Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Data publikacji 09:00
Rodzice zastępczy potrzebni od zaraz
Problem dotyczy całej Polski - brakuje rodzin zastępczych dla dzieci pozbawionych opieki biologicznych rodziców. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku gorąco zachęca do współpracy mieszkanki i mieszkańców, którzy są otwarci na potrzeby najmłodszych i gotowi nieść im tak potrzebne wsparcie.
Troski, wrażliwości, szacunku i domowego bezpieczeństwa potrzebują dwaj bracia. Chłopcy są w wieku czterech i sześciu lat. Mieszkanki i mieszkańcy, którzy chcą stworzyć im rodzinę, dać dzieciom przyszłość, proszeni są o pilne skontaktowanie się ze specjalistkami i specjalistami Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 lub 58 347 82 78, e-mail: mopr@gdansk.gda.pl. Przydatne wiadomości dla osób zainteresowanych założeniem rodziny zastępczej dostępne są również m.in. na stronie na Facebooku pt. „Daj Przyszłość – Piecza Zastępcza w Gdańsku”.
Pary, single – szkolenia są dla Was
Gdański MOPR zaprasza też mieszkanki i mieszkańców, osoby empatyczne i odpowiedzialne, otwarte na potrzeby dzieci, do udziału w szkoleniu dla kandydatów na opiekunów zastępczych (kontakt z WPZ MOPR powyżej). To oferta dla par, singli. Bezpłatne szkolenia odbywają się w siedzibie MOPR kilka razy w roku, po zebraniu grupy kandydatek i kandydatów. Godziny zajęć dopasowane są tak, by nie kolidowały np. z pracą zawodową uczestników. Szkolenie, które trwa od 3,5 do 4 miesięcy, prowadzą w ramach programu PRIDE wykwalifikowani trenerzy Wydziału Pieczy Zastępczej. Program kładzie nacisk na przekazanie wiedzy zarówno z zakresu opieki i wychowania dziecka, problemów z tym związanych, jak też specyfiki funkcjonowania rodziny zastępczej. Zajęcia mają charakter warsztatowy z elementami dydaktycznymi. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się m.in. jak budować więzi z dzieckiem i prawidłowo zaspokajać jego potrzeby rozwojowe. Jak poradzić sobie z opieką nad dzieckiem, które było naznaczone ciągłymi zmianami w życiu i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Trenerzy m.in. podpowiedzą rozwiązania opiekuńczo-wychowawczych problemów. Proces szkoleniowy kończy się otrzymaniem świadectwa, a następnie w kolejnym etapie – uzyskaniem kwalifikacji opiekuna zastępczego. Jej posiadanie pozwala na założenie zastępczej rodziny.
Przyszłość dzieci w rękach dorosłych
W 2024 roku w ramach prowadzonej przez MOPR kampanii społecznej, pomocowej pt. „Daj przyszłość – zostań rodziną zastępczą” powstało 16 nowych, zawodowych rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Akcja kontynuowana jest także w roku bieżącym. Od 12 maja do 29 czerwca 2025 r. wiadomości o kampanii, kontakcie do specjalistów Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR dostępne będą m.in. na ekranach w komunikacji miejskiej w Gdańsku. Dodajmy, że w rodzinnych formach pieczy zastępczej przebywa ok. 700 gdańskich dzieci, które nie mogą liczyć na biologicznych rodziców. Troskliwą opieką otaczają ich rodzice zastępczy. To właśnie oni dają dzieciom szansę na przyszłość
fot. specjaliści gdańskiego MOPR podczas akcji Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą, na Jarmarku św. Dominika w 2024 r., fot. MOPR