Marcin Szeląg
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 09:30
Dzień Świadomości Autyzmu
W środę, 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum. Gdańsk po raz kolejny dołącza do akcji, podświetlając fontannę Neptuna i wiadukt Harfa w Letnicy.
Celem ustanowionych przez ONZ obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz podkreślanie, jak ważne jest wyrównywanie szans i wspieranie potencjału osób ze spektrum. Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, który 2 kwietnia rozświetla najpopularniejsze obiekty na świecie.
Zaświecą na niebiesko
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Żyją z nim przecież także rodzice, rodzeństwo, krewni, opiekunowie. Liczba osób, których dotyczy autyzm, jest więc znacznie większa i może wynosić nawet 3 mln.
Na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami, na niebiesko oświetlane są ważne budynki i obiekty na całym świecie. W Gdańsku 2 kwietnia, po zmroku podświetlona zostanie Fontanna Neptuna i wiadukt Harfa w Letnicy.
Tydzień Świadomości Autyzmu
Do 5 kwietnia odbywać się będzie Tydzień Świadomości Autyzmu, organizowany przez Fundację „Autyzm Bez Tabu”, Szkołę Podstawową nr 65 i radnych Dzielnicy Śródmieście.
Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu, promowanie akceptacji i empatii oraz integracja uczniów neurotypowych i neuroatypowych. Zaplanowano m.in. pokazy teatralne i filmowe czy zajęcia sensoryczne, podczas których uczestnicy poczują różne bodźce, co pozwoli im lepiej zrozumieć specyfikę odbioru świata przez osoby w spektrum. W środę, 2 kwietnia odbędzie się akcja „Dzień na niebiesko” – wszyscy chętni ubiorą się w morskich kolorach w geście solidarności z osobami autystycznymi, a następnego dnia zorganizowany zostanie konkurs plastyczny „Świat oczami osób w spektrum”, dzięki któremu młodzi ludzie mogą przedstawić swoje interpretacje tematu poprzez rysunki, malarstwo i kolaże. Podsumowaniem tego dnia będzie panel dyskusyjny „Bądźmy przyjaciółmi”, podczas którego dr Anna Budzińska opowie o sposobach wspierania kolegów w spektrum autyzmu.
W piątek, 4 kwietnia uczniowie szkoły będą mogli wziąć udział w warsztatach, a także w quizie wiedzy o autyzmie. Zwieńczeniem dnia będzie Marsz „Niebieska Droga Zrozumienia”, podczas którego uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie zamanifestują solidarność z osobami autystycznymi. W sobotę z kolei wielki finał całego tygodnia: festyn „Razem dla Autyzmu”. Odbędzie się on na boisku Szkoły Podstawowej nr 65 w godzinach 10:00-14:00. Będzie to okazja do integracji społeczności szkolnej oraz mieszkańców, a także wspólnego świętowania idei akceptacji i zrozumienia dla osób w spektrum autyzmu. Na uczestników czekać będą liczne atrakcje, gry, zabawy oraz stoiska informacyjne poświęcone tematyce autyzmu.
Wsparcie przez cały rok
W ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego realizowane są dwa projekty polegające na wsparciu specjalistycznym dla dzieci neuroatypowych i ich rodzin:
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Nadpobudliwością Psychoruchową i ich Rodzinom „Pomost” realizuje projekt „Pomost dla szkół”, który ma na celu wsparcie uczniów z zaburzeniami neurorozwojowymi oraz ich rodzin i poprawa funkcjonowania dzieci zarówno w sferze emocjonalnej i społecznej, jak i poznawczej. W ramach projektu organizowane są grupy terapeutyczne dla uczniów oraz warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców. Program jest realizowany w trzech szkołach podstawowych: SP nr 5, SP nr 8 oraz SP nr 50. Całkowita kwota dotacji na realizację projektu wynosi prawie 240 tys. i podzielona jest na trzy lata.
- Ośrodek Terapii i Diagnozy Jaspik realizuje projekt „Dam radę” – program rozwojowego wsparcia dla rodzin. Jego głównym założeniem jest prowadzenie terapii grupowej dla dzieci ze spektrum autyzmu, aby pomóc im w lepszym funkcjonowaniu w codziennym życiu. Zajęcia odbywają się w siedzibie ośrodka przy ul. Magellana 14c w Gdańsku. Na realizację tego programu przeznaczono łącznie prawie 156 tys. zł.
Dodatkowo, w trybie pozakonkursowym, Fundacja „Autyzm Bez Tabu” otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 000 zł na organizację wydarzenia „Niebieskie igrzyska”.
fot. www.gdansk.pl