Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Antoni Michna tablica
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:30

Upamiętnienie Antoniego Michny w Letnicy

W niedzielę, 27 kwietnia ok. godz. 12.00 na budynku Domu Otwartego przy ul. Uczniowskiej 22 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Antoniego Michnę, społecznika, przedwojennego dyrektora szkoły w Letnicy, wybitnego działacza organizacji polskich w Wolnym Mieście Gdańsku, inicjatora utworzenia parafii i budowy kościoła, zamordowanego w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Z inicjatywą upamiętnienia Antoniego Michny wystąpili przedstawiciele Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Anny i Joachima w Gdańsku Letnicy. Uroczystość poprzedzi eucharystia o godz. 11.00. Tablica zawiśnie na budynku Domu Otwartego przy ul. Uczniowskiej 22, w którym upamiętniany pracował jako nauczyciel i kierownik szkoły.

W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska, ks. dr Bartłomiej Stark, proboszcz przedwojennego kościoła polskiego pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, ks. dr Leszek Jażdżewski, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gdańskiej, Małgorzata Klassen, wicedyrektor Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku Nowym Porcie oraz Andrzej Zaleski, prezes Kolejowych Zakładów Usługowych w Gdańsku Letnicy.

Antoni Michna (17 maja 1870, Wysoka k. Starogardu Gdańskiego – 14 kwietnia 1940, obóz Stutthof)

Nauczyciel, wychowawca, wybitny działacz polskiej społeczności w Gdańsku.

Z Gdańskiem związany był od początku XX wieku. Uczył w szkołach powszechnych i średnich na terenie miasta – najpierw w Siedlcach, a od 1906 roku w szkole średniej Głównego Miasta. Od 1911 przez ponad dwie dekady kierował szkołą powszechną w Letnicy, gdzie angażował się również w życie religijne i społeczne dzielnicy, inicjując m.in. budowę kościoła św. Anny i Joachima oraz tworzenie lokalnej parafii.

W trudnych latach II Wolnego Miasta Gdańska aktywnie działał na rzecz polskiej oświaty i kultury. Był prezesem Towarzystwa Nauczycieli Polskich, członkiem Gdańskiej Macierzy Szkolnej, komitetu narodowej zbiórki na rzecz polskiego szkolnictwa, a także przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Mężczyzn Katolickich. Pomimo podziałów wśród gdańskiej Polonii, nieustannie dążył do jedności i współpracy, co znalazło wyraz w jego zaangażowaniu w działalność Gminy Polskiej Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

Po wybuchu II wojny światowej, jako osoba szczególnie zasłużona dla polskości Gdańska, został aresztowany przez niemieckie władze i osadzony w obozie koncentracyjnym Stutthof, gdzie zmarł w 1940 roku. Jego nazwisko znalazło się w Sonderfahndungsbuch Polen – specjalnej niemieckiej liście Polaków przeznaczonych do represji.

Od 2000 roku jest patronem jednej z ulic w Gdańsku-Letnicy. Upamiętniony również na tablicy ku czci nauczycieli polskich z II WMG przy ul. Wałowej oraz w kościele św. Anny i Joachima, któremu poświęcił część swojego życia.

fot. www.gdansk.pl