski o naszą przestrzeń – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dlatego cieszę się, że właśnie ten motyw stał się osią Gdańskiej Galerii Wolności. Sztuka uliczna ma moc – potrafi inspirować, budzić emocje i jednoczyć ludzi wokół wspólnych wartości. Otwarcie galerii w tym terminie nie jest przypadkowe – w Gdańsku obchodzimy właśnie Święto Wolności i Praw Obywatelskich. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie, że wolność może oznaczać coś innego dla każdego z nas, ale zawsze musi być wsparta szacunkiem i tolerancją dla różnorodności.

Odpowiedź na głosy mieszkańców

Projekt jest odpowiedzią na postulaty mieszkańców i radnych dotyczące estetyki napowietrznych ciepłociągów w rejonie ul. Jana z Kolna. Grupa GPEC wraz z Miastem Gdańsk analizowała, jak poprawić wygląd niemal półkilometrowego odcinka wzdłuż torów SKM.

– Rozważaliśmy różne opcje poprawy estetyki tego miejsca. Zakopanie rur napowietrznych w tym rejonie to dziesiątki milionów na inwestycje, które nie poprawią bezpieczeństwa dostaw dla mieszkańców – mówi Marcin Lewandowski, prezes Grupy GPEC. – Dlatego wybraliśmy rozwiązanie optymalne, łączące funkcjonalność w eksploatacji ciepłociągów z estetyką, wartościami demokratycznymi i racjonalnymi kosztami. Efekt idealnie będzie pasował zarówno do nas, jak i do miasta Gdańska.

Artyści z Trójmiasta i całej Polski

Oficjalne otwarcie Galerii zaplanowano na 31 maja. Do tego czasu prowadzone będą prace przygotowawcze, a także powstanie główny mural. Po inauguracji do działania przystąpią głównie artyści z Trójmiasta, którzy wzbogacą przesłanie muralu o własne, niezależne dzieła. W projekt zaangażują się także twórcy z innych części Polski.

– Projekt Grupy GPEC i Miasta Gdańska to świetny przykład na to, jak można twórczo wykorzystać techniczną infrastrukturę i zamienić ją w coś naprawdę wyjątkowego – mówi Marcin Budziński, dyrektor kreatywny projektu. – Dla mnie najważniejszy jest motyw wolności – to wartość, bez której trudno mi sobie wyobrazić tworzenie czy rozwój. Jako grafficiarz wiem, jak istotna jest przestrzeń, w której mogę swobodnie wyrażać siebie. A tu dostaliśmy prawie pół kilometra rurociągu – to ogromna powierzchnia i jeszcze większa szansa, by pokazać nasze przekonania, postawy i wartości.

fot. www.gdansk.pl