Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Sowa siedząca na pniu drzewa.
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:00

Spacerem przez Gdańsk – przyrodnicze odkrywanie miasta z przewodnikiem

W kwietniu Gdańsk zamienia się w otwartą salę wykładową pod gołym niebem. Dzięki inicjatywie Wydziału Ekologii i Energetyki Urzędu Miejskiego oraz grupy Przyrodnicze Story, mieszkańcy wszystkich dzielnic będą mogli wziąć udział w wyjątkowych spacerach przyrodniczych. Celem projektu, realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego, jest przybliżenie gdańszczankom i gdańszczanom fascynującego świata przyrody, który współistnieje z miejskim życiem.

Zaplanowano osiem tematycznych spacerów z udziałem doświadczonych przyrodników, ekologów i pasjonatów natury. Każde wydarzenie to nie tylko spacer po zielonych zakątkach miasta, ale przede wszystkim okazja do zdobycia wiedzy o miejskiej faunie i florze, która często ukryta jest na wyciągnięcie ręki.

Z pasją o naturze – spacery z ekspertami

Każdy ze spacerów prowadzony będzie przez doświadczonych edukatorów i przyrodników, którzy nie tylko dzielą się wiedzą, ale również pomagają dostrzec to, co na co dzień umyka naszej uwadze – życie dzikich zwierząt w miejskich zakątkach, wiosenne przemiany roślinności czy unikalne relacje międzygatunkowe. Udział w spacerach jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

– Wiosenny cykl spacerów przyrodniczych to nie tylko okazja do spotkania z naturą w samym sercu miasta, ale też szansa na lepsze zrozumienie roli dzikich zwierząt, takich jak bobry czy sowy, w miejskim ekosystemie. Warto zabrać rodzinę, znajomych i wspólnie odkrywać Gdańsk z innej perspektywy – pod okiem pasjonatów, którzy potrafią opowiadać o przyrodzie w angażujący i inspirujący sposób – mówi Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska.

Program kwietniowych spacerów obejmuje każdą dzielnicę Gdańska i pozwala uczestnikom odkrywać różnorodność lokalnych siedlisk – od nadmorskich lasów i miejskich parków, przez brzegi kanałów, po ukryte enklawy dzikiej przyrody w centrum miasta. Uczestnicy poznają zwyczaje ssaków, płazów i ptaków, uczą się rozpoznawania roślin i tropów zwierząt, a także dowiadują się, jak chronić miejską bioróżnorodność.

Program kwietniowych spacerów:

16 kwietnia, godz. 17:30
„Wyścig po światło – wiosenne przebudzenie w świecie roślin”
Park Oruński, ul. Gościnna 2 (zbiórka pod dworem)
Wiosna to czas rywalizacji roślin o dostęp do światła. Wspólnie z botanikami poszukamy śladów wiosny i porozmawiamy o strategiach przetrwania roślin miejskich.
Rejestracja

23 kwietnia, godz. 17:00
„Bobry żyją w mieście”
ul. Sztutowska 19, przy Hotelu Kaper
Poznamy bobry jako inżynierów przyrody – ich zwyczaje, budowle i wpływ na miejski ekosystem.
Rejestracja

25 kwietnia, godz. 17:00
„Bobry – inżynierowie z urodzenia i pasji”
ul. Ołowianka, Most Kamieniarski
Spacer poświęcony bobrom mieszkającym w sercu Gdańska – z obserwacją ich śladów i rozmową o ich znaczeniu ekologicznym.
Rejestracja

25 kwietnia, godz. 20:00
„Śladem nocnych drapieżników”
ul. Łódzka, skrzyżowanie z ul. Płocką
Wieczorna wyprawa na Kozaczą Górę w poszukiwaniu sów. Uczestnicy będą mieli okazję nasłuchiwać ich głosów i poznać tajniki ich obserwacji.
Rejestracja

26 kwietnia, godz. 08:00
„Płazy w naszym sąsiedztwie”
ul. Myśliwska 102, parking przy Biedronce
Spacer edukacyjny poświęcony płazom – ich siedliskom, cyklowi życiowemu i sposobom rozpoznawania gatunków.
Rejestracja

26 kwietnia, godz. 21:00
„Sowy w dużym mieście”
ul. Olszyńska, przystanek "Mostowa 02"
Nocna wyprawa poświęcona sowom żyjącym w pobliżu człowieka – z obserwacją, edukacją i zachętą do udziału w projektach naukowych, takich jak Atlas Sów Polski.
Rejestracja

27 kwietnia, godz. 10:00
„Ptaki Opływu Motławy”
ul. Grodza Kamienna 5, przy Bramie Nizinnej
Wędrówka z ornitologiem wzdłuż Opływu Motławy to okazja do poznania bogactwa miejskiej awifauny.
 Rejestracja

29 kwietnia, godz. 16:00
„Spacer z teriologiem”
ul. Łowicka 16, przystanek linii 111
W poszukiwaniu śladów dzikich ssaków w nadmorskich lasach Gdańska – od łosi po wydry, pod czujnym okiem specjalisty.
Rejestracja

Spacery dla każdego

Spacery skierowane są do wszystkich – niezależnie od wieku czy poziomu wiedzy przyrodniczej. To idealna okazja, by wziąć głęboki oddech, spędzić czas na świeżym powietrzu i na nowo odkryć Gdańsk – tym razem oczami przyrodników.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.

Więcej informacji o nadchodzących spacerach przyrodniczych znajdziecie na stronie Zielony Gdańsk – Ekologia, gdzie przez kolejne miesiące – aż do późnej jesieni – pojawiać się będą nowe propozycje spacerów edukacyjnych w każdej dzielnicy miasta.