Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Data publikacji 10:00
Zapraszamy w podróż dla przyszłości dzieci
W środę, 28 maja 2025 r. w Gdańsku kursować będzie specjalny tramwaj w ramach kampanii społecznej pt. „Daj przyszłość – zostań rodziną zastępczą”. Na pokładzie specjalistki i specjaliści Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie poinformują pasażerów, jak zostać opiekunem zastępczym dla dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych. Podróż tramwajem jest bezpłatna. Zapraszamy w drogę dla przyszłości najmłodszych!
Kremowy tramwaj z napisem „Daj przyszłość – zostań rodziną zastępczą” kursować będzie 28 maja br., w godzinach od 8.55 do ok. 17.00, na trasie: Strzyża PKM - Jelitkowo - Oliwa - Wrzeszcz - Hucisko - Siedlce - Morena - pętla Ujeścisko - Chełm - al. Armii Krajowej - Śródmieście - ul. Jana z Kolna - al. Hallera - Zaspa - Przymorze - Jelitkowo - Strzyża PKM. Pojazd spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, partnera środowego przedsięwzięcia MOPR, zatrzyma się na przystankach na tym odcinku. Podczas podróży pasażerki i pasażerowie otrzymają wiadomości i materiały o zastępczym rodzicielstwie. Pracowniczki i pracownicy Wydziału Pieczy Zastępczej gdańskiego MOPR na pokładzie zachęcać będą do wspierania dzieci, których życie jest trudne, naznaczone brakiem poczucia bezpieczeństwa i lękiem przed odrzuceniem. Dzieci doświadczyły złych emocji, mają deficyt miłości i akceptacji. A przecież można im stworzyć dom, otoczyć troską i szacunkiem, ofiarować szansę na lepsze życie i dobrą przyszłość.
- Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do włączenia się w naszą akcję dla dzieci – mówi Aleksandra Cwojdzińska-Pietruszka, kierownik Wydziału Pieczy Zastępczej gdańskiego MOPR. – W środę wsiądźcie do naszego tramwaju, a my podzielimy się z Wami wiedzą na temat zastępczego rodzicielstwa. Podpowiemy, kto może zostać opiekunem zastępczym, jakie trzeba spełnić wymagania formalne, ile trwa szkolenie dla osób chcących uzyskać status zastępczego rodzica. Wyjaśnimy, jakie wsparcie otrzymują: dziecko i opiekun. Bardzo liczymy na Państwa wrażliwość i chęć wspierania najmłodszych. Ogromnie dziękujemy spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje za udostępnienie pojazdu i świetne partnerstwo w organizacji akcji. Dziękujemy za to bezinteresowne zaangażowanie w działanie dla dzieci.
Dorośli dzieciom
Deficyt rodzin zastępczych jest problemem w całym kraju. Gdański MOPR niezmiennie zachęca ludzi odpowiedzialnych, otwartych na potrzeby najmłodszych i chcących nieść im wsparcie, do pełnienia roli opiekunów zastępczych.
Osoby, które chcą zostać zastępczym rodzicem dla dziecka, wziąć udział w wymaganym szkoleniu i uzyskać kwalifikację, proszone są o skontaktowanie się ze specjalistkami i specjalistami Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 lub 58 347 82 78, e-mail: mopr@gdansk.gda.pl. W ramach kampanii MOPR na rzecz tworzenia rodzin zastępczych, na facebooku działa też strona pt. „Daj Przyszłość – Piecza Zastępcza w Gdańsku”, z przydatnymi informacjami dla osób, które chcą się podjąć tej roli.
Szkolenie i kwalifikacja
Bezpłatne szkolenia odbywają się w siedzibie MOPR kilka razy w roku, po zebraniu grupy kandydatek i kandydatów na rodziców zastępczych. Trwają od 3,5 do 4 miesięcy. Godziny zajęć dopasowane są tak, by nie kolidowały np. z pracą zawodową uczestników. Szkolenia prowadzą trenerzy Wydziału Pieczy Zastępczej, w ramach programu PRIDE. Kładzie on nacisk na przekazanie wiedzy zarówno z zakresu opieki i wychowania dziecka, problemów z tym związanych, jak też specyfiki funkcjonowania rodziny zastępczej. Cały proces szkoleniowy kończy się otrzymaniem świadectwa, a następnie w kolejnym etapie – uzyskaniem kwalifikacji opiekuna zastępczego. To właśnie jej posiadanie pozwala na założenie rodziny zastępczej.
fot. MOPR