Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

80 lat WiMBP w Gdańsku

Dagny Kurdwanowska
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Data publikacji 15:00

80 lat z książką! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku świętuje jubileusz

Premiera książki Macieja Siembiedy, spotkania m.in. z Michałem Rusinkiem, Julem Łyskawą, Filipem Cembalą, Sylwią Chutnik - tak w maju Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku świętuje swoje 80. urodziny. Co jeszcze przygotowano z okazji jubileuszu?

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku (WiMBP) obchodzi w tym roku swoje 80. urodziny. Z tej okazji instytucja zaprasza mieszkańców Trójmiasta i Pomorza do wspólnego świętowania podczas Tygodnia Bibliotek (5-11 maja) oraz kolejnych wydarzeń zaplanowanych na nadchodzące miesiące. Jubileusz to doskonała okazja do przypomnienia bogatej historii biblioteki oraz zaprezentowania jej nowoczesnego oblicza.

Obchody 80-lecia rozpoczną się w Tygodniu Bibliotek, który wypełnią spotkania autorskie i panele dyskusyjne, ukazujące różnorodność działań biblioteki.

W programie m.in.:

  • Poniedziałek, 5 maja, godz. 18:00 (Biblioteka pod Żółwiem): Rozmowa o zdrowiu psychicznym młodzieży inspirowana serialem „Dojrzewanie” z udziałem psycholożki dr Agnieszki Paczkowskiej, Magdaleny Bigaj i Sylwii Chutnik. Wydarzenie zainauguruje festiwal literacko-psychologiczny „TYlko relacJA”.
  • Wtorek, 6 maja, godz. 18:00 (Biblioteka Manhattan): Pomorska premiera najnowszej powieści Macieja Siembiedy „Sobowtór”. Spotkanie będzie również symbolicznym powrotem Oliwskiego Klubu Kryminału. Podczas wydarzenia zapowiedziana zostanie niespodzianka dotycząca festiwalu Afera Kryminalna.
  • Środa, 7 maja, godz. 18:00 (Biblioteka pod Żółwiem): Panel poetycki „Czym dziś jest dla nas poezja?” z udziałem Julii Szychowiak, Urszuli Morgi i Grzegorza Kwiatkowskiego.
  • Czwartek, 8 maja, godz. 18:00 (Biblioteka Manhattan): Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Porozmawiamy m.in. o gdańskiej książce pisarza, kulturze słowa i plastyczności naszego języka.
  • Piątek, 9 maja, godz. 18:00 (American Corner): Rozmowa o literaturze i Ameryce z Julem Łyskawą (laureatem Paszportów Polityki) oraz amerykanistą Michałem Choińskim.
  • Sobota, 10 maja, godz. 17:00 (Galeria Madison): Spotkanie autorskie z aktorem i pisarzem Filipem Cembalą.
  • Niedziela, 11 maja, godz. 10:00: Spacer po Stoczni, podczas którego odszukamy ul. Biblioteczną. Spacer poprowadzi Andrzej Trzeciak, ekspert w zakresie dziedzictwa kulturowego Stoczni Gdańskiej - autor artykułów, książek i wykładów na ten temat.

Od trudnych początków do nowoczesnej sieci

Historia WiMBP w Gdańsku sięga lipca 1945 roku, kiedy to w Oliwie powstała pierwsza powojenna wypożyczalnia. Mimo trudnych warunków, sieć biblioteczna dynamicznie się rozwijała. Oficjalnie Biblioteka zyskała miano Wojewódzkiej i Miejskiej 1 stycznia 1955 roku. Od 1981 roku główna siedziba biblioteki mieści się przy Targu Rakowym, a od 1994 roku instytucja nosi imię Josepha Conrada Korzeniowskiego. Dziś WiMBP to sieć 29 filii (kolejna otworzy się jesienią przy Alei Vaclava Havla), oferujących blisko 700 tysięcy egzemplarzy książek, audiobooków i multimediów.

Biblioteka – więcej niż wypożyczalnia

Gdańskie filie biblioteczne to tętniące życiem lokalne centra kultury. Od nowoczesnych mediatek, jak Biblioteka Manhattan, po kameralne miejsca z duszą, jak Biblioteka pod Żółwiem czy Filia Gdańska – każda placówka oferuje bogaty program spotkań, warsztatów i zajęć. Instytucja idzie z duchem czasu, inwestując w ofertę cyfrową – ebooki, audiobooki oraz digitalizację zbiorów w ramach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Czytelnicy mogą korzystać także z drukarek 3D czy profesjonalnego studia nagrań.

To nie koniec atrakcji!

W maju i czerwcu  do Gdańska przyjadą także autorzy i autorki zagraniczni. Będzie można spotkać się m.in. z finalistą Nagrody Bookera. Z kolei na początku lipca odbędzie się (po raz pierwszy latem!) jeden z ulubionych festiwali literackich na Pomorzu – Afera Kryminalna. Wiele spotkań będzie miało charakter plenerowy. Nie zabraknie też spacerów kryminalnych, warsztatów i spotkań z ekspertami kryminalistyki. Szczegóły wydarzeń i program festiwalu podamy wkrótce.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie: www.wbpg.org.pl

fot. www.gdansk.pl