Sara Miotk
Zakład Utylizacyjny
Data publikacji 13:52
Gdańsk liderem mikrolasów w Polsce – posadziliśmy już siódmy!
W sobotę, 12 kwietnia, Gdańsk wzbogacił się o kolejną zieloną przestrzeń. Przy ul. Andrzeja Grubby 10, na Oruni Górnej – Gdańsku Południe, mieszkańcy wspólnie posadzili siódmy Miejski Mikrolas. To wyjątkowy projekt, który nie tylko zazielenia miasto, ale także integruje społeczność i wzmacnia lokalną bioróżnorodność.
Na obszarze 200 m² pojawiło się ponad 600 sadzonek – wśród nich drzewa, krzewy i rośliny runa leśnego, charakterystyczne dla naturalnych lasów naszego regionu. Mikrolas został stworzony z wykorzystaniem metody Miyawaki, dzięki której rośliny rozwijają się szybciej, tworząc samowystarczalny ekosystem w ciągu zaledwie kilku lat.
- Z dumą sadzimy siódmy mikrolas w Gdańsku, który jest symbolem naszego zaangażowania w zieloną przyszłość miasta. Każdy nowy las to krok ku czystszej przyrodzie i lepszej jakości życia dla mieszkańców - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki. - Te drzewa będą rosły razem z nami, tworząc przestrzeń do odpoczynku i kontaktu z naturą. Budujemy miasto, które oddycha pełną piersią. Niech ten mikrolas przypomina nam, że wspólnie możemy zmieniać Gdańsk na lepsze!
Przed sadzeniem mikrolasu głos zabrał również Sławomir Kiszkurno, prezes Zakładu Utylizacyjnego
– To inwestycja w przyszłość miasta, która ma realny wpływ na jakość powietrza, mikroklimat i bioróżnorodność. Tradycyjnie wzbogaciliśmy glebę o kompost, pochodzący z selektywnie zbieranych bioodpadów mieszkańców Gdańska – dodaje.
Naturalna różnorodność i wspólne działanie
Wśród nasadzeń znalazły się m.in. buki, dęby, klony, graby, brzozy, sosny, czereśnie ptasie i dzikie jabłonie – łącznie około 30 rodzimych gatunków, które odzwierciedlają naturalne siedliska Pomorza, takie jak grąd subatlantycki i buczyna pomorska.
Miejskie Mikrolasy przyczyniają się do adaptacji miasta do zmian klimatycznych – zatrzymują wodę, filtrują powietrze, tłumią hałas i tworzą warunki życia dla wielu gatunków zwierząt. Co ważne, po trzech latach nie wymagają już pielęgnacji, co czyni je zrównoważonym rozwiązaniem dla miast przyszłości.
Gdańsk zielonym pionierem
Gdańsk stał się liderem w Polsce pod względem liczby mikrolasów w przestrzeni miejskiej. W różnych dzielnicach miasta – od Jasienia, przez Piecki-Migowo, po Orunię Górną – powstały już siedem mikrolasów, które tworzą sieć cennych przyrodniczo przestrzeni.
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i konsekwentnej realizacji zielonych projektów, Gdańsk nie tylko upiększa swoje otoczenie, ale również buduje odporność na wyzwania klimatyczne. To przykład miasta, które z sukcesem łączy rozwój z troską o naturę.
fot. www.gdansk.pl