Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:00
Gdańsk stawia na zieleń – powstanie nowa jednostka miejska
Z myślą o mieszkańcach i klimacie - Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zostanie podzielony. Powstanie nowa, wyspecjalizowana jednostka miejska, która zajmie się wyłącznie zielenią i estetyką przestrzeni publicznej. To krok w kierunku bardziej zielonego, estetycznego i funkcjonalnego Gdańska.
Gdańsk planuje reorganizację w zakresie zarządzania przestrzenią publiczną. W 2026 roku z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zostanie wydzielona jednostka odpowiedzialna za zieleń oraz estetykę miejskiej przestrzeni. Zajmie się kompleksowym zarządzaniem zielenią, rekreacją i kształtowaniem przestrzeni wspólnej. To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, postulaty środowisk społecznych i konieczność przystosowania miasta do wyzwań klimatycznych.
Wydzielenie nowej jednostki i podział GZDiZ zostanie poddany pod głosowanie podczas majowej sesji Rady Miasta. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta, podział wejdzie w życie z początkiem stycznia 2026 roku.
Nowa jakość zarządzania przestrzenią publiczną
Nowa jednostka będzie odpowiadała za planowanie, utrzymanie i rozwój zieleni miejskiej, a także estetykę i funkcjonalność przestrzeni publicznych. Jej utworzenie oznacza także powiększenie zespołu specjalistów, wdrożenie nowoczesnych narzędzi cyfrowych, w tym inwentaryzacji drzew i mapowania zasobów w systemie GIS oraz integrację danych z GeoGdańskiem. Pozwoli to miastu na dokładniejsze planowanie działań, skuteczniejsze reagowanie na zmiany środowiskowe i lepsze gospodarowanie zasobami. Reorganizacja to także szansa na przyspieszenie realizacji projektów zgłaszanych przez mieszkańców w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego.
Nowo powołana jednostka będzie odpowiedzialna m.in. za:
- utrzymanie parków, skwerów, zieleńców oraz zieleni przyulicznej,
- dbanie o estetykę przestrzeni publicznych – m.in. poprzez odpowiednie zagospodarowanie terenów zielonych, opracowywanie standardów wyposażenia przestrzeni publicznej czy dobór małej architektury,
- opracowywanie wybranych projektów inwestycyjnych związanych z zielenią i przestrzenią publiczną oraz ich realizację,
- organizację konkursów na zagospodarowanie przestrzeni publicznej,
- działania na rzecz zwiększenia bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej,
- utrzymanie obiektów rekreacyjnych na administrowanych przez nią terenach, takich jak siłownie i place zabaw,
- utrzymanie cmentarzy komunalnych,
- utrzymanie pomników.
Z perspektywy organizacyjnej
W nowej strukturze nie zmienią się warunki zatrudnienia pracowników. Do jednostki przejdą wszystkie zespoły merytoryczne związane z zielenią i przestrzenią publiczną, a także część pracowników wspierających ich działania. Nie zostanie utworzona żadna dodatkowa komórka – struktury zostaną jasno rozdzielone. Dział Użytkowania Przestrzeni Publicznej pozostanie w GZDiZ ze względu na swoje kompetencje w zakresie wydawania decyzji administracyjnych dotyczących pasa drogowego.
Ze względu na skalę zmian, reorganizacja wymagać będzie starannego zaplanowania i ścisłej współpracy w najbliższych miesiącach. Miasto zakłada konieczność wdrożenia tymczasowych rozwiązań organizacyjnych, które pozwolą zachować ciągłość realizacji zadań. Nowa jednostka będzie miała również nową siedzibę – lokalizacja zostanie wybrana z uwzględnieniem dobrej dostępności komunikacyjnej, zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców.
Utworzenie wyspecjalizowanej jednostki to decyzja, która wpisuje się w długofalową politykę miasta na rzecz poprawy jakości życia, lepszej ochrony środowiska i większej transparentności w zarządzaniu przestrzenią publiczną.