Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

UTF-8halo tu wyspa 1 2025 okladka
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 09:00

Co słychać na Wyspie Sobieszewskiej? Nowy numer Halo, tu Wyspa

Halo, tu Wyspa to dzielnicowa gazeta, która przybliża mieszkańcom i turystom życie dzielnicy, przypomina o historii tego wyjątkowego miejsca oraz zapowiada najbliższe wydarzenia na Wyspie Sobieszewskiej. Tym razem w kalendarium imprez m.in: warsztaty z pierwszej pomocy „Ratuj i Reaguj” (26 kwietnia), Rajd Rowerowy „Polówka” (27 kwietnia), znany i lubiany Karnawał Latawców (8 czerwca) oraz Dzień Edukacji Wodnej i Powitanie Lata na Wyspie Sobieszewskiej (14 czerwca). Bezpłatna gazeta dostępna jest online i w wersji papierowej.

W bieżącym numerze „Halo, tu Wyspa” spoglądamy 130 lat wstecz, kiedy to przekop Wisły trwale zmienił geograficzny krajobraz regionu, a także ostatecznie ukształtował Wyspę Sobieszewską. Dowiadujemy się także, z kolejnej części artykułu Waldemara Nocnego na temat ostatnich 50-lat Wyspy, więcej na temat codziennego życia dzielnicy w końcówce lat 70.

Okrągła rocznica powstania Wyspy Sobieszewskiej była też okazją do poznania spojrzenia najmłodszych mieszkańców na dzielnicę. Prezentujemy wyniki konkursu zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 88 w Świbnie na projekt znaczka pocztowego z Wyspy i legendę na temat powstania Wyspy Sobieszewskiej.

Historię dzielnicy, przez osobiste opowieści mieszkańców, poznajemy za pomocą podcastów realizowanych przez Wyspę Skarbów GAK w projekcie „Jedna Wyspa. Wiele wspomnień”. Rybacy, rolnicy, osoby prowadzące pensjonaty, pracujące w sektorze turystyki i gastronomii opowiadają o tym, jak przez lata zmieniała się Wyspa Sobieszewska.  

Trwają przygotowania do 27. Światowego Jamboree Skautowego, które odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej latem 2027 roku. To wieloletni proces, którego ostatnie działania podsumowujemy na łamach gazety. 

W „Halo, tu Wyspa” znajdują się także zapowiedzi najbliższych wydarzeń kierowanych do mieszkańców. Już 26 kwietnia będą mieli okazję doskonalić się z pierwszej pomocy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów Chorągwi Gdańskiej ZHP. 27 kwietnia Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej zaprasza na, upamiętniający wybitnego geografa i poetę Wincentego Pola, rajd rowerowy „Polówka”. Od 3 maja Szkoła Żeglarstwa Szekla organizuje bezpłatne zajęcia żeglarskie dla najmłodszych mieszkańców Wyspy. Natomiast w czerwcu zacznie się powoli sezon wakacyjny. Otworzy go 8 czerwca Karnawał Latawców organizowany przez Wyspę Skarbów GAK. Tydzień później, 14 czerwca, podczas Dnia Edukacji Morskiej, dorośli i dzieci będą mogli bliżej poznać zagadnienia związane z wodą i morzem i powitać lato na Wyspie Sobieszewskiej z Chórem Szantowym „Zawisza Czarny”.

Bezpłatna gazetka dostępna jest online oraz w wersji drukowanej w Wyspie Skarbów GAK, OSP Gdańsk Sobieszewo, OSP Gdańsk Świbno, Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN oraz w Bibliotece na Wyspie (Filii WiMPB) oraz Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

---

Dzielnicowa gazetka powstaje dzięki finansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. „Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, pokazywać ciekawostki historyczne i przyrodnicze, relacjonować życie dzielnicy. 

„Halo, tu Wyspa” jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz Partnerów Programu. Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: programspoleczny@gdansk.gda.pl

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.

fot. www.gdansk.pl