Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 10:30
Gdańsk w Wilnie 2025 – kultura, dialog i współpraca społeczna
W dniach 23–25 maja, w stolicy Litwy po raz kolejny odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne „Gdańsk w Wilnie 2025”. W ramach trzydniowego festiwalu zaprezentowane zostanie bogactwo artystyczne Gdańska i jego współczesna twórczość. W tym samym czasie przedstawiciele naszego miasta wezmą również udział w Gdańsko-Wileńskim Forum Samorządowym dotyczącym spraw społecznych i w XI Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych.
W festiwalu Gdańsk w Wilnie weźmie udział oficjalna delegacja miasta, w skład której wchodzą: Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, radni Miasta Gdańska: Maximilian Kieturakis i Marcin Mickun, Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Prezydenta ds. Kultury, Elżbieta Foltyniak, pełnomocniczka programu Gdańsk Miasto Literatury oraz delegacja Gdańskiego Archipelagu Kultury pod przewodnictwem dyrektorki Moniki Dylewskiej-Libery.
Festiwal Gdańsk w Wilnie to cykliczna inicjatywa zainicjowana przez samorządy Wilna i Gdańska. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz relacji polsko-litewskich, ma na celu prezentację dziedzictwa artystycznego Gdańska oraz współczesnej twórczości mieszkańców tego miasta. Trzydniowy program obejmuje wystawy sztuki wizualnej, spotkania literackie, koncerty muzyki dawnej i nowoczesnej oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Wszystkie wydarzenia festiwalu są bezpłatne i otwarte dla publiczności.
Kultura jako pomost między miastami
Program kulturalny festiwalu zainauguruje w piątek, 23 maja o godz. 12.00, wystawa fotografii „Fotogeniczne Wilno” na placu Ratuszowym, ukazująca wspólne dziedzictwo Wilna i Gdańska przez pryzmat fotografii dokumentalnej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawę będzie można oglądać na placu Ratuszowym do 2 czerwca.
Już w piątek od samego rana, o godz. 9.30 i 12.00, najmłodsi mieszkańcy Wilna będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach w Centrum Kultury w Nowej Wilejce. Zajęcia poprowadzi Dominika Knap – edukatorka z Gdańska specjalizująca się w pedagogice cyrku. Podczas spotkań dzieci i młodzież poznają podstawy współczesnej sztuki cyrkowej, m.in. poprzez ćwiczenia kuglarskie i ruchowe. To nie tylko świetna zabawa, ale też forma rozwoju kreatywności, wyrażania emocji i budowania poczucia wspólnoty. Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji pod adresem: https://bitly.cx/y2r4.
W piątkowe popołudnie, o godz. 16.00 w Galerii Inkubatora Kultury na Zarzeczu odbędzie się wernisaż wystawy indywidualnej Kory Tei Kowalskiej zatytułowanej „To nie są moje rzeczy”. Artystka w swoim subtelnym projekcie przywraca do życia zapomniane i porzucone przedmioty — niedoszyte sukienki, fragmenty tkanin, stare walizki będące echem dawnych migracji, czy niezrealizowane pomysły. Poprzez swoją twórczość tworzy poetycką narrację o pamięci, tożsamości oraz o tym, jak codzienne przedmioty mogą stać się nośnikami ludzkich historii. Wystawę można oglądać do 30 maja.
Literatura i muzyka — spotkania i koncerty w ramach festiwalu
W czwartek 23 maja o godz. 17:00 w Domu Literatów w Wilnie odbędzie się rozmowa pt. „Co znaczy być pisarzem w literackim mieście?”. W dyskusji wezmą udział twórcy i koordynatorzy z Gdańska i Wilna, m.in. Barbara Piórkowska, Marius Burokas i Elżbieta Foltyniak. Spotkanie poświęcone będzie roli literatury w budowaniu tożsamości miejskiej oraz jej zdolności do łączenia różnych środowisk.
Tego samego dnia o godz. 18:00 w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert barokowego zespołu trąbek Tubicinatores Gedanenses. Członkowie zespołu: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk, Filip Pysz i Paweł Szewczyk, grając na kopiach autentycznych instrumentów barokowych, odtworzą dawne, unikalne tradycje miejskich uroczystości i sygnałów bezpieczeństwa. Wstęp wolny — obowiązuje rejestracja.
W sobotni wieczór, 24 maja, o godz. 20:00 w Klubie Muzycznym Tamsta wystąpi gdański zespół Nene Heroine. Grupa znana z psychodelicznego, improwizowanego jazzu połączy dubowe rytmy z post-rockową estetyką, oferując intensywne muzyczne doświadczenie.
Festiwal zakończy się w niedzielę 25 maja o godz. 19:00 koncertem „Impresje dla Čiurlionisa” w kościele św. Apostołów Filipa i Jakuba w Wilnie. Wystąpią Monika Kaźmierczak, carillonisktka miejska z Muzeum Gdańska oraz Artur Samul i Zuzanna Podolak, którzy w kwietniu uczestniczyli w warsztatach poświęconych twórczości M. K. Čiurlionisa. Będzie można usłyszeć oryginalne kompozycje i improwizacje inspirowane obrazami artysty oraz nowe utwory specjalnie skomponowane na tę okazję przez Magdalenę Cynk i Loretę Narvilaitė.
Organizatorami festiwalu są Miasto Wilno, Miasto Gdańsk, Wileńskie Centrum Kultury oraz Gdański Archipelag Kultury.
Jesienią odbędzie się Festiwal Wilno w Gdańsku. Wydarzenia zaplanowano na początek października.
Gdańsk i Wilno razem dla rozwoju społecznego
Wizyta gdańskiej delegacji to także okazja do wymiany doświadczeń w zakresie polityki społecznej i edukacji. 22 i 23 maja odbędzie się Gdańsko-Wileńskie Forum Samorządowe dotyczące spraw społecznych, w którym udział wezmą przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz organizacji pozarządowych. Tematyka spotkań obejmie m.in. system wsparcia rodzin w kryzysie, pieczę zastępczą, deinstytucjonalizację oraz usamodzielnianie wychowanków.
XI Światowy Zjazdu Nauczycieli Polonijnych
W tym samym czasie w Wilnie odbędzie się XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych, w którym weźmie udział delegacja gdańskiej edukacji, w tym m.in. Justyna Dmitruk, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz przedstawiciele z gdańskich szkół i przedszkoli. W Wilnie pojawią się reprezentacje z Przedszkola nr 40, Szkół Podstawowych nr 27 i 38, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, Szkół Ekonomiczno-Handlowych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Morskich i Gdańskiej Szkoły Szermierki.
W dniach 23–25 maja zaplanowano bogaty program łączący warsztaty, sesje tematyczne oraz wydarzenia kulturalne. Rozpoczęcie zjazdu, 23 maja przewiduje zajęcia w terenie „Śladami Czesława Miłosza. Miłosz odkryty na nowo”, prowadzone przez dyrekcję i nauczycieli Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, a następnie zajęcia dotyczące tworzenia obrazu historycznego w tym samym gimnazjum. Uroczysta inauguracja zjazdu odbędzie się o godz. 15:00 z powitaniem gości, wystąpieniami okolicznościowymi oraz oprawą artystyczną zespołu Wilia. Wieczorem zaplanowano spotkanie plenerowe z koncertem na zamku w Trokach.
24 maja uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w spektaklu „Rozmowa Szymborskiej z Herbertem” oraz warsztatach dydaktycznych prowadzonych przez wybitnych ekspertów, takich jak prof. Łukasz Tischner czy Aleksandra Głowacz z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Popołudnie upłynie pod znakiem prezentacji wspólnych projektów edukacyjnych oraz koncertu plenerowego w historycznym parku w Mejszagole, gdzie mieści się Centrum Rzemiosła Tradycyjnego. Ostatni dzień zjazdu, 25 maja, poświęcony będzie ewaluacji wydarzenia, dyskusjom panelowym oraz prezentacji dobrych praktyk w pracy nauczycieli.
Projekt „Polacy Światu. Nobliści”, w ramach którego odbywa się XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych, wspiera grupa wybitnych ambasadorów ze świata kultury, nauki i sztuki. Wśród nich są m.in. prof. Tomas Venclova – litewski poeta i intelektualista polskiego pochodzenia, aktor Mirosław Baka, dr hab. Anna Wandtke-Wypych – skrzypaczka i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Sergiusz Nawrocki – lekarz onkolog, prof. Michał Rusinek – literaturoznawca i były sekretarz Wisławy Szymborskiej oraz Sebastian Wypych – kontrabasista i popularyzator muzyki klasycznej. Komitet Honorowy tworzą m.in. marszałkowie Adam Struzik i Łukasz Smółka, Piotr Adamowicz – przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, Tadeusz Pilat – wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata oraz prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.