Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku
Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:35
Nowe życie zabytkowych kamienic. Zainaugurowano przy nich Gdańskie Dni Sąsiedzkie
We Wrzeszczu zakończono kompleksowy remont dwóch zabytkowych kamienic. Łączy je klatka schodowa, a mieszczą się przy dwóch adresach: Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1. Ich remont kosztował blisko 26 milionów złotych i był największą inwestycją Gdańskich Nieruchomości. To tam zainaugurowano dziś Gdańskie Dni Sąsiedzkie. W jednej z odnowionych kamienic działać będzie Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7.
W piątek, 9 maja Gdańskie Dni Sąsiedzkie zainaugurowano właśnie tam konferencją prasową. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz jej zastępczyni Monika Chabior opowiedziały o inwestycji i zapowiedziały trwające od 9 maja do 30 czerwca sąsiedzkie spotkania.
Dwie kamienice: jedna dla stowarzyszenia, druga na wynajem
Oba budynki pochodzą z przełomu XIX i XX w. Były to kamienice mieszczańskie o dużej wartości historycznej. Obie znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków, dlatego architektoniczne detale zostały odrestaurowane według wytycznych konserwatora zabytków. W kamienicy przy Jaśkowa Dolina 7 mieściły się przez lata specjalistyczne przychodnie lekarskie dla dzieci. Przed samym remontem działały tam także dom sąsiedzki, akademia seniora oraz biura organizacji pozarządowych. Kamienica przy ul. Pniewskiego 1, ze względu na gorszy stan techniczny, stała pusta.
- Cieszę się, że możemy dziś wspólnie oglądać efekty modernizacji dwóch pięknych, zabytkowych kamienic we Wrzeszczu – przy ul. Jaśkowa Dolina i Pniewskiego. To inwestycja warta ponad 26 milionów złotych, która nie tylko przywróciła blask architekturze z przełomu XIX i XX wieku, ale też tchnęła nowe życie w tę część miasta. Dziękuję Gdańskim Nieruchomościom za realizację jednego z największych projektów w ich historii – zarówno pod względem kosztów, jak i skali prac. Budynki te będą miały podwójną funkcję: część zostanie przeznaczona na wynajem komercyjny, a część – jak wcześniej – służyć będzie lokalnej społeczności - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Znajdą tu miejsce organizacje pozarządowe oraz dom sąsiedzki, który – jestem pewna – będzie tętnił życiem i integracją mieszkańców. To przykład, jak w Gdańsku konsekwentnie dbamy o dziedzictwo architektoniczne, nie tylko je chroniąc, ale też adaptując do współczesnych potrzeb. Podobne działania prowadzimy w Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni czy na Biskupiej Górce. Zapraszam wszystkich mieszkańców do odwiedzin – już w drugiej połowie czerwca będzie można wejść do środka i zobaczyć, jak pięknie te przestrzenie zostały odnowione. To naprawdę robi wrażenie.
- Remont kamienic został zakończony, dlatego zdecydowaliśmy o ich przeznaczeniu. W jednej z nich od kilku lat działał Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7, prowadzony przez Stowarzyszenie Morena. Postanowiliśmy ją więc użyczyć w dalszym ciągu Stowarzyszeniu. W najbliższych tygodniach podpiszemy stosowną umowę na użyczenie wszystkich 9 lokali w budynku – mówi Emilia Lodzińska. – Kamienicę przy Pniewskiego 1 wynajmiemy natomiast na cel komercyjny. Warto podkreślić, że całość odrestaurowanych kamienic to 1600m2.
Kompleksowy remont budynków zrealizowano w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). To program, dzięki któremu przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego remonty przejdzie 26 budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w Gdańsku.
Wsparcie lokalowe miasta dla organizacji pozarządowych
W tym miejscu warto podkreślić, że miasto mocno wspiera organizacje pozarządowe w ich działalności poprzez użyczenie im lokali. Gdańskie Nieruchomości zawarły aż 281 umów z organizacjami pozarządowymi na ich statutową i jakże ważną dla gdańszczan i gdańszczanek działalność.
158 umów to umowy użyczenia bez opłat czynszowych – zawarte na czas określony, najdłużej na 10 lat, z możliwością przedłużenia umowy na wniosek organizacji. 123 umowy najmu (z preferencyjnymi stawkami czynszu 5% lub 10 % stawki bazowej) – zawarte są na czas nieokreślony. Umowy zawarte są z organizacjami działającymi na rzecz pożytku publicznego, niewykonujące w lokalach działalności zarobkowej.
Sąsiedzkie relacje są ważne
- Jesteśmy dziś w sercu Wrzeszcza – pięknej, historycznej dzielnicy Gdańska, która dynamicznie się rozwija. Kiedy patrzę wokół, myślę o tym, jak ważna jest sąsiedzkość – relacje, które budujemy na co dzień. To właśnie one tworzą tożsamość naszego miasta. Zależy nam, by każdy mieszkaniec Gdańska czuł się tu dobrze. A żeby tak było, musimy żyć w otwartej, przyjaznej i bezpiecznej wspólnocie. Dlatego zapraszam na Gdańskie Dni Sąsiedzkie – wyjątkowe wydarzenie, które po przerwie związanej z pandemią wraca w pełnej formie. Od dziś aż do 30 czerwca zachęcamy mieszkańców do organizowania spotkań, podczas których będą mogli poznać swoich sąsiadów, dzielić się pasjami i budować więzi – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Bezpieczeństwo zaczyna się od relacji, tego, że się znamy. Dlatego zapraszam do zapisów, odebrania pakietów startowych, a także do udziału w Targach Dobrych Praktyk w Centrum Dolna Brama, które zaplanowano na 16 maja. W poprzednich edycjach udział brało nawet 25 tysięcy osób – mam nadzieję, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej!
W Gdańsku pielęgnowanie sąsiedzkich relacji to nie chwilowy trend, lecz stały element miejskiej tożsamości. Świadczy o tym choćby dynamiczna działalność 32 domów i klubów sąsiedzkich, które – przy wsparciu samorządu – stały się lokalnymi centrami integracji i zaangażowania społecznego. W ramach Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2025 na działalność domów i klubów sąsiedzkich przeznaczono aż 4,5 mln zł. W przypadku większości placówek chodzi o działanie 3,5-letnie.
Wsparciem codziennej działalności placówek mogą stać się Gdańskie Dni Sąsiedzkie, które wracają po kilkuletniej przerwie. Inicjatywa, która przez dekadę scalała wspólnoty lokalne, dziś znów tchnie życie w podwórka, skwery i place. Do końca czerwca miasto będzie pulsowało energią oddolnych inicjatyw: od pikników i warsztatów po kino plenerowe i sąsiedzkie ogniska – wszystko po to, by być razem, tu i teraz.
Gdańskie Dni Sąsiedzkie
Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem Stara Oliwa. Od 2009 roku do wybuchu pandemii za wydarzenie odpowiadał Instytut Kultury Miejskiej. W 2020 roku obostrzenia uniemożliwiły jednak organizację działań sąsiedzkich. Pod szyldem Gdańskich Dni Sąsiadów co roku w Gdańsku i w regionie odbywało się od kilkudziesięciu do ponad 200 wydarzeń dla nawet 25 tysięcy osób.
Właśnie te liczne, oddolne inicjatywy sprawiły, że od tego roku formuła będzie kontynuowana. W ramach Gdańskich Dni Sąsiedzkich gdańszczanki i gdańszczanie mogą tworzyć wydarzenia: od kameralnych spotkań integracyjnych, przez warsztaty tematyczne i pikniki, po kina plenerowe, pchle targi czy gry i zabawy dla najmłodszych. Aktywności mogą odbywać się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i na terenach prywatnych.
Cel? Silniejsze sąsiedztwa, bezpieczniejsze dzielnice
Do udziału w inicjatywie zaproszone są szkoły, rady dzielnic, instytucje miejskie, liderki i liderzy lokalni, grupy nieformalne, kluby seniora, domy i kluby sąsiedzkie – a przede wszystkim wszystkie osoby, które mają pomysł na sąsiedzkie działanie i chęć wcielenia go w życie.
Celem Gdańskich Dni Sąsiedzkich jest:
- wzmocnienie wspólnot lokalnych poprzez budowanie lepszych relacji z ludźmi, którzy nas otaczają,
- wzmocnienie więzi międzyludzkich i międzysąsiedzkich,
- wyposażenie grup sąsiedzkich w narzędzia wspierające powyższe,
- wzmacnianie poczucia lokalnego bezpieczeństwa,
- wspieranie aktywności obywatelskiej i lokalnych projektów społeczności.
Dodaj swoje wydarzenie do mapy i odbierz pakiet startowy
Każde zgłoszone wydarzenie można umieścić na specjalnej mapie dostępnej na stronie gdansk.pl – za pomocą formularza online. Organizatorzy wydarzeń otrzymają tzw. „pakiet startowy” od Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych WRS. W zestawie znajdą się m.in. plakaty, zaproszenia, naklejki z imionami czy girlandy.
Miejsca, w których można odbierać pakiety startowe podczas Gdańskich Dni Sąsiedzkich:
- Centrum Dolna Brama, ul. Dolna Brama 8
- Dom Sąsiedzki "Gościnna Przystań", ul. Dworcowa 11
- Dom Sąsiedzki Chełm, ul. Biegańskiego 10/12
- Dom Sąsiedzki Garaż, ul. Kielnieńska 128
- Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7, ul. Sobótki 1
- Dom Sąsiedzki na Biskupiej Górce, ul. Biskupia 4
- Dom Sąsiedzki Piecki-Migowo, ul. Jaśkowa Dolina 105
- Dom Sąsiedzki w Lipcach, ul. Trakt Św. Wojciecha 264
- Dom Sąsiedzki w Pałacu, ul. Batorego 18
- Dom Sąsiedzki Zakopianka, ul. Zakopiańska 40
- Inkubator Sąsiedzkiej Energii, ul. Reduta Wyskok 2
- Oliwski Dom Sąsiedzki, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25
16 maja: Giełda Dobrych Praktyk
W piątek, 16 maja, w godz. 16.00 – 19.00 w Centrum Dolna Brama odbędzie się Giełda Dobrych Praktyk – Piknik Sąsiedzki. To okazja do spotkania osób animujących społeczności lokalne, podczas którego będzie można zgłosić inicjatywę w ramach Gdańskich Dni Sąsiedzkich i odebrać pakiet startowy. Podczas wydarzenia odbędą się także warsztaty ogrodnicze i animacje dla dzieci.
fot. www.gdansk.pl