Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku
Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:40
Serce miasta bije dziś na Biskupiej Górce
Mimo niezbyt sprzyjającej aury, gdańszczanie i turyści tłumnie przybyli dziś na Biskupią Górkę, by poznać ją na nowo i zobaczyć jak się zmieniła. A to nie koniec atrakcji: przed nami jeszcze m.in. wieczorny koncert, podświetlenie kamienic i projekcje filmów.
Tuż przed południem głośny pochód przemaszerował sprzed Instytutu Kultury Miejskiej w stronę ul. Biskupiej. Przemarsz na wydarzenie „Biskupia Górka bliżej…”. prowadziła Gdańska Orkiestra Akademicka.
W samo południe na Biskupiej Górce zgromadzonych powitali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego oraz zastępcy prezydenta miasta.
– Oficjalnie i z radością świętujemy zakończenie najważniejszego etapu rewitalizacji tej pięknej dzielnicy – przywitała zebranych prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Biskupia Górka jest jednym z miejsc Gdańska, które wymagały największego wsparcia – całego procesu pomocy, który znamy jako rewitalizacja. Na to jednak, by pozytywne zmiany pogłębiły się i utrwaliły potrzeba czasu, bo rewitalizacja to działanie długofalowe, wymagające współpracy wielu środowisk, aktywizacji lokalnej społeczności. Dziękuję Wam, mieszkańcom za zaangażowanie w ten proces. Rewitalizacja jest więc kontynuowana, a dziś widzimy jej kolejne efekty – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Do tej pory w dzielnicy gruntownie wyremontowano 83 mieszkania komunalne. Wykonano podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ulicach od podstaw wybudowano całą infrastrukturę. Ta inwestycja kosztowała 91 mln złotych, a spora część tych pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. Dodam tylko, że rewitalizujemy inne przestrzenie w naszym mieście, bliskie Dolne Miasto z Placem Wałowym i Starym Przedmieściem, trochę bardziej odległą Orunię, ale trwają też prace w Nowym Porcie. To są te dzielnice, które przechodzą zasadniczą przemianę. – dodała prezydent.
- Dziś z radością spotykamy się w miejscu, które bardzo się zmieniło dzięki wsparciu unijnych funduszy. 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej to nie tylko wartości, to wymierne korzyści wynikające z uczestnictwa we Wspólnocie – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Świętujemy zakończenie najważniejszego etapu prac na Biskupiej Górce. Z dumą możemy powiedzieć, ze wypiękniała nam ta część Gdańska. Rewitalizacja, to też zmiany zachodzące w społeczeństwie, w mieszkańcach, żeby czyli się gospodarzami tego miejsca, żeby nie wstydzili się swojej dzielnicy, żeby wiedzieli, że to jest ich miejsce na ziemi.
Informacje na temat nie tylko tej rewitalizacji znajdziemy na specjalnie uruchomionej stronie internetowej pod adresem www.gdansk.pl/rewitalizacja
13 kamienic i 5 ulic
Dzięki programowi rewitalizacji Gdańskie Nieruchomości wykonały na Biskupiej Górce kompleksowy remont aż w 13 gminnych kamienicach pochodzących z przełomu XIX i XX w. W tym samym czasie wspólnoty mieszkaniowe mogły ubiegać się o dofinansowanie do własnych remontów. Skorzystało z tego aż 35 wspólnot z Biskupiej Górki. Dzięki temu ich budynki też stały się piękniejsze, bardziej komfortowe lub po prostu bezpieczne.
- Podczas prac szczególnym celem było zachowanie historycznego kształtu i estetyki Biskupiej Górki. Inwestycja prowadzona była w obrębie obszaru uznanego za pomnik historii oraz w granicach historycznego układu urbanistycznego miasta Gdańska, co wymagało ścisłego nadzoru konserwatorskiego – podkreślała zastępczyni prezydenta Emilia Lodzińska. – Ostanie dwa lata to okres intensywnych prac budowlanych w dzielnicy. Skala i zakres robót były największe od dziesięcioleci, a efekt jest imponujący.
- Jak myślę o rewitalizacji, to myślę też o partnerstwie i szerokiej współpracy jednostek miejskich – mówił Piotr Grzelak, wyjaśniając. – Prace w tym miejscy były naprawdę trudne, wąskie ulice, ciężko przygotować gdziekolwiek zaplecze budowy, głęboki remont ulic plus równolegle pełen zakres prac przy kamienicach, wymagało to naprawdę dużego zaangażowania, porozumienia, również z Państwa, mieszkańców strony.
Biskupia Górka bliżej… ludzi
O wsparciu działań społecznych opowiadała dyrektor Ewa Pielak, szefowa Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego koordynującego program rewitalizacji:
- Włączamy mieszkańców we współtworzenie ich otoczenia i dbanie o nie. Zależy nam, by czuli współodpowiedzialność za to miejsce, dlatego np. razem ze stowarzyszeniem WAGA zaangażowaliśmy mieszkańców w tzw. projekty podwórkowe, gdzie sąsiedzi zakładali ogródki i aranżowali przestrzeń wokół swych domów.
Od 6 lat na Biskupiej Górce działa Centrum Wsparcia Seniora. Prężnie działające Stowarzyszenie WAGA prowadzi tu Dom Sąsiedzki. Przy ul. Biskupiej 4 spotykają się nie tylko „Senioryci” i „Nasze Dzieciaki”, ale też „Młodzi Gniewni”, a swoją siedzibę ma tu także Stowarzyszenie Biskupia Górka. Co ważne, projekt ten po zakończeniu finansowania ze środków europejskich, w ramach zachowania jego trwałości, będzie kontynuowany i do końca 2027 roku finansowany przez miasto.
Jeszcze zdążycie na koncert i wydarzenia kulturalne
Jeszcze dziś można wybrać się na spacer po Biskupiej Górce z przewodnikiem, który pokazał historyczne zakątki i podzielił się ciekawymi opowieściami. Chwilę później Teatr Barnaby zaprezentował najmłodszym przedstawienie „Piecuch z Biskupiej Górki”.
To jednak dopiero początek tego, co w sobotę dzieje się na Biskupiej Górce. Całe wydarzenie potrwa do północy. W zaułkach co chwila rozbrzmiewa muzyka na żywo. Między kamienicami słychać też fragmenty wspomnień Brunona Zwarry. Można podziwiać historyczne wystawy o „gdańskim bówce”, o tutejszym astronomie Natanielu Wolfie, a także „rodzinne” fotografie Biskupiej Górki. Można też robić sobie zdjęcia z postaciami w historycznych strojach. Do godz. 16 z Gorącego Kociołka wydawana jest zupa. Kto woli, rozgrzeje się kawą lub herbatą. Są warsztaty florystyczne i pisania pocztówek. Własnoręcznie można wykonać pamiątkową przypinkę lub ozdobić torbę na zakupy.
Wieczorem wyremontowane kamienice zostaną podświetlone, a o godz. 19.00 Radosław Skubaja, bardziej znany jako Skubas, da klimatyczny koncert na parkingu Kościoła Radość, przy ul. Menonitów 2a. Potem czekają nas jeszcze Teatr Ognia, projekcje filmowe i spacer z dreszczykiem.
Foto: https://www.gdansk.pl/
fot. www.gdansk.pl/ G. Mehring/mat.prasowe